"בתי הדין פועלים משיקולים פוליטיים"

עו"ד אלפי אליהו שאולי: "המלחמה הפוליטית בין הערכאה הדתית לחילונית מתנהלת על גבם של בני זוג לשעבר ועל גבם של הילדים".

ערוץ 7 , כ"ט בתמוז תש"פ

עו"ד אליהו אלפי שאולי
עו"ד אליהו אלפי שאולי
צילום: דוברות

עו"ד אלפי אליהו שאולי, סגן יו"ר ועדת משפחה במחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין ומומחה בתחום המזונות, מתייחס לפרסום הערב (שלישי) בערוץ 7 אודות אפליית גברים בבתי הדין הרבניים.

"הלכת המזונות החדשה קובעת כי מעל גיל 6 גברים ונשים מכלכלים את הילדים כאחד לפי הכנסתם וזמני השהות של הילדים עימם. הלכה זאת משנת 2017 מהווה נקודת המפנה בכדאיות של גברים לגשת לבתי הדין הרבניים", מסביר עו"ד שאולי.

לדבריו, "לפני ההלכה, בתי הדין היו מחשבים באופן בסיסי ונמוך את צרכי הילדים ומכאן היו מחייבים אבות בתשלום מזונות נמוך יותר מבתי המשפט. לכן, אנו עורכי הדין, היינו ממליצים לגברים לפנות לבית הדין מתוך הנחה שתשלום המזונות יעמוד על סכום נמוך יותר".

"לאחר ההלכה", טוען עו"ד שאולי, "בתי הדין המשיכו באותו מדיניות של חיוב לפי צרכים בסיסיים ונמוכים יחסית, אך מאידך התעלמו מהעובדה כי כלכלת ילדים מעל גיל 6 רובצת על שני ההורים ובמקרים של משמורת משותפת, או כמעט כזאת, הלכת המזונות החדשה קובעת שלא לחייב במזונות כאשר הכנסת הצדדים דומה".

"לעניות דעתי, אין ספק שיש כאן שיקולים פוליטיים", מוסיף עו"ד שאולי, "תגובות של דיינים למשמע טענות עורכי דין על ההלכה החדשה מצביעה אפילו כי בתי הדין מחכים לפיצוץ עם המערכת האזרחית. הסיבה לכך היא פשוטה: בתי הדין לא אוהבים, בלשון המעטה, את העובדה כי בית המשפט העליון האזרחי הוא זה שפירש את הדין העברי וקבע הלכה בעניין, שכן ענייני מזונות ילדים בישראל נקבעים לפי דין דתי".

"אי יישום ההלכה של בית המשפט העליון בבתי הדין מנוגד לחוק הישראלי. לצערי, נראה שהמלחמה הפוליטית בין הערכאה הדתית לחילונית בישראל מתנהלת על גבם של בני זוג לשעבר, וחמור מכך על גבם של ילדים", הוא תוקף.