סערת החמ״ד והלהט״ב: ״לא רצינו להיכנס לפולמוס״

הרב אבי גיסר, ראש מועצת החמ"ד, לערוץ 7: אני לא משוכנע שהסרת החסות היתה הכרחית אבל זו סמכותה של שוש נגר, היא מנהלת המערכת.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , א' באב תש"פ

סערת החמ״ד והלהט״ב: ״לא רצינו להיכנס לפולמוס״-ערוץ 7
מפגש מורכב עם הלהט"ב
צילום: גילי יערי, פלאש 90

רב היישוב עופרה וראש מועצת החמ"ד הרב אבי גיסר אמר היום (רביעי) כי הסרת חסות החמ"ד מהשתלמות הלהט"ב הייתה מתוך רצון שלא להיכנס לפולמוס.

הרב גיסר הדגיש בשיחה עם ערוץ 7 כי מכון באר אמונה שעומד מאחורי ההשתלמות "הוא מקום משלנו, של הציבור התורני דתי, שצריך כמובן להשתלב בכל מיני מכונים מקצועיים".

"לא נראה לי שבאר אמונה שונה מכל מכון אחר שתקים ישיבה או כל גוף תורני מכובד", הוא הוסיף.

כזכור, בעקבות פניית רבנים, מנהל החמ"ד הסיר את חסותו מהשתלמות של מכון באר אמונה בנושא "נערים/ות הנמשכים לבני מינם" של מכון "באר אמונה".

הרב גיסר הסביר תחילה על תפקידה של מועצת החמ"ד. "זו ועדה ציבורית שתפקידה לעסוק בעניינים אלה, אך לא בניהול אלא בשאלות עקרוניות בדרכו הרוחנית של החמ"ד".

"את הפיקוח על בתי הספר הדתיים מקיים מינהל החינוך הדתי על ידי שדרת הפיקוח, מראש מנהל החמ"ד ועד לכל המפקחים שפרוסים ברחבי הארץ", אמר. אנחנו לא נותנים הוראות למנהלים, אנחנו מתווי דרך. היישום נעשה על ידי המפקחים בשטח".

אם כן, "באופן עקרוני מועצת החמ"ד צריכה לקבוע מהי דרכו של החמ"ד אל מול הסוגיה הקשה של היחס לתרבות ולקהילה הלהט"בית למיניה, והאם אנחנו מתייחסים לנושא או לא וכדומה", אמר. "אלה השאלות שמועצת החמ"ד עסקה בהן, אך היא לא תעסוק בשאלה איזה רב פלוני ידבר באיזה השתלמות".

לדבריו, "שאלת הנמשכים לבני מינם, בנים ובנות, זאת סוגיה שבוודאי בשנים האחרונות נמצאת על השולחן של כל מוסד חינוכי וגם של המערכת כולה. אז מועצת החמ"ד לפני מספר שנים, כשישבה לראשונה על הנושא, חשבה ונתנה את הכיוון - לעסוק בתמיכה נדרשת והכרחית לבני נוער בשלב כל כך מסובך".

"החמ"ד עוסק בבני נוער עד גיל 18", אמר. "אז בני נוער שיש להם קשיים בהגדרתם האישית, בעיצוב הזהות שלהם בעולם שיש בו עירבוביא נפשית, או בעולם שבו אחד אומר על עצמו אני נמשך רק לבני מיני ואחד שמרגיש מצוקה, הרי אנשים לא באים לנושא הזה בלא תחושות מצוקה עמוקות. לאחר שלמדנו וראינו ושמענו מפי יועצים ויועצות בחמ"ד וגם מפי מומחים, מבפנים ומבחוץ, ראינו צורך וחובה לתת יד לבני נוער במצוקותיהם".

הרב אברהם גיסר
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

הרב גיסר נתן מספר דוגמאות למכונים איתם מתייעץ החמ"ד. "כבר שמענו ארגון כמו בקדושה של הפסיכולוג אליהו אקרמן", אמר. "שמענו ארגונים כמו של הרב ארל'ה הראל שהזמנתי אותו להשתלמות של הנהלת החמ"ד כבר לפני חמש שנים ועוד רבנים שעוסקים בנושא הזה. ראינו צורך וחובה לתת יד לבני נוער במצוקותיהם ואחת המצוקות הקשות של בני נוער זה העולם המיני אם הוא לא מגובש".

"מחובתנו כמחנכים לא להשאיר בני נוער במערבולת שיכולה לסכן את חייהם ולהם מושטה יד לעזרה", ציין.

הרב גיסר דיבר על שאלת הלגיטימיות של מכון "באר אמונה" ואמר כי הוא מכון ראוי לעסוק בנושאים אלה. "השאלה הגדולה היא אז איך מוסיפים לעניין. לא צריכה להיות מחלוקת בקריאה ממחנכים וממוסדות ומראשי ישיבות ואולפנות לעסוק בנושאים האלה בצורה הראויה על פי התורה. מכון באר אמונה בנה את ההשתלמות שלו עם מיכל דהן, שהיא סגנית ראש החמ"ד, היא זו שממונה על נושא הטיפול בפרט וכל השאלות האלה עוברים דרכה. אם מכון באר אמונה יצר השתלמות טובה, בשיתוף הגברת דהן, אז זו יכולה להיות השתלמות יפה וטובה בחסות החמ"ד", קבע.

"אני יודע שהרבנית תמי סמט שמנהלת את ההשתלמות והרב אבישי מזרחי שהוא מחנך מצוין בחמ"ד שנים רבות שמוכר לי כיהודי תלמיד חכם וירא שמיים, אז ברגע שהם יצרו השתלמות, זה לא איזה גוף שאמור ליצור נורות אזהרה. זה גוף שלנו, של הציבור הדתי לאומי. אם הם יצרו השתלמות עם מיכל דהן זה בסדר גמור", אמר.

לדבריו, "מה שלדעתי קרה זה, שגורמים מסוימים מעולם התורה פנו אל הגברת שוש נגר (מ"מ ראש החמ"ד, י"ג) ואמרו לה שזה לא לפי רוחם ולא לפי דעתם. היא כנראה, לאור מה שמסרו לה, אמרה 'אני לא רוצה שהחמ"ד יכנס לתוך הפולמוס הזה'".

"אני לא חושב שזה נבע מעמדה של אנטי באר אמונה, כי הוא גוף טוב כמו כל הגופים האחרים והיקרים שלנו", אמר. "היא העדיפה לא להכנס לפולמוס. 'אם הרב הזה אומר ככה והרב הזה אומר ככה, אני לא רוצה להכנס לפולמוס הזה ואני רוצה שזה יהיה ללא הלוגו של החמ"ד'".

הוא הוסיף ,"אני לא חושב שזה היה הכרחי, אבל אני נותן את כל הקרדיט והסמכות לשוש נגר שהיא המנהלת בפועל של המערכת".

לסיכום הדגיש הרב גיסר: "באר אמונה הוא מקום משלנו, של הציבור התורני דתי, שצריך כמובן להשתלב בכל מיני מכונים מקצועיים. לא נראה לי שבאר אמונה שונה מכל מכון אחר שתקים ישיבה או כל גוף תורני מכובד. אני מאוד מכבד את באר אמונה ואני חושב שהם יכולים להכין השתלמות מצוינת למחנכי החמ"ד".