רחובות ניו יורק
רחובות ניו יורק צילום: דוד קרומבי

בסוף החודש יפקע בארה"ב תוקפם של דמי האבטלה המוגדלים כמו גם הסיוע הכלכלי שהעניק הממשל האמריקאי לאזרחיו.

המשמעות בין השאר היא סופה של תכנית הקפאת התשלומים שהגנה על עשרות מיליוני שוכרים ובעלי בתים. המשמעות עשויה להיות אבדן בתיהם של עשרות מיליוני אמריקאים.

עוז קורן, ישראלי המשקיע בשוק הדיור האמריקאי וחיי על הקו בין פלורידה לישראל, מספר על המוני אמריקאים שחוששים להיזרק לרחוב ועל ישראלים שהשקיעו בשוק הדיור האמריקאי ולא הצליחו לגבות שכירויות מזה ארבעה חודשים.

"מדובר באבטלה חסרת תקדים מאז חודש מרץ. למעלה מעשרים מיליון אמריקאים ללא עבודה והמספר הזה גדל מדי שבוע. הרבה אנשים חיים בשכירות ועד עכשיו הם קיבלו דמי אבטלה", אומר קורן ומסביר: "כשפרצה הקורונה הממשל אמר שחייבים להגן על הדיירים כדי שלא ייזרקו לרחוב והוציא מעין תקנה לשעת חירום שלפיה אסור לפנות דיירים מהבתים".

"במרבית המדינות התקנה הזו מסתיימת בסוף החודש ובתחילת אוגוסט בעלי הבתים ידרשו תשלום ואולי גם תשלום רטרואקטיבי", אומר קורן ומספר כי במקביל לתקנה האוסרת פינוי שוכרים נקבעה גם תקנה המאפשרת דחייה של תשלומי המשכנתא לבנק, אך הבנקים לא נותרו ללא מענה שכן הממשלה הזרימה להם כספים.

בשבועות הקרובים, אם אכן תפוג התקנה ידרשו הבנקים את תשלומי המשכנתא מבעלי הדירות שידרשו תשלום מהשוכרים ומאחר ורבים מאלה מוצאים את עצמם מובטלים לא יהיה מנוס מפתיחה בהליכי פינוי של מיליוני אמריקאים מבתיהם. במקביל מאסות של בעלי בתים שלא יוכלו לשלם משכנתאות ימצאו את עצמם בהליכי עיקול של הבתים, מהלך שאמנם מורכב יותר וצפוי להתמשך על פני תקופה ארוכה, אך גם הוא לא נעים בעליל.

ומה באשר לישראלים שהשקיעו בנדל"ן להשכרה? אלה, כך מסתבר, לא קיבלו תשלום מזה 3-4 חודשים, אך להערכתו של קורן לא מדובר בכספים שהמשכירים נצרכים להם ליומיום.

הוא מספר כי על פי נתונים שפורסמו באחרונה 2.4 מיליארד דולר יצאו מישראל לארה"ב להשקעה בנדל"ן אמריקאי. הוא עצמו ושותפיו הנמצאים בשוק זה מזה 15 שנים זיהו את המשבר המתקרב והעבירו את עיקר עיסוקיהם לתחום השבחת הנכסים ולא התמקדו בהשכרות. השבחת נדל"ן הניבה יותר שכן רבים מבעלי הנכסים לא מיהרו להכניס דיירים חדשים כשמנגד אמריקאים רבים ביקשו לרכוש נדל"ן והמענה היה בדירות שהושבחו ומחירן עלה.

האם אכן טראמפ יותיר את המשבר כפי שהוא ואתו את החשש להשלכתם של מיליוני אמריקאים לרחוב בתקופת בחירות? קורן מציב על שאלה זו סימן שאלה גדול. הוא מעדיף שלא להיכנס לפוליטיקה אך סבור כי אם אכן טראמפ יחליט שהוא מתמודד על כהונה נוספת "הוא יעשה כל מה שהוא יכול כדי שלא להגיע לחדשות שליליות שכאלה ואולי יאריך את התכנית לפחות עד הבחירות".

עוז קורן
עוז קורן צילום: יח"צ