'הסבת משקים לדיור – פתרון מיידי'

יועץ ראש הממשלה לענייני התיישבות וחקלאות: הסבת משקים ישנים לדיור תניב 150 אלף יחידות דיור, הכנסה למדינה וקץ לרדיפת המושבניקים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' באב תש"פ

'הסבת משקים לדיור – פתרון מיידי'-ערוץ 7
אילוסטרציה
פלאש 90

משה גרין, יועץ ראש הממשלה להתיישבות וחקלאות, הניח על שולחנו של נתניהו מכתב ובו הוא מעלה הצעה שנועדה להקל על מצוקת הדיור בישראל.

על הצעתו הוא מספר בראיון לערוץ 7: "לא סוד שהמשקים הם כבר לא משקים. האוכל נמצא במחסנים שנמצאים בדרום, זה בסדר מבחינת הציונות, אבל בתוך המשקים (באזור המרכז) ישנם מבנים ללא שימוש כמו לולים רפתות ודירים. הרעיון שלי אומר לקחת את אותם מבנים, נעשה להם הסבה ונהפוך אותם לבתים, לפחות ארבע יחידות דיור בכל משק, נגביל את המחירים עד ל-4000 שקל, מתוך זה ניתן 25 אחוז למדינה ובחשבון שעשיתי זה יכול לתת כמיליארד שקלים וחצי כל שנה, סכום לא מבוטל ובנוסף יש כבר תשתיות במושבים כמו בתי ספר, גנים ועוד".

מציאות זו של הסבת מבני משקים ישנים לדיור מתרחשת לא מעט במושבים, אך אם עד כה זכו אלה להתעלמות בקריצת עין או לרדיפת פקחים הרי שגרין מבקש להסדיר את העניין. "אני לא רוצה קריצות עין. רוצה לעבוד על פי חוק. יש היום תכניות מקווננות והוועדות המקומיות עוצמות עין אז שהדברים יהיו על השולחן וישלמו מיסים כדין. אנשים שמגיעים לגיל של קשישים וזכו לזקנה לא יכולים לזכות גם לעדנה, כך שזה יכול להיות טוב לכולם, גם לצעירים וגם לביזור האוכלוסייה".

ומה לגבי התשתיות? הרי בתא שטח שבו חיה משפחה אחת יחיו ארבע או חמש משפחות והמשמעות היא תשתיות בכבישים, מוסדות חינוך ועוד, האם ניתן לקבוע שהמדינה תצטרך להשקיע לא מעט בתשתיות למיזם שכזה? גרין סבור שבמושבים יש כבר כעת תשתיות שהוקפאו לאחר עזיבת המבוגרים והתבגרות הישובים. "כיו"ר אחד הישובים הנחשקים במדינה, בצרה, אני יכול לספר שלפני עשרים שנה פיניתי את משרדי הועד המקומי ועשינו שם גני ילדים היום אני רואה את הילדים כשהם כבר בוגרי יחידות קרביות, ילדים עם ערכים שהולכים ללימודים אני אומר שילדים זה השקעה לטווח ארוך וזה לא נמדד בכסף. יש הרבה תשתיות לא מנוצלות בתוך הישובים ואפשר להגיע ללמעלה מ-150 אלף משפחות שיכולות לקבל קורת גג. בנוסף, המגע בין האנשים המבוגרים לבני העיר יכול לעשות רק טוב".

מעבר לכך הוא מציין כי כבר כעת עם עזיבת המבוגרים נמכרים המשקים למיליארדרים שלא כחוק בונים עליהם אחוזות.

עוד אומר גרין: "המנהל רודף אחרינו. קמה יחידה שבאה ואומרת שנעשה סדר כי אתם לא חוקיים ונפנה את כל מי שנמצא שם. אני שם את דבריהם בסימן שאלה כי התב"עות משנות החמישים לא השתנו. בנגב הקרקע נעלמת לנו מהעיניים. יש שם השתלטות על כל האדמות וטוב יותר שיגדלו שם אנשים עם ערכים ציוניים ולא הבדואים שישתלטו שם על השטח".

לפי שעה לא קיבל גרין תגובה מכיוונו של ראש המשלה להצעתו ולהערכתו גם לא צפויה להגיע תגובה כזו בקרוב. עם זאת הוא "פועל מול השר אלי כהן ומנסה לערב גם את משרד השיכון ונביא את העניין אפוי וטוב גם לראש הממשלה שאני מעריך שייתן ידו לעניין הזה. כל נושא ההתיישבות עומד בראש מעייניו. אני יודע זאת".