בועז אזולאי
בועז אזולאיצילום: באדיבות המשפחה

במלאת 30 לזכרו של חברם, בועז אזולאי, החליטו חבריו מישיבת מקור חיים להנציחו ע"י מיזם חדשני, "בּוֹטִיוּל" (בוט+טיול).

כזכור, לפני כחודש טבע אזולאי בן ה-16 בבור מים ליד קדומים, ובעקבות כך החליטו חבריו להנציחו בדרך מקורית ע"י ה"בוטיול", כלומר מעין מענה אוטומטי העונה לשאלות של המטיילים הנעזרים בו.

מנהל הפנימיה בישיבת מקור חיים, משה ורטהיימר, מספר איך הכל התחיל: "לאחר שבועז נלכד, עשינו ישיבת צוות בישיבה, וחשבנו איך לעשות 'תשובה צוותית' עם האסון הזה שקרה לנו. ואז הרב דב זינגר אמר שהנקודה שהכי כאבה לו במקרה הזה היא שאנשים לא מכירים כללים בסיסיים של טיולים, כגון כשמישהו נכנס לבור, אחד חייב להישאר בחוץ".

כך נולד ה"בּוֹטִיוּל", כלומר מעין מענה אוטומטי העונה לשאלות של המטיילים הנעזרים בו. ורטהיימר: "בהתחלה חשבנו מה הדרך הטובה ביותר להפיץ, והגענו למסקנה שהכלי הכי טוב הוא הווטסאפ, כי הוא הכי שימושי ונגיש". המספר של הווטסאפ, כך הוא מספר, הוא לא אחר מאשר.. מספר הטלפון של בעז (!). "זו חוויה מאד מאד קשה, למחוק טלפון של מישהו של מישהו שכבר איננו, או להשאיר אותו במכשיר ולכאוב, אבל אנו בחרנו לנצל את זה לדברים חיוביים", הוא מסביר.

ורטהיימר: "כשהתחלתי לפתח את הבוט, הגישה נחסמה לי אחרי 3 ימים, ואז בעצם הבנתי שאני צריך לקנות גישה מהחברה ע"מ לפתח את זה. אבל אז החברה עיינה בחומר שהזנתי והבינה שזה לא משהו עסקי, ולרווחת המטיילים, והם פתחו לי את החומר ובעצם תרמו את הרובוט, כלומר תרומה של כ-1,200 שקלים", הוא מספר. "בהמשך גם הצטרפו אליי גם שני חברים של בעז מהשכבה, בניה פלס ועמית יחיאלי, ויחד יצרנו את הבוט", הוא אומר.

הבוט עובד בצורה של כתיבת מילה בווטסאפ, ותשובה עליה. לדוגמא, אם מזינים את המילה "העשרה" בבוט, מקבלים מידע ומגוון אפשרויות כמו: מגדיר - פרפרים, צמחים או ציפורים, שביל - סימוני שבילי הארץ השונים, מפה - מפות וטופוגרפיה, וכן מידע בטיחותי אודות הטיול - טרמפים, נחשים, מוקשים, טמפרטורות קיצוניות, ועוד.

"בוטיול" לזכרו של בעז
"בוטיול" לזכרו של בעזצילום: צילום מסך

בנוסף, התייעץ ורטהיימר עם אנשי יחידות חילוץ ועם אנשי רפואה ופראמדיקים ע"מ להעשיר את ה'בוט', והם שלחו לו בחזרה מידע שימושי כדי לעזור למטיילים. "העניין הזה היה ממש 'הרמה להנחתה'", הוא אומר, "כי מצאתי שבשום מקום כמעט, אין מידע או הנחיות בסיסיות למטיילים שהם יוכלו להיעזר בהם", הוא אומר. מלבד המידע נוספו למיזם גם רשימה של מעיינות בארץ, בצירוף הקישור לעמוד ענן ולוייז, לפי אזור בארץ. "לא רק כדי לטייל, אלא גם משהו שימושי ביומיום", הוא אומר.

"בוטיול" לזכרו של בעז
"בוטיול" לזכרו של בעזצילום: צילום מסך

"אנחנו מקבלים המון פידבקים, אנשים מתלהבים ושולחים הצעות ייעול. גם המשפחה של בעז מאד התלהבה ונתנה את ברכתה", הוא מספר. השלב הבא, הוא אומר, הוא לחשוב איך להכניס את הדמות העמוקה של בעז לתוך הבוט, כלומר איך זה נראה לטייל איתו. "ביקשתי מהחבר'ה שירשמו, זו הנצחה מאד ראויה לדמות המרשימה שהיה בועז", הוא אומר.

לבוט-הטיול, שמרו את המספר של בעז בווטסאפ: 054-5840688