לחבר את המחשב למוח
לחבר את המחשב למוח צילום: iStock

אילון מאסק הפך בשנים האחרונות לאחד היזמים המקוריים והחדשניים ביותר. לאחר שכבר הכריז שהוא רוצה לטוס למאדים ולבנות רכבת שתיסע במהירות של אלף קמ"ש, ביום שישי האחרון הוא חשף שלב נוסף לקראת פיתוח שבב חדשני שיושתל ישירות בתוך המוח- נוירלינק.

חברת נוירלינק הוקמה כבר לפני כ4 שנים, אבל התפרסמה רק בשנה האחרונה. על פי התכנון, החברה תפתח שבב שיהיה מסוגל לחבר בין גלי המוח ומכשירים אלקטרוניים. השבב הקטן יוכנס למוח על ידי הליך רפואי פשוט, ועשוי להיות בעל שימושים רבים.

השבב יוכל לעזור בניתור ובסיוע למחלות נוירולוגיות רבות כמו בעיות שינה, דיכאון, פגיעות מוחיות ועוד. לדברי מאסק, השבב יוכל גם לסייע למין האנושי לפתח "חשיבת על" שתאפשר לו להילחם באינטליגנציה המלאכותית.

בנוסף, בעזרת השבב תהיה אפשרות לשלוט במכשירים אלקטרוניים באמצעות המחשבה בלבד. כך למשל, השבב יאפשר לשדר מוזיקה ישירות למוח, ללא צורך באוזניות, לנהוג במכונית טסלה בעזרת המחשבה ואף לנהל שיחות בין אנשים ללא צורך בכתיבה או דיבור אלא רק באמצעות שיתוף מחשבות.

מאסק כבר הכריז בעבר שניסוי מוצלח הראה שקוף מסוגל לשלוט במחשב באמצעות מחשבה בלבד, ושהוא מתכנן לערוך ניסויים דומים בשבב החדש. ביום שישי האחרון, מאסק הציג את החזירה "גרטרוד" שלטענתו הושתל בה שבב נוירלינק כבר לפני חודשיים, וניתן לקרוא את גלי המוח שלה בעזרתו ולהבחין מתי היא נוגעת בחפצים. בנוסף, הוצגה חזירה נוספת שהוסר ממנה השבב על מנת להוכיח שהשבב ניתן להסרה ללא כל חשש.

אז האם השבב החדש ישנה את חיינו? בינתיים מוקדם מדי לדעת. היכולת לשלוט במכשירים אלקטרוניים באמצעות גלי מוח קיימת כבר מספר שנים במכשירים המיועדים לאנשים הסובלים משיתוק כמו זרוע רובוטית, כך שהשבב החדש יהיה שיפור של הטכנולוגיה הקיימת.

מומחים בנושא טוענים שההמצאה החדשה ישימה וייתכן שיהא תוכל לשפר את החיבור בין המוח למכונה, אך לטענתם מאסק אופטימי מדי בקשר ליכולות של ההמצאה וללוח הזמנים שהקציב לנושא. כך או כך, נראה שרק בעוד מספר שנים נוכל לגלות האם מדובר בפריצת דרך משמעותית או סתם תשומת לב עולמית לגרטרוד החזירה.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו