פרסום ראשון
תורת החיים: עשרות מבנים לא חוקיים

87 מבנים בהם מתגוררים בני קהילת 'תורת החיים' אינם חוקיים ומיועדים לפינוי. "כל שימוש המתבצע במבנים הנ"ל הנו שימוש אסור".

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , י"ב באלול תש"פ

הרב טל
הרב טל
צילום: תורת החיים

87 מבנים בישוב "יד בנימין", בהם מתגוררים רבים מקהילת 'תורת החיים' של הרב שמואל טל, מיועדים לפינוי בעקבות השימוש הבלתי חוקי בהם.

מדובר במבנים שהוצבו ביד בנימין לקראת הגירוש מגוש קטיף על מנת לאכלס את המגורשים. המבנים היו מיועדים לפינוי בשנת 2007.

המגורשים שהתגוררו בהם בעבר עברו למבני קבע וכיום הדיירים באותם מבנים אינם מגורשי גוש קטיף, אלא משפחות המשתייכות לקהילת 'תורת החיים' של הרב טל. מדובר במבנים השייכים למדינה אך שכר הדירה משולם למוסדות 'תורת החיים'.

במכתב ששלחה אתמול (שני) אירי דור ביטן, מנהלת מחלקת פיקוח, לבכירים במשרדי האוצר והחקלאות נכתב כי "מבדיקה אשר בוצעה עולה כי בישוב יד בנימין עדיין קיימים מבנים רבים אשר הוצבו בשנים 2005-2006 והיו מיועדים לפינויי בתום התקופה של הוראת השעה".

המכתב ששלחה ביטן

"המבנים אשר הוצבו על ידכם אינם עומדים בתקנים של מבני מגורים", נכתב. "כל שימוש המתבצע במבנים הנ"ל הנו שימוש אסור מאחר והמבנים הנם ללא היתרים. הנכם מתבקשים למסור את עמדתכם בגין אי פינויים של המבנים מהשטח והשימושים האסורים הממשיכים".

הנפגעים העיקריים מפינוי המבנים יהיו מוסדות 'תורת החיים' שמקבלים, כאמור, את שכר דירה בעבור המבנים.

מאז התפוצצה פרשיית הרב טל עזבו בוגרים רבים את ישיבתו וחלק ממוסדות הישיבה הופקעו מידיו ועברו לניהול המועצה האזורית או רשת 'צביה'.

בהודעה ששלח חבר המועצה האזורית נחל שורק, דוראל אברמוביץ', בקבוצת וואטסאפ פנימית הוא כתב כי ישיבת 'תורת החיים' "קרובה לפשיטת רגל".

"כפי שידוע לחלקכם אני פועל מזה זמן בנושא 'פרשת הרב טל' והנזק הגדול שהביא ליישוב שלנו", כתב אברמוביץ'. "ממה שאני מבין ויודע הרב טל נותר כמעט ללא קהילה, מרבית רבני ומנהלי מוסדות תורת החיים עזבו ואין כמעט תלמידים ואברכים".

לדבריו, "הישיבה קרובה לפשיטת רגל ועל כן מנסה בכל דרך לשרוד. לאחרונה, כדי להיאחז בקרנות המזבח, התחיל הרב טל אף למכור את נכסיו לכל המרבה במחיר, ולכל מיני גורמים אשר רואים אינטרסים בנכסים שלו פה ביישוב , רק כדי ליצור מצג שווא כאילו יש תלמידים רשומים במוסדות שלו.
הרב טל עשה נזקים גדולים לחברי קהילתו לשעבר ורבים מהם פנו אלי על מנת שאסייע להם, חלקם אף בחרו לעזוב את היישוב בשל הפרשה המצערת הזו".

כפי שפורסם, לפני יותר משנה בית הדין הרבני בנשיאות הרב אשר וייס פרסם את פסק הדין בעניינו של הרב טל. בית הדין אישר לרב טל להמשיך בתפקידו כראש הישיבה, אולם עליו להתמקד ב"הרבצת תורה" ולא להעניק ייעוץ בנושאים אישיים כמו רפואה, זוגיות ומשפחה.

לאחר שבחן את הטענות שעלו נגד הרב טל, פסק בין הדין כי הרב ניהל "קשר פסול" עם אישה מקהילתו, בזמן שהייתה נשואה.

פסק בית הדין הרבני

מספר ימים לאחר מכן הרב דב ליאור והרב חיים דרוקמן, ואיתם עשרות רבנים, חתמו על מכתב חריף נגד הרב שמואל טל, על רקע החלטת בית הדין הרבני להתיר לרב טל לכהן כראש ישיבת "תורת החיים" על אף שקיים "קשר פסול" עם אישה נשואה.

"הרב אינו יכול להיות דמות חינוכית במחננו", כתבו הרבנים. "אמנם פסיקת בית הדין התירה באופן תמוה לרב טל להמשיך בתפקידו, אך ודאי לא חייבה ללמוד במוסדותיו ולקבל התנהגותו המחללת שם שמיים ומבזה את תורת ישראל ואלוקיו".

הרב ליאור גם פסק שהורים חייבים להוציא את ילדיהם ממוסדות ''תורת החיים'' ביד בנימין. ''לאדם הזה היה קשר פסול, מחנך צריך להיות דמות חינוכית. היות ויש כל כך הרבה רינונים והציבור סוער ונמצא במבוכה אני חושב שהיה מן הראוי שהרב הזה יצא לתקופת צינון, שנתיים-שלוש, יתנתק מכל תקופת החינוך ובאותו זמן שיעזרו ל לו להתנער מ'רוח הקודש' ומהזיות.

''לא הייתי שולח ילדים למוסד באווירה כזאת. ראוי שהורים יוציאו את ילדיהם ממוסדות החינוך", הוסיף הרב ליאור.

על מכתב הרבנים חתמו בין היתר הרב אליקים לבנון, הרב איתן איזמן, הרב יהושע שפירא, הרב אורי סדן, הרב עזריאל אריאל, הרב משה ביגל והרב יובל שרלו.

נציין כי מנגד הרב זלמן נחמיה גולדברג והרב אביגדור נבנצל חתמו על מכתב הקורא להישמע לפסק הדין בעניינו של הרב שמואל טל ראש ישיבת ''תורת החיים''.

''שמחנו לראות שהשמועות הרעות כנגדו התבררו כמוטעות", כתבו הרבנים וביקשו לחזק את הדיינים ''על עבודתם היסודית, בדרישות וחקירות לאורך ולרוחב ובנקיות הראויה, כדרכה של תורת ישראל המסורה לנו מדור דור. ומוקיעים אנו בצער ובכאב את העיסוק בסוגיות שכאלה על גבי במת התקשורת ובמות אחרות אשר לא לנו הן''.

כאמור, הרבנים ''קוראים מעומק לב לכל הציבור להישמע לפסק בית הדין, ולהיזהר מלקבל שמועות רעות ודברי בלע על הרב טל שליט"א, משום אדם, יהיה מי שיהיה. רק לבית דין יש סמכות ע"פ תורתנו הקדושה להכריע בפרשה שכזו, ולא לאף אדם אחר, ובפרט שהצדדים הנוגעים בפרשה קיבלו את בית הדין עליהם".

מהנהלת תורת החיים נמסר בתגובה: "לצערנו, מסע הרדיפות רצוף השקרים הגסים, ממשיך. המבנים היבילים הועמדו לרשות העמותה ע"י מדינת ישראל, במסגרת הפיצויים לאחר גירוש גוש קטיף. חזקה כי המדינה אחראית להיתרים כדין. יתרה מזאת, ניתנו למבנים לאורך השנים היתרים שהתחדשו מעת לעת, כך שהשימוש של העמותה בהם הוא על-פי דין. הרשויות אף התחייבו להסדיר את היתרי הקבע של המבנים בהסכם מול משרד האוצר, במסגרתו המבנים יירכשו ויוקצו לשימוש העמותה ללא תמורה. מכתב ועדת התכנון עוסק בהסדר הקבע. העניין אינו נוגע לעמותה ועל-כן גם היא גם לא ממוענת למכתב. אנו מקווים ומצפים כי ההליך להסדרת הקבע יושלם בקרוב".

"אנו מזכירים כי בית הדין המיוחד שעסק בעניינו של הרב טל היצר 'על שפיכות דמים שנעשתה ע"י אנשים בלתי אחראים, בהוצאת שם רע'. אנו סמוכים ובטוחים שהקב"ה – שבחסדו הגדול הצליח דרכנו לעבור את כל גלי ההכפשות והשקרים עד כה, ואף סייע בעדנו לפתוח שנת לימודים נוספת, עם רישום מעל ומעבר לציפיות – ימשיך ויצליח דרכנו, להגדיל תורה ולהאדירה, גם מול ההכפשות החדשות וניסיונות הפגיעה המתחדשים",ציינו.