ד"ר חיים שיין: מחדל יום כיפור של מערכת אכיפת החוק

החשיפה של עמית סגל היא לא פחות מרעידת אדמה. כבר שנים מטרללים את המדינה סביב החשדות נגד נתניהו, וכעת נראה כי מדובר בתפירת תיקים.

הרב ד"ר חיים שיין , י"ט באלול תש"פ | עודכן: 09:16

אמש פתח לכאורה עמית סגל תיבת פנדורה שלא היתה כמותה, כמדומני מאז הקמת המדינה. חיזוק משמעותי לתחושה של רבים, שבמערכת אכיפת החוק פשט ריקבון שמסכן את הדמוקרטיה הישראלית וגורם לאבדן האמון במשטרה, בפרקליטות וביעוץ המשפטי לממשלה.

אם יאפשרו לריקבון הפושה להתרחב, ולא יעצרו מיד את פרי העץ המורעל, הוא יהרוס גם את מערכת בתי המשפט. אין דמוקרטיה בלי מערכת אכיפת חוק ישרה והוגנת. כמשפטן ותיק וכבוגר מלחמת יום כיפור, אני מתרשם שמדובר במחדל יום כיפור של מערכת אכיפת החוק.

כעת מתברר כמעט מעבר לכל ספק, שבמשטרה ובפרקליטות התנהלו לכאורה בטיוח, בזדון, בעצימת עין ובקשירת קשר, על מנת להביא לסיום כהונתו של בנימין נתניהו כראש הממשלה, ובכך לעוות את רצונם החופשי של האזרחים. ברפובליקות בננה אין תת רמה כזו.

כבר מספר שנים מטרללים את החברה הישראלית סביב החשדות והאישומים נגד נתניהו. כעת נטען כי יש רגליים לסברה, שאכן מדובר בתפירת תיקים שנועדה להביא לחילופי שלטון. במהירות עולות טענות קשות ומקוממות על התנהלות בעייתית ומגמתית, החל ביועץ המשפטי לממשלה, עבור לשי ניצן פרקליט המדינה דאז, רוני אלשיך המפכ"ל וחוקרים ביחידה 433. לפי הטענות, הכל היה כשר, לשיטתם, לנסות ולהפליל את נתניהו.

לאור הפרסום אמש ניתן לטעון, שהתמלול הבעיתי של חקירת אלוביץ, ההסתרה של קלטות אשכנזי מנדלבליט, ההשתלטות של מנדלבליט על מילוי מקום פרקליט המדינה, סחיטה לכאורה של עדי מדינה, התנהלותה הדורשת פתיחת חקירה מיידית של הפרקליטה ליאת בן ארי, ההדלפות לתקשורת, והראיון של אלשיך עם אילנה דיין טרם פרסום ההמלצות - הם רק חוליות בתוך שרשרת שלמה של התנהלות שמאירה באור אפל ובעיתי את מערכת אכיפת החוק. יום שחור ממש לדמוקרטיה הישראלית.

אל אותה שרשרת ניתן כעת לצרף את ניגוד העינינים הנטען של ראש צוות החקירה שחקר את פרשת המעונות. זאת לנוכח הקשר הרומנטי שפורסם אמש, בינו לבין ג'ודי ניר מוזס, אחותו של נוני מוזס שהואשם בתיק 2,000. כפי שנטען, לראש הצוות היה גם מידע אודות החומר בתיק 2,000 והוא כלל לא סיפר מיוזמתו על הקשר הרומנטי וניגוד הענינים. לכך יש לצרף את הסתרת המידע וסיכול החקירה הנטענים על ידי מפקדיו.

יתכן כי בכירים הממונים עליו חששו לספר ולדווח על המידע החמור לכאורה, מחשש שיטיל צל כבד על החקירה ובכך יהיה סיוע לנתניהו. בין הבכירים שלכאורה חסמו את החקירה היה גם מי שהעליל כאילו שלוחי נתניהו מגששים על אודותיו.

שי ניצן, כך נטען, מנע בדיקה של התנהלות בעייתית של רוני אלשיך באירועי אום אל חיראן. הנימוק שלו מזעזע כל אדם הגון: "מחד, זו התנהגות בלתי נסבלת (של המפכ"ל; ח.ש) מה גם שאם מתרוממים מעל האירוע ומסתכלים על כלל מערכת יחסי הפרקליטות־משטרה, להסלים כעת את המריבה רק יעשה טוב למי שרוצה ברעת מערכת אכיפת החוק, ודי לחכימא. המפכ"ל אכן פעל פה באופן שערורייתי, אך יש אינטרסים של המדינה שצריך לשקול".

אין לי ספק שיש עוד גילויים בדרך. אשר על כן, אם מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט חפצים בשמירה על מעמדם ואמינותם, הרי יש לפנות לבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ להפסיק מייד את המשך ההליכים נגד ראש הממשלה עד שיתבררו כל הסירחונות, הריקבון והמחדלים שליוו את החקירה והגשת כתב האישום.

באדיבות 'ישראל היום'