יוזמה לחיזוק בית הדפוס שסירב להדפיס חומר להט"בי

הרב דרור אריה יוזם מכירת קישוט לסוכה במטרה לחזק את דפוס "צבע הקשת" שנאלץ לשלם פיצויים לאחר שסירב להדפיס מודעה ל'תא הגאה'.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , י"ט באלול תש"פ

הרב דרור אריה בדפוס צבע הקשת
הרב דרור אריה בדפוס צבע הקשת
צילום: ללא

יו"ר מפלגת נעם לשעבר, הרב דרור אריה, יוזם מכירת קישוטים לסוכה כשההכנסות יתרמו לדפוס "צבע הקשת" שנאלץ לשלם פיצויים לאחר שסירב להדפיס מודעה ללהט"ב.

הרב אריה הדפיס בבית הדפוס פלקט לסוכה עליו נכתב הפסוק מתהילים: "לב טהור ברא לי א-להים ורוח נכון חדש בקרבי".

"כל שנה מוכרים לכם סוכה מתקפלת, דפוס קשת לא מתקפלים ולא מורידים את הראש, הסוכה שלנו לא מתקפלת", אמר הרב אריה לערוץ 7.

"החלטנו לקחת חלק במצווה שלהם, להיות שותפים ללב הטהור שלהם, ולרוח הנכונה שלא מתבלבלת.
עם ישראל יודע לתת קרדיט לאמיצי רוח, תקנו ותתלו במקום מרכזי בסוכה את הקישוט המרהיב הזה, שהוא לא רק קישוט אלא אמת נצחית שלא מתקפלת", הוסיף.

כזכור, שופטת בית משפט השלום בבאר שבע, אורית ליפשיץ, קיבלה תביעה של האגודה למען הלהט"ב נגד בית הדפוס ''צבע הקשת'' בעיר באר שבע, אשר סירב לבצע עבודת דפוס בעלת תוכן להט"בי. בית המשפט חייב את בית הדפוס לשלם לתובעים סכום של 50,000 ש"ח.

הדפסת הקישוט לסוכה בדפוס צבע הקשת
צילום: ללא

האירוע התרחש לפני כ-3 שנים, אז סטודנטים מ'התא הגאה' באוניברסיטת בן גוריון ביקשו הצעת מחיר עבור הדפסת חומרי פרסום. בתגובה לבקשה השיב בית הדפוס לפונים שלא לשלוח לבית הדפוס חומרי תועבה: "איננו עוסקים בחומרי תועבה, יהודים אנחנו".

לאחר מייל זה לא התקיימה כל פניה ישירה חוזרת מצד הסטודנטים, אלא באמצעות עו"ד שהתגלגלה לתדהמת בעל בית הדפוס לתביעה משפטית ע"ס 100,000 ש"ח. את בית הדפוס ייצג עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו.

בהחלטתה קבעה השופטת באופן תקדימי כי "מקום שבו אמונתם מתנגשת עם ההכרח לתת שירות במקום ציבורי הערך האחרון מכריע", תוך שהיא מנמקת שיש לפרש את חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים בצורה רחבה, וכי הוא גובר על חופש הדת.

נקודה נוספת אותה קבעה השופטת היא כי יש לחייב בעלי עסקים לתת שירות לא רק במוצרי מדף, אלא אף בייצור יחודי למזמין ההזמנה.