הצרות ב"פרי נדל"ן" מגיעות לביהמ"ש

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד יקיים הבוקר דיון בבקשה למינוי נאמן זמני לקבוצת "פרי נדל"ן" כשברקע החשש שהרוכשים יישארו חסרי כל.

ערוץ 7 , כ"א באלול תש"פ

צרות בחברת הנדל"ן. אלדד פרי
צרות בחברת הנדל"ן. אלדד פרי
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בבית המשפט המחוזי מרכז יתקיים הבוקר (חמישי) דיון בבקשת צו פתיחת הליכים ומינוי נאמן זמני לקבוצת פרי נדל"ן אותה הגישו נושים של החברה החוששים לגורל חובותיהם.

הדיווחים על קשיים בקבוצת פרי נדל"ן נערמים כבר מספר שבועות, וכעת מגגיע הנושא לפתחו של בית המשפט שיידרש להכריע האם להוציא את ניהול החברה מידיהם של בעליה.

השופע פורסם כי חברת גמי וחיים בבעלות חיים חמו, איש עסקים משוויץ, טוענת שהלוותה לחברת אלדד פרי נדל"ן 218 מיליון שקל - ומעמידה אותם לפירעון מיידי. לקבוצה חובות נוספים בסך של כ-300 מיליון שקל.

במקביל פורסמו דיווחים על קשיים בהתנהלותה של החברה מול רוכשי דירות שביקשו לבטל את השתתפותם במיזמים של החברה.

צ'קים של החברה ניתנו לרוכשי דירות שביקשו לבטל חברותם בקבוצות הרכישה, תוך הבטחה כי כל כספם יוחזר להם, אך פעם אחר פעם ביטלה 'פרי נדל"ן' את הצ'קים אותם נתנה – תוך עבירה בוטה על החוק.

נציין כי מצבם של הרוכשים במקרה הזה סמוך עוד יותר מאשר בפרשיות עבר כדוגמת פרשת "חפציבה", וזאת משום שפרי נדל"ן תפקדה כקבלן אך הגדירה עצמה כמארגנת קבוצות רכישה, וכך נוצר מצב שבו הרוכשים אינם נהנים מההגנות שמעניק חוק המכר לרוכשי דיורות, ומאידך ספק רב אם הם מחזיקים בכוח שישנו בידיהם של חברים בקבוצת רכישה "אותנטית".

לאחרונה עשה הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון, עמית גריידי, ניסיון להגיע להסכמה עם פרי נדל"ן על מתווה להעברת רוכשי הדירות בחברה ממעמד של חברים בקבוצת רכישה למעמד של רוכשים מחברה יזמית.

המהלך אמור היה להבטיח את מצבם של הרוכשים, אולם כעת ספר רב אם ניתן יהיה להשלים אותו לנוכח היקלעותה של החברה למשבר פיננסי שכזה ולהפיכתה למעשה לחדלת פירעון.

מקורות המעורים בפרשה טוענים כי קיים מספר בלתי מבוטל של רוכשים בקבוצות הרכישה של פרי נדל"ן שמעולם לא נרשמה להם הערת אזהרה על הקרקע שרכשו – מה שעלול להוביל לאובדן כספם במקרה שבו החברה תיכנס לחדלות פירעון. למעשה, גם כספם של רוכשים שלהם נרשמה הערת אזהרה אינו בהכרח מוגן. הסיבה לכך היא שורה ארוכה של שעבודים על הקרקעות בפרויקטים של פרי, שבמקרה של עיקול יגברו על זכותם החוזית של הרוכשים על הקרקע.