עדי ארד וליאת יצחקי
עדי ארד וליאת יצחקי צילום: באדיבות: סיניה מזרחי יחסי ציבור

"כששמעתי בנעוריי את הניגון 'אבינו מלכנו' בלחן האשכנזי שלו, הוא הרעיד אותי מהרגע הראשון", אומרת הזמרת ליאת יצחקי על הפיוט העממי כל כך שחידשה כעת.

יצחקי, שהחליטה להרים את מסורת הפיוטים באלבום פיוטים חדש, קראה אליה את הזמרת עדי ארד, הזמרת וממשיכת מסורת התפילה והניגון האשכנזי, לדואט המשלב בין מזרח ומערב.

יצחקי: "יחד ניסינו להגיש את היופי והמיוחדות שיש לנו במדינה הזו: סלסולים וחזנות, עֻוד ופסנתר, שחור ולבן או כמו שאני קוראת לשתינו: 'עוגיות אוראו'", היא אומרת בחיוך. "החיבור היה טבעי והשירה זרמה ויצאה מתוכנו כתפילה נשית מחוברת, שתיים שהן אחת עם כל השוני והדמיון", היא מספרת בסיפוק.

והחיבור, חיבור מרוקו-אשכנז ניכר היטב בפיוט: בתחילה בשירה עממית-אשכנזית, ולבסוף ב'טוויסט' מנצח עם נגיעה ספרדית-קצבית. להשלמת התמונה מתלווה אליהן עדי חייט בנגינה אנדלוסית על הפסנתר,מי שגם הפיק ועיבד מוזיקלית את אלבום הפיוטים החדש שהוציאה יצחקי בימים אלו ממש.

"אם אין כסף לפחות שתהיה תרבות ויצירה", אמרה הזמרת שהוציאה את האלבום למרות הקורונה והוסיפה, "מאחלת לנו שכמו בימים ההם, גם בזמן הזה יתמלאו עלינו רחמים, ותיפתח עלינו שנה טובה ומבורכת, מבלי לוותר על הייחוד של כל אחד ואחת".