איראן הוציאה להורג ספורטאי אולימפי

נאביד אפכארי, אלוף ההיאבקות האיראני הוצא להורג בתליה לאחר שהואשם ברצח במהלך הפגנות נגד המשטר. בעולם הספורט מאיימים בסנקציות

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ג באלול תש"פ

הג'ודוקא האירני סעיד מולאיי
הג'ודוקא האירני סעיד מולאיי
צילום: רויטרס

הקורבן הראשון של ערבוב פוליטיקה בספורט. לפני שפרצה לחיינו מגיפת הקורונה, התרחשה בטוקיו שביפן אליפות העולם בג'ודו. באותה אליפות זכה לא אחר מאשר הג'ודוקא הישראלי שגיא מוקי כשזה סיים את התחרות במקום הראשון בקטגוריית עד 81 ק"ג, אך זה לא היה הסיפור הגדול של האליפות היוקרתית.

הסיפור הגדול היה סירובו של הג'ודוקא האיראני, אלוף העולם לשעבר, סעיד מולאי לעלות ולהתחרות מול מוקי הישראלי. בכדי שלא לעשות זאת, נאלץ מולאי לביים פציעה ולהפסיד את הקרב על המקום השלישי ובכך סיים את האליפות במקום הרביעי בלבד.

לאחר מכן הסתבר כי השלטונות באירן וראשי המשלחת האיראנית לאליפות, איימו על מולאי כי יפגעו במשפחתו אם יעלה להתחרות מול ישראל, זאת על אף רצונו לשמור על התואר ולנתק את הפוליטיקה מהספורט.

בהמשך התערבו באיגוד הג'ודו הבינלאומי לטובת מולאי ואיפשרו לו לקבל מקלט מדיני בגרמניה ולהתחרות תחת נבחרת הפליטים ולא עוד לייצג את אירן.

בדיוק שנה אחרי, היום (מוצאי שבת) גילו בעולם הספורט מה יקרה אם יאפשרו לאירן להחזיר בכוח את מולאי למדינה אותה ייצג רק לפני שנה.

היום הוציאו באירן את אלוף ההיאבקות, נאביד אפכארי בן ה-27, להורג בתליה, לאחר שאלה האשימו אותו ברצח של איש אבטחה במהלך ההפגנות ב-2018.

כזכור, ב-2018 פרצו הפגנות רבות ברחבי אירן במחאה על המצוקה כלכלית והדיכוי הפוליטי במדינה. ההפגנות במדינה היו הנרחבות ביותר שידעה הרפובליקה האסלאמית מאז המחאה ב-2009, ואחד ממובילי הדעה אז היה לא אחר מאשר אפכארי, אלוף העולם בהיאבקות, אחד מהענפים הפופלארים ביותר באירן.

דמויות בינלאומיות בתחום ההיאבקות ופעילים פוליטיים קראו לשלטונות אירן שלא להוציא להורג את אפכארי, בהם גם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אך אלה לא חסו על חייו של מי שייצג אותם בתחרויות בינלאומיות והשיג עבורם לא מעט תארים ספורטיביים חשובים.

בוועד האולימפי הבינלאומי אמרו בהודעה רשמית כי "זה מצער מאוד שהתחינות של אתלטים מרחבי העולם וכל המאמץ מאחורי הקלעים של הוועד לא השיגו את מטרתם". במקביל נבחנות מספר אופציות לסנקציות חריפות נגד המשטר האיראני, כאשר איגוד המייצג 85 אלף ספורטאים ברחבי העולם קרא לסלק את אירן מהתחרויות בעולם.

משה פונטי, יו"ר איגוד הג'ודו הישראלי אמר בעקבות הוצאתו להורג של אלוף ההיאבקות כי הוא קורא לוועד האולימפי הבינלאומי ולעולם הספורט לעמוד לצד הספורטאים האיראנים, ובהם גם אלוף העולם לשעבר, הג'ודוקא סעיד מולאי אשר מאז אליפות העולם בטוקיו נמצא בקשרים מצויינים עם הג'ודו הישראלי.

"העולם כולו צריך להזדעזע מהוצאתו להורג של נאביד אפקארי, המתאבק האיראני, ש'העז' למחות נגד המשטר", כתב פונטי. "אנחנו, אנשי הג'ודו הישראלי, ראינו מול העיניים את הפחד שמטיל המשטר האיראני על ספורטאיו, ראינו את סעיד מולאי מתחנן לעלות ולהתחרות מול שגיא מוקי, את התסכול והפחד שלו כשאנשי המשטר אסרו עליו ואיימו עליו. מולאי היה אמיץ כדי לערוק מאיראן, אפקארי לא היה בר מזל כמו מולאי והוצא הבוקר להורג".

"הוועד האולימפי הבינלאומי ואיתו ספורטאים בכל העולם צריכים לעמוד לצד הספורטאים האיראנים, לאפשר להם לממש את היכולות שלהם בעולם הספורטיבי, ולהשאיר את הפוליטיקה בחוץ.

אפקארי היה אמיץ למחות על משטר האייתוללות ושילם בחייו, אנחנו כאנשי ג'ודו חוששים כעת לחייו של סעיד מולאי, שאמנם לא נמצא באיראן, אבל היום לאחר הוצאתו להורג של אפקארי, ברור שגם הוא בסכנה".

פונטי סיפר כי "ב-15 בספטמבר ייערך ב'קאס', בית המשפט העליון בספורט, דיון בתביעתה של איראן לאסור על מולאי להתחרות אלא במדי איראן, כשברור מה יקרה לו אם הוא יחזור לשם. ה"קאס" צריך לומר את דברו בקול רם, הועד האולימפי הבינלאומי וספורטאים מכל העולם צריכים לעמוד שם לצידו של סעיד מולאי. אפקארי שילם בחייו על מימוש שתי זכויות שלו - למחות נגד המשטר ולממש את יכולותיו הספורטיביות. עולם הספורט כולו צריך לזעוק, להפעיל סנקציות משמעותיות על הועד האולימפי האיראני, על התאחדויות הספורט השונות של המשטר האפל הזה, ולא לאפשר לשלטון הזה להטיל אימה על ספורטאיו".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il