הספורט יושבת - משחקים בינלאומיים לא

החלטות הממשלה בדבר סגר מלא בשבועיים הקרובים הביאו את הקפאתן של כלל ענפי הספורט, למעט הקבוצות המשחקות באירופה והנבחרת הלאומית

נרי וייס - ערוץ 7 , ו' בתשרי תשפ"א

חילי טרופר
חילי טרופר
צילום: מירי שמעונוביץ, לע"מ

הספורט תורם למדינה. החלטת ראש הממשלה נתניהו על סגר מלא בשבועיים הקרובים, הביאה כמו את המשק כולו גם את ענף הספורט בישראל להשבתה מלאה וסגירה הרמטית שלו מכל וכל.

ההחלטה שהתקבלה הבוקר (חמישי) ותיכנס לתוקף החל ממחר בשעה 14:00, תביא לביטול כלל הענפים והמשחקים שאמורים היו להתקיים בזמן הקרוב.

מי שבעיקר סובלים מההחלטה על הסגר אלו ענפי הכדורסל והכדורגל. בעוד שבענף הכדורסל אמורים היו להתקיים משחקי טורניר קדם העונה, שלב רבע גמר גביע ווינר סל במוצאי השבת הקרובה, אלה נדחו למועד לא ידוע עדיין, בענף הכדורגל כבר החלו את העונה באופן רשמי וההחלטה על סגר הביאה לביטול משחקי ההשלמה מהמחזור השלישי ולביטול כל משחקי המחזור הרביעי בליגת העל.

הן בענף הכדורסל והן בענף הכדורגל חוששים מכך שהסגר יתארך יתר על המידה, כאשר גם אימונים אסורים ויהיה קשה להחזיר את השחקנים לפעילות מלאה ולכושר משחק מלא מ-0 ל-100 לאחר פגרה ארוכה נוספת.

מי שיוכלו לקיים שגרת אימונים ומשחקים מלאה תחת כמובן ההגבלות הקפדניות והדקדקניות של משרד הבריאות וארגוני הכדורגל האירופיים, למרות הטלת הסגר, הן נציגות ישראל במפעלים האירופים השונים.

בענף הכדורגל מדובר באלופה מכבי ת"א שתמריא לאוסטריה למשחק הגומלין במסגרת פלייאוף מוקדמות ליגת האלופות מול רד בול זלצבורג לה הפסידה בבית ביום שלישי האחרון בתוצאה 2:1. מכבי תנסה להפתיע ולהשיג את הכרטיס הנכסף לשלב הבתים של ליגת האלופות, כאשר גם אם תפסיד ותודח היא תייצג את ישראל באירופה העונה, כשתשחק בשלב הבתים של הליגה האירופית.

כמו מכבי, גם מכבי חיפה והפועל באר שבע יקבלו אישור מיוחד לטוס ולקיים שגרת אימונים ומשחקים במפעלים האירופיים בזמן הסגר כשאלה ישחקו במסגרת סיבוב המוקדמות השלישי של הליגה האירופית, מפעל הכדורגל השני בחשיבותו באירופה.

גם נבחרת ישראל בכדורגל שתתארח ב-8 באוקטובר אצל נבחרת סקוטלנד במסגרת חצי גמר פלייאוף מוקדמות היורו, למשחק אחד על הכרטיס לגמר ומשם להופעה היסטורית בטורניר אירופי גדול לאחר יותר מ-40 שנה, תוכל להמשיך בשגרה תחת ההגבלות והקריטריונים המחמירים.

נציגות ישראל במפעלים האירופיים השונים בכדורסל, דוגמת מכבי ת"א שתארח למשחק היורוליג הראשון לעונת 2020/21 את אלבה ברלין הגרמנית בעוד שבוע והפועל ירושלים שתמריא ליוון לפיינל-8 של מפעל ליגת האלופות של פיב"א, יוכלו גם הן לקיים את המשחקים כתקנם ולשוב לישראל ללא בעיה, כשאלה הוחרגו גם כן מהסגר הכללי שהחליט עליו ראש הממשלה נתניהו.

החרגת הנציגות הישראליות הגיעה בתום סיכום בין משרד התרבות והספורט ומשרד הבריאות, כאשר שר התרבות והספורט חילי טרופר פעל רבות ותכופות מול מנכ"ל משרד הבריאות, בכדי להגיע לסיכום על מתכונת חירום בה יותר לקבוצות הישראליות המתחרות במסגרות תחרויות בינלאומיות לקיים אימונים ולצאת למשחקים בינלאומיים בהתאם להנחיות משרד הבריאות שהושגו.

השר טרופר אמר על הסיכום כי "המתווה שהושג יאפשר את המשך קיום המשחקים הבינלאומיים. בצער רב נאלצנו להודיע על השהיית כלל משחקי ליגות הספורט בישראל, כולי תקווה שנוכל לאפשר לספורט התחרותי בישראל לחזור במהרה ככל הניתן".

במנהלת הליגות בכדורגל אמרו כי "בהתאם להחלטת ממשלת ישראל, על החלת סגר עקב נגיף הקורונה, פעילות הליגות המקצועניות תופסק באופן זמני החל ממחר, יום שישי 25.09.2020", ולא נקטו בתאריך החזרה לפעילות שעדיין לא ידוע.

יו"ר המנהלת ארז כלפון אמר "אנו מקבלים ומכבדים את החלטת ממשלת ישראל וראשית מאחלים לכל עם ישראל בריאות מלאה. אנו נמצאים בשיחות רצופות עם משרדי הממשלה על מנת לאפשר פעילות אימונים במתכונת מיוחדת בתקופת הסגר.

הקבוצות התבקשו להכין תוכניות אימונים לשחקנים למקרה בו הם יתאמנו באופן עצמאי (אימונים מהבית, או בסביבת הבית בכל מתכונת אחרת כפי שתאושר לאזרחי ישראל על ידי משרד הבריאות) וזאת על מנת לקצר את זמן החזרה למשחקים ולהמשך פעילות העונה.

מנהלת הליגות תדע לתת את הפתרונות והתרופות להמשך פעילות הליגות על מנת לחדש את המשחקים ולסיים את העונה באופן ספורטיבי בדיוק כפי שנעשה בעונת המשחקים הקודמת", אמר כלפון.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il