מדהים: כפר הטירות הנטושות

כפר מדהים מלא בטירות הלקוחות ישר מסרטי דיסני נותר נטוש ומחכה רק לכם

מתנאל ראט , י"ט בתשרי תשפ"א

מדהים: כפר הטירות הנטושות-ערוץ 7
עיצוב ישר מהאגדות
צילום: iStock

לגור בתוך טירת ענק אולי נשמע כמו סרט של דיסני, אבל מיזם נדל"ן שאפתני ניסה לבנות שכונה שלמה של טירות קסומות מהאגדות. לרוע המזל, תזמון גרוע ומחסור בקונים הפכו את המקום לעיר רפאים ענקית.

כבר כמעט שנה שפרויקט המגורים "בורג' אל באבאס" בטורקיה עומד שומם. הפרויקט השאפתני ניסה להביא את הטירות האירופאיות הישר אל העולם הערבי עם למעלה מ700 טירות קטנות שמזכירות את הטירות מסרטי דיסני.

הבניה התחילה כבר לפני כ6 שנים, כאשר הטירות היו מיועדות בעיקר למעמד העליון מארצות ערב ובייחוד מערב הסעודית. מחירה של כל טירה עומד על כחצי מיליון דולר, והפרויקט כולו עלה 200 מיליון דולר. לדברי אדריכל הפרויקט, ילקין קוקקאליקוגלו, עיצוב הטירות נוצר בשיתוף עם מספר לקוחות ממדינות המפרץ שתיארו להם את בית החלומות שלהם.

לרוע המזל, התזמון של סיום הפרויקט היה רע במיוחד. הירידה במחירי הנפט בשנים האחרונות יחד עם המצב הכלכלי הרעוע בטורקיה הרחיקו קונים רבים שהעדיפו לשמור על הכסף שלהם לדברים חיוניים יותר מאשר טירה קסומה. רק כמחצית מהבתים בפרויקט נמכרו ו"קבוצת סארוט" שניהלה את הבנייה נאלצה להכריז על פשיטת רגל.

המקומיים שגרים ליד טירות הפאר, דווקא מרוצים מכך שהפרויקט כשל. לדבריהם, טירות הפאר לא מתאימות לאזור הכפרי והפשוט שמסביבם והם חוששים שהעשירים שיגורו שם עלולים לשנות את האווירה הכללית. מן הצד השני, "קבוצת סארוט" טוענת שהבתים נבנו באזור שלא מיועד לחקלאות, והאשימו את המקומיים בכך שפנו למדינה בבקשה שלא ייתנו הלוואות לקבוצה.

בזמן האחרון ניסו בעלי הקבוצה להמציא את המקום מחדש על ידי הפיכתו למקום תיירותי, ולהשתמש בטירות בשביל למשוך תיירים אירופאים. אבל חוסר המזל של המשקיעים המשיך כאשר משבר הקורונה פרץ ומנע גם את האפשרות לפתח את המקום לתיירות.

אז אם תמיד חלמתם לחיות בתוך טירה קסומה, מוזמנים להסתכל על הפרויקט ולבדוק לאיזה טירה אתם הכי מתחברים.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם