עושים ערב סרט משפחתי? הנה המלצה שלנו

לכבוד הסגר המתארך ריכזנו עבורכם רשימת סרטים שיתאימו לכל המשפחה, אבל באמת. חלק שני בסדרה

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תשפ"א

אוקי, הבטחנו המלצות על סרטים לכל המשפחה, והבטחות צריך לקיים. פעם שעברה הלכנו על צ'ארלי בממלכת השוקולד, אבל זה לא באמת חוכמה, מדובר בסרט מצולם. מה הסיכוי למצוא סרט מצויר שיעניין גם אתכם, ההורים?

אז זהו, שיש לא מעט כאלו, והיום נתחיל עם 'מגה-מוח', סרט מצויר לכל המשפחה. למה שאתם תהנו ממנו? בגלל האנקדוטות הקטנות כמו הבדיחה על תחבורה ציבורית והרפרנס למארק טווין ששזורות בחינניות בסצנת הקרב בין גיבור העל לנבל. ולמה שהילדים יהנו ממנו? ובכן, הזכרתי כבר שיש סצנת קרב בין גיבור העל לנבל?...

'מגה-מוח' (Megamind) הוא סרט אנימציה שיצא לפני עשר שנים בדיוק, ואם הקולות של הדמויות הראשיות בו נשמעות לכם מוכרות, זה מפני שהמדובבים הם בראד פיט וויל פרל. הסרט נחשב להצלחה והכניס בזמנו מעל 300 מיליון דולר בקולנוע, כמעט פי שלוש מהתקציב שלו.

הסרט מתחיל כמו סרט גיבורי על קלאסי, אבל מקבל זווית מעניינת, והומוריסטית ביותר, כשמתברר שהנבל, מגה-מוח, קצת משועמם בלי יריב ובכללי לא כזה מרושע, ושלגיבור, מטרו-מן, יש עוד תחביבים ורצונות חוץ מאשר להציל את העיר ואת רוקסן ריצ'י, הנחטפת הנצחית.

יש בסרט את המסר הקלאסי של סרטים מצוירים: לא משנה איך נולדת, משנה איך אתה רוצה לחיות, כשזה מחוזק בדמות של נבל ש'חוזר בתשובה' והופך לגיבור על, לעומת ילד מבית טוב שהופך לנבל. הדמות הנשית (רוקסן) שמעדיפה את עובד המשרד טוב האופי על גיבור העל וכו'.

אבל אם נסתכל מעט יותר פנימה, כשחוזרים לסרט במבט בוגר מגלים שיש לו גם אמירה חברתית נוקבת שרלוונטית גם אלינו. כשנתתי לנועם, אחי הגדול, את הסרט הזה כדוגמה לסרט לכל המשפחה, הוא מיד הדגיש את עניין הניתוק וההתנשאות כמסר מרכזי.

בתחילת הסרט, בונים לכבוד מטרו-מן פסל, ויש שם סצינה משעשעת שממחישה כמה לא באמת אכפת לגיבור העל מהאיש הפשוט. כמה האהבה שלהם חלולה בעיניו, שהוא אפילו לא טורח להעמיד פנים שאכפת לו מ'האזרח הקטן'.

ברור שעבודתו של גיבור העל בסרטים חשובה ומועילה לאזרחים, אבל מה קורה כשהיא הופכת בעיני מבצעה למטרה ולא לאמצעי? כשהגיבור שוכח למען מי או מה הוא עושה את זה? עכשיו קחו את המילה 'גיבור על' בשתי הפסקאות האחרונות, ותחליפו אותו לכנסת/ממשלה/ביהמ"ש/אחר...

שעה וחצי של סרט, בנטפליקס. מומלץ בחום.