הנס שאין נס

אמונה בוגרת איננה עוצמת עיניים אלא נערכת לאתגר באופן מיטיבי מתוך הכרה מפוכחת שכל אלה הם חלק מההנהגה הא-לוהית

הרב חגי לונדין , כ"ו בתשרי תשפ"א

הרב חגי לונדין
הרב חגי לונדין
צילום: ללא

רבים תוהים כיצד מגזרים דתיים מסויימים מתנהלים באופן שאינו ראוי במגפת הקורונה. הבעיה במהותה אינה סוציולוגית / טכנית אלא רוחנית. מגפת הקורונה היא התמודדות מסוג אחר משהרגלנו בה. פעם ראשונה מזה עשרות שנים שהמין האנושי עומד בפני משבר כלל-עולמי שקיצו לא נראה לעין. תחושת חוסר האונים גורמת לרבים לצפות לנס, וכאשר איננו מגיע – ישנם המפתחים פסיביות מהתמודדות מול הנגיף.

'נס' ביהדות הוא מלשון 'נס מתנוסס', היינו דגל. הבזק שמתנופף מידי פעם על מנת להזכיר לנו שהמציאות איננה רק תוצר של מכניקה קפואה אלא של עולם מוסרי וערכי שמאפשר פריצה של חוקי הטבע.

היו תקופות בהיסטוריה שהיו בהן 'ניסים גלויים', כלומר דילוגים גדולים על שלבי האבולוציה הטבעית; כדוגמת ניסי המדבר שהיו לעם ישראל ומצויינים לדורות בחג הסוכות. מאז תום עידן הנבואה הניסים אינם גלויים אלא מופיעים במערכות הטבעיות. המציאות מתנהלת לאיטה, ובמבט רחב - לעיתים של אלפי שנים - ניתן לראות כיצד מובילה היא בסופו של דבר לכיוון מוסרי.

כך היה למשל בתהליך שיבת ציון. לא היה הבזק של אור שלאחריו מצאנו את עצמנו בארץ ישראל, אלא תהליך מתמשך, רווי הצלחות וכישלונות, שהביא למציאות לא-טבעית שבה עם שגלה לפני אלפיים שנה שב וכונן את עצמאותו.

גם כאשר ישנם 'ניסים' חריגים בהם אדם חולה ומבריא כנגד הסטטיסטיקה – תהליך ההבראה מתגלה בתהליכים פסיולוגיים ובפרוצדורה רפואית כזו או אחרת.

באתגר הקורונה הנס מתבטא בכך שא-לוהים מעניק לבני אדם את הטכנולוגיה, הידע והמשאבים לטפל במגיפת זו טוב יותר מאשר מגפת השפעת הספרדית או הדבר השחור.

השריר הרוחני שיש לטפח כיום אינו ציפייה פסיבית לישועה פתאומית, אלא התמודדות – רוחנית, נפשית ומעשית – עם האתגר הנוכחי. שימוש בכל האמצעים הטבעיים והרפואיים כדי לצלוח אותו במינימום נזקים. אימון רוחני מעין זה מאפשר עמידות, סבלנות והקפדה על כללי הבריאות; א-לוהים נמצא בפרטים הקטנים. במקביל – התפילות מזכירות לנו גם בתקופות מעין אלו את העולם הרוחני שמלווה אותנו כל העת.

הקורנה תדעך בסופו של דבר, נתפלל כמה שיותר מהר, אבל הדעיכה תתרחש בתהליך רפואי כדרכן של מגפות מאז ומעולם; מן הסתם בשילוב של חיסון והסתגלות של הגוף האנושי לנגיף החדש. העיקרון הנ"ל נכון אגב גם לאתגרים אחרים: רעידת אדמה באזור ארץ ישראל היא עניין של זמן, וגם מלחמה. אמונה בוגרת איננה עוצמת עיניים אלא נערכת לאתגר באופן מיטיבי מתוך הכרה מפוכחת שכל אלה הם חלק מההנהגה הא-לוהית, כלומר, גם המאורעות המעציבים הללו בסופו של דבר מקדמים את העולם לכיוון הנכון, ותפקידנו להתנהל באופן המעשי והרציונאלי הראוי; זוהי יהדות במאה ה21.

תקווה, ריאליה, אופטימיות, יציבות נפשית, פרופורציה ואמונה.

יהיה טוב. סבלנות. 
בעזרת השם