ח"כ בצלאל סמוטריץ': בנט ואני משלימים זה את זה, עובדים טוב ביחד

יו"ר האיחוד הלאומי מסביר מהי נוסחת ההצלחה של ימינה, "אם נפתלי רוצה להיות ראש ממשלה הוא צריך מפלגה ציונית־דתית ימנית לצידו".

ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשפ"א

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

יו"ר האיחוד הלאומי, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', מצהיר כי שיתוף הפעולה עם הימין החדש הוא מצב מנצח עבור כל הצדדים.

בראיון לעמנואל שילה וניצן קידר בעיתון 'בשבע' אומר סמוטריץ', "אנחנו פועלים במסלולים מקבילים שאין ביניהם סתירה אלא השלמה".

"נפתלי בנט רוצה להיות ראש ממשלה וזה מצוין, ואני בשמחה אהיה חלק מהתהליך הזה. אני עצמי לא רוצה להיות ראש ממשלה, אלא להנהיג את הציונות הדתית ולקיים מפלגה שלה, שהיא אחת ממדורות השבט שסביבה מתגבשת ונבנית ציבוריות. גם הוא וגם אני רוצים את המצביעים מהציונות הדתית, ולכן אנחנו משלימים זה את זה".

"הרי גם אם נפתלי רוצה להיות ראש ממשלה, הוא צריך מפלגה ציונית־דתית ימנית לצידו. המפתח לחיבור הוא שיקדם את השאיפות הפוליטיות של נפתלי לצד קידום ושיקום המפלגה הציונית־דתית", מוסיף סמוטריץ'.

לדעתו, אין דבר נכון יותר מריצה משותפת בבחירות הבאות. "העמדה שלי, ולהבנתי גם עמדתו של נפתלי, היא חד־משמעית - אנחנו רצים יחד. יש לכך כמה סיבות. הראשונה, ששיתוף הפעולה פשוט עובד טוב יחד, בחברות, באמון וגם בהשלמה ההדדית במה שכל אחד מייצג. צריך להביא לרשימה אנשים טובים שרוצים לעבוד ומחויבים לערכים שלנו".

"אני בהחלט חושב שאנחנו צריכים לחתור הכי מהר להסכם סופי, ולו כדי לא להתנהל כמו בעבר. לציבור לא מגיע להמתין לדקה האחרונה ולצפות בכיפופי הידיים. הדבר הנכון הוא לשבת בימים הקרובים, להגיע לסיכומים פוליטיים ולהציג אותם לציבור כבר עכשיו.

''האמירה העקרונית של שנינו היא שהולכים יחד, אבל אני חושב שהציבור יעריך יותר אם הדבר יהיה מגובה במסמך. חשבתי גם שנכון ללכת למפקד ופריימריז, אבל מכיוון שיש משהו מוצלח שזוכה לאמון גדול מהציבור, יכול להיות שצריך להמתין עם זה".

לשאלה מדוע אם כך, לא להתאחד למפלגה אחת, עונה חבר הכנסת, "השליחות שלי בפוליטיקה, שבשבילה אני בשדה הזה, היא לבנות מפלגה ציונית־דתית בכנסת ישראל לטווח הארוך. אני מאמין בזה ברמ"ח איבריי ושס"ה גידיי, וחושב שקריטי שתהיה מפלגה כזו. אסור בשום פנים ואופן לשעבד את הצורך הקריטי הזה לצורך פוליטי רגעי כזה או אחר, אפילו לא כדי שיהיה ראש ממשלה דתי".

"קריטי שתהיה מפלגה כזו כי קודם כול, לא יכול להיות שבכנסת ישראל לא תהיה מפלגה שקוראת בשם ה' בפיה ומעלה על נס את מפעל התחייה הלאומי שלנו. לא יכול להיות שלא תהיה מפלגה שעל הכתפיים שלה הדאגה לזהות ולחינוך היהודי במדינה, עם דגש על אחריות לכל עם ישראל. לא יכול להיות שלא תהיה בכנסת מפלגה שתדאג לאורך זמן להתיישבות בכל חלקי הארץ - ביהודה ובשומרון, בנגב ובגליל, ולא יכול להיות שלא תהיה מפלגה שלא תדאג לציבור הערכי הזה".

הוא אינו מתרגש מהסקרים שמנבאים למפלגה למעלה מ-20 מנדטים. "אסור להתבשם מהסקרים, אבל הם כן משקפים מגמה".

סמוטריץ' מתייחס גם לשאלה האם מרבית המנדטים בסקרים קשורים לתפקודו של יו"ר ימינה בנט בכל הקשור למשבר הקורונה. "אין אדם אחד שאומר בסקר שהוא יצביע לנו שלא יודע מי הם בצלאל סמוטריץ' או איילת שקד, ולא ברור לו שכולנו עובדים יחד עם נפתלי. לכל אחד יש מוטיבציה אחרת שגורמת לו להצביע. יש, לדוגמה, חרדים שאומרים שיצביעו לנו בגללי, כי נמאס להם מהעסקנות החרדית והם מחפשים מייצג אמיתי בכנסת. יש אנשים שהם סופר־ימנים ומבינים שנתניהו לא עושה את העבודה של הימין. ויש לא מעט שחווים את משבר הקורונה בצורה דרמטית, ומרגישים שנפתלי נותן להם תקווה שאפשר לעשות את זה אחרת".

"נפתלי מזוהה עם הטיפול בקורונה, ואני חושב שכל אחד יזהה אותי עם עניין אחר ואת איילת עם עניין אחר. מפלגת קורונה יכולה להיעלם בן־לילה. אבל אם נבין את העומק של משבר הקורונה ושל בעיית המנהיגות, זה ייראה אחרת. הרי אנחנו כבר שנתיים במערכת בחירות מתמשכת, ואין החלטה ממשלתית אחת שמתקבלת מבלי שהנתון הזה מובא בחשבון. אם אנחנו שונים מהממשלה הנוכחית במהות, נטפל בצורה הזו בכל אתגר ולא רק בקורונה".

סמוטריץ' בעצם מבקש לומר שב'שוק' בו כל מפלגה מציעה את מרכולתה לבוחרים, ימינה מביאה את מה שהכי חסר. "משבר הקורונה חשף בראש ובראשונה משבר מנהיגות ומשבר אמון. יש כאן הזדמנות וחובה עצומה שלנו לשים על השולחן מודל אחר של מנהיגות. מנהיגות אמיתית יותר, שיש לה ערכים והשקפת עולם, ושבראש סדר העדיפויות שלה עומדים מדינת ישראל ואזרחיה, ולא ענייניים פוליטיים או התמכרות לסקרים והכוונת מסרים לפי מצב הרוח".

"אותם 23 מנדטים שבעדנו מאוכזבים מאוד מההנהגה הקיימת, ומזהים בימינה אנשים שפחות עסוקים בפוליטיקה ומריבות פנימיות כמו בליכוד. אצלנו יש חמישייה שעובדת בתיאום. גם אם יש מחלוקות, הכול נעשה באופן מכובד, בלי הדלפות ומשחקים, והציבור יודע להעריך שבאמת אכפת לנו וכואב לנו מה שכואב לעם ישראל. אוי ואבוי אם נהיה החלפה של פרה בחמור ונחקה את המנהיגות הקודמת. זה לא יחזיק עד הבחירות, וגם אם כן - זה יימחק אחר כך כמו קדימה, שינוי ומפלגות אחרות".

לשאלה האם הוא מעריך שהבחירות ייערכו בקרוב הוא עונה, "אני מעריך שכן. יש גבול לכמה קואליציה כזו, שלא מתפקדת ולא מדברת, תוכל להחזיק מעמד. יש שם דם רע, חוסר אמון ושנאות שלא יוכלו להימשך. האם זה יקרוס ב־23 בדצמבר או מאוחר יותר? הכול יכול להיות. ברור לי שיהיו בחירות, וחשוב לנו להבליט במה אנחנו נבדלים מההנהגה הנוכחית.

''לממשלה הזו, שלא מצליחה אפילו להעביר תקציב, שהוא קריטי להתנהלות המדינה, לא מגיע להמשיך. המהלך צריך להיות מהיר, זה לא חייב לקחת שלושה חודשים. אני בעד לבטל את מימון המפלגות לבחירות, כי כולם מכירים במשבר הזה בדיוק מי ומה כל מפלגה. אפשר לעשות בחירות בזק ולהמשיך הלאה".

בימים הללו פועל חבר הכנסת מהאופוזיציה אבל עד לפני זמן לא רב כיהן כשר התחבורה. התובנה שלקח מכהונתו במשרד היא שייתכן שדווקא נוח לפוליטיקאים שהמשפטנים עוצרים אותם מדי פעם. "לפעמים במערכת הפוליטית לשר לא נוח לקבל החלטה, אז הוא מגלגל אותה למשפטן ואומר שהוא תקע אותה. קשיי המשילות הם במידה רבה באחריות הפוליטיקאים, שלא רוצים למשול. נוח להם לגלגל אחריות על אחרים ולא להתמודד עם טענות מקצועיות. עובדה שממשלת הימין לא עושה שום דבר כדי לתקן דברים משפטיים, כי נוח לה עם המצב הנוכחי. מדוע? כי נתניהו ויריב לוין יודעים שאחרי שנתקן את הליקויים במערכת המשפט, האחריות תהיה על הכתפיים שלהם".

"במבחן התוצאה, בכל פעם שעמד על הפרק שינוי אמיתי שיש בו צורך, הוא לא בוצע. כשהעליתי להצבעה את ועדת החקירה על מערכת המשפט והליכוד הצביע נגד, אמרו חברים בו שיביאו את הנושא לדיון מיד לאחר החגים. בינתיים זה לא קרה. גם בנושא הקורונה זה מתנהל כך. לנתניהו נוח מאוד לגלגל את הכישלונות הכלכליים על שאול מרידור. אבל הרי הוא עשר שנים ראש הממשלה, ויודע בדיוק כיצד להזיז דברים במשרד האוצר. והוא זה שמינה ועדה שהייתה אמורה לעשות סדר במשרד האוצר ולא קידם את ההחלטות שלה, כי נוח לו שכשהכסף לא מגיע לבעלי העסקים, אפשר להאשים פקידים", מוסיף סמוטריץ'.

לקריאת הראיון המלא - לחצו כאן