בני גנץ ספד ליצחק אילן: אף מבוקש לא רצה לפגוש אותו בחדר החקירות

''איש אמת, אוהב ישראל, ואיש מחקר, מחשב ומעשה מהטובים שהיו למדינת ישראל", סיפר שר הביטחון.

ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תשפ"א

יצחק אילן
יצחק אילן
צילום: תקשורת שב"כ

שר הביטחון בני גנץ ספד לסגן ראש השב"כ לשעבר, יצחק אילן ז"ל, שהלך לעולמו בגיל 64 לאחר שנדבק בקורונה.

"סגן ראש השב"כ לשעבר יצחק אילן ז"ל היה מטובי האנשים שהכרתי. איש צללים שהביא הרבה אור והציל חיי אדם רבים. פגשתי אותו כששירת כראש מרחב שומרון עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, בה הוביל את המערכה לסיכול הפיגועים בגזרה", אמר גנץ.

גנץ הזכיר כי עם כניסתו לפוליטיקה, הצטלבו שוב דרכם כאשר אילן שולב ברשימת כחול לבן. ''לפני מערכת הבחירות השלישית קיבלתי החלטה לשנות את מיקומו ברשימה. יצחק נעלב עמוקות ואני התנצלתי בפניו על הדרך שבה קיבלתי את ההחלטה בפגישה ביננו.

''יצחק היה מהאנשים הקשוחים שהכרתי, אך בה בעת איש אמת, אוהב ישראל, ואיש מחקר, מחשב ומעשה מהטובים שהיו למדינת ישראל. חוקר מהטובים שהיו לנו, שאף מבוקש לא רצה לפגוש בחדר החקירות, ואיש משפחה למופת. יהי זיכרו ברוך", כך שר הביטחון.

ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר ספד: ''יצחק אילן, שהיה סגן ראש השב״כ, נפטר הלילה. ספק אם רבים יודעים כמה אדירה היתה תרומתו לביטחון ישראל. כמה מהאנשים קמים בבוקר לעבודה, חיים בזכות סיכולי הטרור של יצחק. מכמה אנשים נמנעה פציעה, בזכות חכמתו של יצחק בלחימה בטרור. יום עצוב לעם ישראל ולמערכת הביטחון. יהי זכרו ברוך".

ראש שירות הביטחון הכללי, נדב ארגמן, אמר כי יצחק אילן ז"ל היה אחד מעמודי התווך של הארגון. ''חוקר מצטיין ואיש מודיעין מן המעלה הראשונה. לאורך השנים ניהל יצחק מאות רבות של מבצעי מודיעין, חקירות וסיכול, אשר הביאו להצלת חיי אדם רבים - ישראלים רבים חבים לו את חייהם מבלי שיודעים זאת.

''יצחק היה פטריוט ישראלי שאהב בכל ליבו את המדינה ועשה כל שלאל ידו להגן עליה ולבצר את ביטחונה. גם בימיו האחרונים, התמודד בגבורה ובנחישות שכל כך מאפיינת אותו, עם מחלתו עד אשר תש כוחו", הוסיף ראש השב"כ.