בנימין ושרה נתניהו
בנימין ושרה נתניהו Photo by Hadas Parush/Flash90

כיממה לפתיחת ההצבעה בבחירות לראשות המוסדות הלאומיים מנסה ראש הממשלה בנימין נתניהו לסכל את יישום ההסכם הקואליציוני שנחתם בין סיעות הימין בקונגרס הציוני.

נזכיר כי על פי ההסכם שגובש ואף נחתם, סיעות הימין היו אמורות לראשונה לזכות בכל התפקידים הבכירים במוסדות הלאומיים, דבר שהיה מאפשר להם לשלוט בתקציבי המוסדות הלאומיים ולהפנות אותם לעשייה בתחומים הקרובים ללב המחנה הלאומי.

בין היתר היה אמור יעקב חגואל, יו"ר הליכוד הלאומי ומי שעומד בראש אחד משני פלגי הליכוד בקונגרס, לעמוד בראש ההסתדרות הציונית העולמית.

תפקיד יו"ר קק"ל אמור היה להימסר לנציג המזרחי (המייצג את כל מפלגות הציונות הדתית בארץ ובעולם) אברהם דובדבני למשך שנתיים, ולאחר מכן לשר לשעבר חיים כ"ץ.

חברת הבת של קק"ל, הימנותא, אמורה היתה להימסר לשליטת מפלגת "ישראל ביתנו", ואילו קרן היסוד אמורה היתה להימסר לידי נציגות "כחול לבן", בהתאם לנוהג שלפיו ההסכם הקואליציוני במוסדות הלאומיים הוא רחב.

אולם, ראש הממשלה זועם על מתן התפקידים לחגואל ודובדבני, בין היתר על רקע חלקו של דובדבני בבחירת יצחק הרצוג ליו"ר הסוכנות והתמודדות חגואל לראשות הליכוד הלאומי נגד מועמדו של נתניהו, ח"כ מיקי זוהר (המעורב דווקא ב"תפירת" קואליציית הימין ומתנגד כעת למהלכו של ראש הממשלה).

בנוסף מסרב נתניהו לקבל את העברת קרן היסוד לידי נציגות כחול לבן, זאת בעקבות רצונה של רעייתו, שרה נתניהו, להמשיך לפעול באמצעות קרן היסוד בעניינים הקרובים ללבה כדוגמת הסיוע לחיילים בודדים ועוד. לצורך כך מעוניינת נתניהו להציב בראש קרן היסוד את ידידתה, שפרה שחר, כיום מנכ"לית עמותת "בית חם לכל חייל".

בראש קרן היסוד עומד היום סם גרונדוורג תושב גוש עציון ולשעבר קונסול ישראל בלוס אנג'לס. גרונדוורג הוא חבר ילדות של שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו. "החזון שלי הוא לחזק את הקשר בין יהדות התפוצות למדינת ישראל ולהפוך את הארגון הזה ליותר רלוונטי. אנחנו שואפים לחזק את הביצועים בנושא גיוס הכספים כדי שלצד החיזוק של עם ישראל, יתחברו כל היהודים סביב הגלובוס", אמר בעבר בראיון לערוץ 7.

פגישה שקיים נתניהו בנושא היום (רביעי) בשעות הצהריים עם יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר, הסתיימה בפיצוץ, לאחר שזוהר סירב להפר את הסיכומים שהושגו עם דובדבני וישראל ביתנו, אך המאמצים צפויים להימשך עד להצבעה שתיפתח רק מחר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו