דני איילון:
"ביידן ציוני ומרגיש כתומך ישראל"

סגן שר החוץ ושגריר ישראל בארה"ב לשעבר ניתח את המצב בחירות לנשיאות ארה"ב, "כדי לנצח בבחירות טראמפ צריך לנצח ב־4 מדינות מפתח"

103FM , י"א בחשון תשפ"א

דני איילון, סגן שר החוץ ושגריר ישראל בארה"ב לשעבר, שוחח עם ניסים משעל ואריה אלדד ב־103fm והעריך כיצד ייראו התוצאות הסופיות של הבחירות לנשיאות ארה"ב.

אילון אמר: "רציונלית, עדיין יש מובהקות בסקרים לטובת ביידן למרות שהצטמצם הפער בין השניים. באופן אינטואיטיבי, עדיין יש לי תחושה שטראמפ שוב יכול להפתיע".

עוד הוסיף איילון כי, "דווקא ביידן והקמפיין שלו מרגיעים, הם רוצים שקט והוא פועל כאילו הוא באופוזיציה. הבחירות בשבוע הבא בשלישי תהיינה הבחירות הראשונות במדינה דמוקרטית מערבית בתקופת הקורונה ואנחנו עדיין לא יודעים מה יקרה, לכן גם הסקרים לא בטוח מנבאים במדויק. הקורונה משפיעה גם על דעות של אנשים וגם על ההתנהגות והופעתם של המצביעים בקלפיות. אני רואה אפשרות שבמדינות מסוימות, מדינות מפתח, הפערים יהיו כל כך קטנים בין שני המתמודדים ואז נמשיך בשבועות על שבועות של ספירה חוזרת. יכול להיות שבאמת עד דצמבר אולי לא יהיה נשיא נבחר. עלתה גם ההשערה שהרבה מתומכי טראמפ מתביישים שהם תומכים בו בגלל ההתנהגות המוזרה שלו ולכן הסקרים מוטים".

האם ניצחון אפשרי של המועמד לנשיאות ג'ו ביידן עלול להעיב על מצבה של ישראל? אילון מסביר כי בדיין עצמו אוהד ישראל אך סביבתו עלולה להערים קשיים על ישראל, "ביידן אמר כמה פעמים גם בפומבי שהוא ציוני, אני לא יודע מה ההגדרה שלו כציוני אבל הוא בהחלט מרגיש כתומך ישראל. אי אפשר לדעת מה יקרה עד שהוא לא ייכנס לתפקיד, מה שמאוד משנה הוא מי האנשים שביידן יבחר לצדו".