הנח כתר תורה לרבני ישראל: הרב עמיחי גורדין מגיב לדביר עמיאור

אמירתו של דביר עמיאור כלפי הרבנות הצבאית פוגעת ברבנות הצבאית ובחללי צה"ל. טוב יעשה אם יתנצל על דבריו.

הרב עמיחי גורדין , י"ח בחשון תשפ"א | עודכן: 20:44

הנח כתר תורה לרבני ישראל: הרב עמיחי גורדין מגיב לדביר עמיאור-ערוץ 7
הרב עמיחי גורדין
צילום: באדיבות המצולם

איני מכיר את דביר עמיאור, מזכ"ל תנועת אריאל. זכויותיו בתחום החינוך והנוער מן הסתם רבות הן וראוי הוא להערכה. ואחרי ההערכה וההוקרה, לא ניתן לצערי להתעלם מדבריו בנוגע לקבורת חללי צה"ל.

במאמר שכתב מזכ"ל תנועת הנוער אריאל נגד הרבנות הצבאית, הוא קבע כי "יש לחשוש שקבורה צבאית אינה בהכרח קבורה יהודית". אמירה נמהרת וחריפה זאת הפוגעת ברבנות הצבאית ובחללי צה"ל, טוב לה שלא נאמרה, ועתה משנאמרה טוב יעשה דביר עמיאור אם יתנצל על דבריו.

שאלות הלכתיות על קבורת חללי צה"ל הינן שאלות מורכבות ועדינות. האם פנה כותב המאמר הנזכר לרב הצבאי הראשי לפני שהטיל מום בקבורה הצה"לית? האם הוא שמע מרב בר סמכא רציני שפסיקתו של הרב הצבאי הראשי אינה במקומה?

"קטונתי מלדון בשאלות ההלכתיות", כותב עמיאור. אם קטונת מלדון בשאלות הלכתיות למה קבעת שקבורה צבאית אינה בהכרח קבורה יהודית?

מי קובע מהי קבורה יהודית אם לא ההלכה, האם ההגדרה של קבורה יהודית מושפעת משאלות רגשיות או מההלכה היהודית כפי שנקבעה על ידי רבני ישראל. ואין לך מרא דאתרא בנושא זה גדול מהרב הצבאי הראשי, חבר מועצת הרבנות הראשית, הרב אייל קרים.

כבודה של הרבנות הצבאית צריך להיות יקר לכולנו. כבודם של חללי צה"ל הינו קודש קודשים. משפט נורא זה של מזכ"ל תנועת הנוער ראוי לו שיגונה בכל פה על ידי כולנו.