אהוד ברק
אהוד ברק צילום: צוריה זאבי/TPS

אהוד ברק, ראש הממשלה לשעבר, שוחח היום (ראשון) עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על בחירתו של המועמד הדמוקרטי בבחירות לנשיאות ארה"ב, סיפר על ההיכרות עמו, והסביר מדוע המהפך בארה"ב קשור להפסד אפשרי של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לדברי ברק ביידן הוא "אדם שקודם כל חושב ואח"כ מבצע, הוא מאנצ', מקשיב, ידיד של ישראל, עשרות שנים תומך בישראל ומאמין בביטחון ישראל. הוא אדם שחושב על ישראל בהקשר הזה ולא על צדק לפלסטיניים, אלא שטוב יותר לישראל להיפרד מהפלסטינים ולהיות עם גבול מוצק ומגובה ביטחונית, עם רוב יהודי מוצק לדורות".

ברק העריך כי ביידן לא יבטל את ההכרה ברמת הגולן והעברת השגרירות לירושלים, והוסיף: "יש בחירות באיראן, אני לא חושב שיהיו צעדים בקשר לאיראן לפני הבחירות לכן צריך טיפה סבלנות".

בהמשך, השווה בין הנשיא דונלד טראמפ לרה"מ בנימין נתניהו, וטען כי קיימת אפשרות שתום עידן טראמפ יוביל לסוף עידן נתניהו: "זה מכה קשה לנתניהו כי יש דמיון שאי אפשר להתעלם ממנו. האלמנטים המשותפים שלהם זה נרקיסיזם חזק, פופוליזם, מדיניות של פלגנות ושיסוי, ניסיון לרסק את המוסדות הכי מרכזיים של הדמוקרטיה.

״אי אפשר יהיה להתעלם מהמסר שזה מעביר תת הכרתית שבעבודה קשה ושימוש נכון בעובדה שיש משבר כלכלי, אנושי, חברתי אמיתי - ברור שעידן נתניהו יגיע לסיומו ואני מקווה שבהקדם".

לדעתו, "הדברים האלה מחלחלים וזה נתן רוח גבית למתנגדי נתניהו ולהפגנות, תחושה שלא מדובר בדבר בלתי אפשרי. רואים את זה בפאניקה שמוקרנת מנתניהו".

הוא התייחס לטענות שהושמעו כלפיו באשר למימון הפגנות הדגלי השחורים, ולטענות החדשות בדבר מימון איראני ע"י הנשיא רוחאני: "ראיתי שלאחרונה הצוות הבישולים בבלפור שבישל את הפריצה האירנית לטלפון הנייד של גנץ ואותו מטבח שבישל את יומי דנה רון מאוסטרליה לתקוע כדור בראש לנתניהו - אותה חבורה מבשלת איזה סיפור. למיטב הבנתי הבשלנים במשרד רה"מ עומדים מאחורי הסיפור של דנה רון. החקירה של המשטרה לא נגמרה, היא נעצרה בלי שום סיבה אמיתית. אם היו רוצים, היו מבקשים למצוא את הגברת הזאת והיו מסתברות עובדות בלתי נעימות וזה לא נעשה".

עוד הוסיף ואמר: "אני אומר שיש קשר ככל הנראה. אתמול שיבחתי את צוות הבישול בבלפור על זה שהסירו ממני את העול של ניהול ההגנות והעבירו אותו לנשיא רוחאני שיש לו יותר כסף. מה אני יכול להתחרות עם רוחאני בדברים האלה?" לגבי האפשרות שיחזור לחיים הפוליטיים, אמר ברק: "אני לא עוסק בעצמי כרגע. מבחינת הגיל והיכולת אין ספק אף פעם לא הצטנעתי. אני חושב שביום כזה מול האירועים שקרו בעולם, אני לא חושב שאני נושא לדיון על מה יקרה".

אתמול התקיימה עצרת בכיכר רבין לציון 25 שנה לרצח, ואף נציג של מפלגת העבודה לא עלה על הבמה. לדעתו של ברק העצרת הייתה צריכה להיות פוליטית, "הרבה יותר פוליטית, עם נציגים מכל מפלגות האופוזיציה וראוי להזכיר בתום 25 שנה מי עמד על המרפסת בכיכר ציון, מי הוביל את ההסתה ומסע הלוויה המפוברק ברעננה , נתניהו לא אחראי לרצח אבל בהחלט אחראי לאווירה שנוצרה לפני הרצח שהביאה לכך שיש לגיטימיות והיזמים הפעילים מאחורה היו רבנים קיצוניים והמבצע היה בן עוולה שטוב שיישר בכלא. הייתי מצפה שאנשים פוליטיים שמבקשים היום את אמון הציבור כדי להוביל את המהלכים לחידוש מורשת רבין יהיו שם"

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו