ד"ר מייקל אורן: אובמה רצה לפגוע ביחסי ארה"ב-ישראל

שגריר ישראל לשעבר בארה"ב, מייקל אורן, מסביר מדוע יש לברך על ניצחונו של ג'ו ביידן וחושף טפח משנות העבודה הקשות מול ממשל אובמה.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ב בחשון תשפ"א | עודכן: 11:42

שגריר ישראל בארה"ב לשעבר, ד"ר מייקל אורן, אומר שישראל אינה צריכה להיות מודאגת מאוד מזכייתו של ג'ו ביידן בבחירות בארה"ב, אך גם אין להיות שאננים.

"יש מקום לחשוש מעמדות מסויימות של ג'ו ביידן משום שהוא ראש מפלגה הדוגלת בשתי מדינות לשני עמים על בסיס גבולות 67' ושבירת המדינה הפלסטינית תהיה ירושלים המזרחית וכמו כן במעורבות אמריקנית בחזרה להסכם הגרעין עם איראן", מזכיר אורן בראיון עם ערוץ 7.

לדבריו, "אני מכיר את ג'ו ביידן היטב ועבדתי מולו במשך חמש שנים כשכיהנתי כשגריר. הוא פרו ישראלי ומחוייב מאוד לברית האסטרטגית בינינו לבין ארה"ב. יש לנו ידיד בבית הלבן. נכון שהוא אינו טראמפ אבל הוא גם אינו אובמה. יש לברך אותו על בחירתו ולקבל אותו כמו שיש לקבל את מנהיג המדינה הידידותית ביותר כלפינו בעולם".

לגבי הצעדים הקשורים לישראל אומר אורן, "השגרירות תישאר בירושלים משום שהוא התחייב לכך. לגבי הסכמי אברהם, אני לא מצפה שהממשל החדש ישקיע הרבה בהסכמים הללו משום שאלו הישגים של טראמפ, אבל הוא לא מתנגד לכך".

לדעתו, המזרח התיכון לא יהיה בראש סדר היום של הנשיא החדש ואפילו לא במקום גבוה. "ביידן ייכנס לחדר הסגלגל עם צלחת גדושה עם משבר כלכלי, משבר קורונה, קיטוב פוליטי בתוך החברה האמריקני וגם במישור הבינלאומי אנחנו לא בדיוק עומדים בראש סדר העדיפויות שלו. יש לו על הראש את סין, רוסיה ואמנות בינלאומיות שטראמפ נסוג מהן. הוא מספיק פיקח כדי לדעת שמי שמשקיע בתהליך המדיני עם הפלסטינים עלול לשקוע".

ד"ר אורן נשאל על שנות כהונתו של הנשיא אובמה בבית הלבן במהלכן כיהן כשגריר. "זה היה חריג לגמרי. מאז שנות החמישים לא ידענו אתגר כזה. הוא לא היה דומה לנשיאים אחרים שהיכרנו במשך שנים רבות. הוא רצה ל'נרמל' את היחסים בין ישראל וארה"ב ושלא יהיו מיוחדים כפי שהם היום והיו לפני כן".

"נכון שהוא היה מוכן להעניק לנו סיוע צבאי וביטחוני כדי להגן על המדינה באופן פאסיבי אבל לא כדי שנשדרג את היכולת ההתקפית. הוא פעל לשנות כמעט לחלוטין את היחסים בין כל המזרח התיכון לארה"ב עם דגש על הנושא הפלסטיני, על פיוס עם איראן ובניית גשרים לעולם המוסלמי. לכן הוא פעל כדי לסייע לאחים המוסלמים במצרים ולארדואן בטורקיה. הדבר הזה היה מאתגר ביותר למדינת ישראל", הוא מסכם.