סאיב עריקאת מת לאחר שנדבק בקורונה

הבכיר הפלסטיני ששיבח טרוריסטים מת בבית החולים הדסה עין כרם. ״פעל לחרם על מדינת ישראל ואף היה ממובילי עלילת טבח ג'נין״.

ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשפ"א

סאיב עריקאת
סאיב עריקאת
צילום: Amir Levy/Flash90

אחד מבכירי הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, מת היום (שלישי) בגיל 65 בבית החולים הדסה עין כרם לאחר שנדבק בנגיף הקורונה ומצבו התדרדר.

מבית החולים נמסר כי "סאיב עריקאת הלך לעולמו ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים. עריקאת שהועבר לבית החולים ביום ראשון לפני למעלה מ-3 שבועות, בתאריך 18/10, היה מושתל ריאה שנדבק בקורונה, טופל בביתו ביריחו והגיע במצב קשה שחייב הנשמה מיידית וטיפולי החייאה.

״במהלך תקופת אשפוזו, זכה לטיפול אינטנסיבי שכלל חיבור למכונת לב ריאות – אקמו וטיפולים תרופתיים ע"י מיטב מומחי הדסה. לצערנו, מצבו לא השתפר ונותר קריטי, ובתמונה של אי ספיקה רב מערכתית הוא הלך לעולמו", נמסר.

עריקאת שיבח מחבלים שביצעו פיגועי טרור וניהל בעשורים האחרונים את המגעים עם ישראל בתקופות בהן התקיימו. הוא השתתף בכל השיחות שהתקיימו בין ישראל והפלסטינים לאורך השנים. לצד התפקיד הזה הוא כיהן גם כמזכיר הוועד הפועל של אש"ף.

מצבו הרפואי היה רעוע בשנים האחרונות לאחר שלפני כשמונה שנים חלה במחלות ריאות ולפני כשלוש שנים עבר השתלה.

לפני כחודש הוא חלה בקורונה והרשות הפלסטינית הגישה בקשה לישראל להעבירו מיריחו לטיפול דחוף בבית חולים הדסה עין כרם בשטח ישראל. ישראל נענתה לבקשה.

לאורך השנים, למרות שניהל את המגעים עם ישראל, לא הסתיר עריקאת את עמדותיו שתמכו ברוצחי ישראלים.

בנובמבר 2010 כתב עריקאת מכתב שבח לאחמד סעדת מתכנן רצח השר רחבעם זאבי. "אני כותב אליך אחי היקר כדי להביע את הרגשות האמיצים ביותר של הסולידריות והאחווה...הכיבוש מנהל מדיניות של הבסה והשפלה כלפיכם (האסירים) דרך ביטול ההישגים שלכם. הפגנתם עמידה איתנה שהייתה לאגדה שבה נפלו שהידים רבים".

לאחר ששיבח את סעדאת, כתב לו ראש צוות המשא ומתן "אהובנו, החושך של הכלא יבוא לקיצו אנו מאמינים שניפגש בקרוב ונחגוג את הניצחון ואת השחרור והחופש, לכל האסירים והאסירות".

בדצמבר 2015 ערך ביקור ניחום אבלים אצל משפחתו של מחבל שביצע פיגוע ירי נגד כוחות צה"ל והשתייך למודיעין הכללי הפלסטיני.

רבים בשמאל ספדו לעריקות לאחר מותו, וחבר הכנסת אופיר סופר מסיעת ימינה הזכיר ״‏סאיב עריקאת שיבח טרוריסטים, פעל לחרם על מדינת ישראל ואף היה ממובילי עלילת טבח ג'נין. ‏איך אפשר בכלל לומר עליו חצי מילה טובה?״.

נזכיר כי החלטה לאשפז את עריקאת בישראל עוררה תגובות קשות, בין היתר במשפחותיהם של חללי טרור שהתקשו לשכוח את תמיכתו הרבה לאורך השנים של עריקאת במחבלים רוצחי ישראלים, ובהם בין היתר ד"ר אדווה ביטון, אמה של אדל ביטון שנרצחה בפיגוע אבנים.

''כל המרחם על אכזרים סופו להתאכזר על רחמנים", כתבה ביטון בפייסבוק, "זה לא חדש שאנחנו משלמים הון לרשות, כסף שמגיע מכיסנו תושבי מדינת ישראל''.

לדבריה, בסכומי הכסף שישראל מעבירה לרשות הפלסטינית אפשר להכשיר צוותים רפואיים, לבנות בתי חולים ולקנות ציוד רפואי, ''אבל במקום זה הכסף מנותב לטרור, למשכורות למשפחות של מחבלים, לנשק, לתשתיות''.

ביטון מתחה ביקורת על אשפוזו של סאיב עריקאת במחלקת טיפול נמרץ קורונה בבית החולים הדסה, ''עוכר ישראל אנטישמי", היא כינתה אותו והזכירה כי ''מדינת ישראל נמצאת בעיצומו של המשבר ועל פי הנתונים המוצגים, בית החולים הדסה נמצא בתפוסה מלאה ובכל זאת קיבלנו אותו בזרועות פתוחות ובברכת אהלן וסהלן, כי מגיע לו, בלי שום צל של ספק, מגיע לו, בושה וחרפה''.

''החלטה מקוממת ומבישה", תקפה ביטון, ''החלטה שפוגעת במשפחות השכולות ובתושבי מדינת ישראל. אדם שמעודד טרור, אדם שחבר בארגון טרור זכאי לטיפול רפואי במדינתנו? על חשבוני?''.