יוסי דגן בדובאי: פותחים שווקים חדשים

האירופים אולי מחרימים, אבל באיחוד האמירויות ההתעניינות גוברת בתוצרת מפעלי השומרון. יוסי דגן מספר מדובאי. כיבוש? לא מעניין.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד בחשון תשפ"א

דגן ואנשי עסקים בדובאי
דגן ואנשי עסקים בדובאי
צילום: דוברות מועצת שומרון

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, נמצא בימים אלה בדובאי ומשם הוא מספר לנו על מטרות הביקור ועל המפגשים שם וגם על הריבונות שלכאורה נגנזה למען ההסכם עם האמירויות.

"אני כרגע לקראת סיום של שלושה ימים אינטנסיביים של פגישות של משלחת אנשי עסקים וחברות מאזורי התעשייה בשומרון עם אנשי עסקים חשובים באיחוד האמירויות, כדי לייצר קשרי עבודה חדשים בין החברות לחברות באחוד האמירויות. אני יכול לבשר שבקרוב יהיה קו ייצא ישיר מהשומרון לאיחוד האמירויות".

האם המשמעות היא שמה שלא מקובל על האירופים, היינו קבלת סחורה מהשומרון, מקובל על האמירתים? "אין ספק שכאשר מדינת ישראל כולה, וכחלק מזה גם מועצת שומרון, מייצרים שיתוף פעולה עם אנשי עסקים ממדינה מוסלמית מובהקת כמו איחוד האמירויות זה מעמיד באור מגוחך את האירופים וארגוני ה-BDS. השיח הזה לא קיים בכלל. הם יודעים היטב מי אני, הם הכינו את עצמם למפגש ומה שמעסיק אותם זה עסקים וכך צריך להיות".

"המשימה שלי כראש מועצה היא לבנות ולהביא מיליון תושבים. את זה עושים על ידי כבישים, גם כבישים עוקפים, עבודה מקצועית, תכנונית ופוליטית של המועצה כדי שאפשר יהיה לגדול דמוגרפית, אבל באותה מידה גם חיזוק מנועי הצמיחה הכלכליים, שהם אבן יסוד להפיכת השומרון למעצמה כלכלית וזו המטרה".

מוסיף דגן ומספר: "כבר היום יש לנו אזורי תעשייה שמייצאים במאות מיליוני דולרים בשנה, כולל למדינות ערב וכולל לאיחוד האמירויות מתחת לרדאר, ועכשיו כשזה מעל הרדאר יותר מפעלים יוכלו להיכנס לכך".

לדבריו התגובה שהוא ואנשי העסקים מהשומרון מקבלים היא סקרנות והתלהבות גדולה צידם של אנשי העסקים באיחוד האמירויות. "אני שמח שמועצת שומרון היא הראשונה לשלוח משלחת מסודרת כזו, כי חרטנו על דגלנו את פיתוח העסקים בשומרון. אם אנחנו יכולים לאפשר לאנשי העסקים שלנו פלטפורמות של הבנה והיכרות בשווקים נספים, כמו שעשינו ברוסיה עם היין ובצרפת עם אוכל וטקסטיל, אנחנו פועלים לפתוח עבורם שווקים חדשים".

ומה באשר לסוגיות כמו כיבוש וריבונות? הסוגיות הללו, אומר דגן, פשוט אינן על השולחן. "גם באיחוד האמירויות וגם בהרבה מדינות ערב כמו סעודיה, מדינות הציר המתון, הציבור מאס בהתקרבנות ובצביעות של הרש"פ. בעידן המדיות החברתיות והתקשורת פתוחה כולם יודעים שהרש"פ היא גוף מושחת וטרוריסטי שגונב את הכספים שהם מקבלים ממדינות רבות, גם מדינות ערב, ובמקום להשקיע בחינוך משקיעים בטרור וברכישת מרצדסים לבכירים. השיח הזה לא עלה בשום שיחה. יש שם טוב לתעשייה הישראלית ולתעשייה בשומרון. יש ביקוש גדול לעבוד עם חברות מהשומרון. יש כאלה שרוצים לבקר אצלנו ואני מאמין שהתעשייה מהשומרון תוביל בשוק כאן באמירויות".

"זה שוק גדול וחדש ואני מאמין שבנסיעה הזו אנחנו מתקדמים עוד צעדים לקראת הפיכת השומרון למעצמה כלכלית ברמה בינלאומית עם התעשייה והחברות הבינלאומיות שכבר כעת יש לנו בשומרון", אומר דגן ומספר: "מה שעשינו זה פתיחת ההיכרות, הם הציגו מה הם צריכים ומה מעניין אותם וכך נוצרים קשרים. אנחנו נמשיך את הטיפול מול מפעלים אצלנו, מה רלוונטי ומה לא רלוונטי עבורם. אנחנו נותנים את המידע כדי לעזור למפעלים ואנחנו מחברים אותם כמו בתחומים אחרים".

"האינטרס הכלילי הוא שמדבר וכך צריך להיות", שב דגן ואומר ומספר כי התחומים שמעניינים את אנשי האמירויות הם "טכנולוגיות התפלת מים, טכנולוגיות בנושאי חקלאות מתקדמת שיש בישראל, נושאי פלסטיק מאוד מעניינים אותם וטכנולוגיות מתקדמות. יש כאן שוק ענק ומכאן הדרך היא למדינות לא צפויות נוספות".

עוד מדגיש דגן בדבריו כי "ההגעה שלי לכאן לא מהווה שום ויתור על דרישתנו להחלת ריבונות. הממשלה עשתה הסכם חשוב כשהוכיחה שאפשר לעשות הסכם בלי גירוש יהודים והעם תומך בתפיסה הזו". האם ריבונות שאותה דורש דגן לא תוכל לסכל ולהפריע למהלכים כלכליים מול איחוד האמירויות? "אין סתירה כי הכלכלה היא שמדברת. רוצים להתחבר אלינו כי אנחנו מעצמה, והציפייה שלנו מראש הממשלה שהוא ראש ממשלה לאומית לא לחתום על הסכמי נסיגות תמורת ניירות, אלא להסכמי שלום תמורת שלום, הסכמים כלכליים שמהווים חיבור אמתי בין עמים".