אבי ניסנקורן, אחמד טיבי, היבא יזבק, איימן עודה
אבי ניסנקורן, אחמד טיבי, היבא יזבק, איימן עודה דוברות לשכת עורכי הדין, קובי ריכטר/TPS, David Cohen/Flash90,

בעבודה משותפת עם חברי הכנסת הערבים ובהחלטת שר המשפטים אבי ניסנקורן - הוקפא חלק מ'חוק קמיניץ' שנתן לממשלה כלים מנהליים לאכיפת עברות בנייה נרחבות ביישובים ערביים.

חברי הכנסת הערביים פצחו בברכות לשר המשפטים ניסנקורן וליו"ר 'כחול לבן' שר הביטחון בני גנץ והודו להם על העבודה המשותפת שהביאה להקפאת החוק.

"צריך לומר בכנות שהעבודה המאומצת מול גנץ וניסנקורן הביאו תוצאות והם עמדו בהתחייבות כלפינו", כתב ח"כ איימן עודה, יו״ר הרשימה המשותפת.

עוד בישר בחשבון הטוויטר שלו: "בשורה לאלפי המשפחות הערביות עם צווי הריסה על בתיהם: אתם יכולים לנשום לרווחה. הצלחנו להקפיא בפועל את חוק קמיניץ".

ח"כ היבא יזבק גם הריעה: "בעקבות מאמצים רבים של הרשימה המשותפת הצלחנו להשיג החלטה להקפיא את הריסות הבתים מתוקף חוק קמיניץ בשנתיים, אבל ברור שזה לא מספיק. נמשיך לפעול לביטול מוחלט של החוק האכזרי הזה, ולמען הסדרה ותכנון הוגנים ליישובים הערביים".

לדברי ח"כ יוסף ג'בארין: "חוק קמיניץ הוא חוק גזעני ודרקוני שהמיט אסון על החברה הערבית. הקפאתו בפועל היא צעד חשוב ופרי לעבודה מאומצת שלנו במשותפת, אבל המאבק לביטול החוק ומדיניות הריסת הבתים יימשך. הדרך לשוויון תכנוני עוד ארוכה, ונמשיך להיאבק למען זכותה של החברה הערבית להתפתח במולדתה ולחיות בכבוד ובשוויון".

"אחרי מאבק ארוך ועבודה מאומצת של הרשימה המשותפת מול שר המשפטים ניסנקורן - הצלחנו להקפיא את חוק קמיניץ", כתבה ח"כ עאידה תומא סולימאן. "זוהי בשורה של ממש לציבור הערבי. עכשיו יש לנצל את השנתיים הקרובות להסדרה ותכנון מועילים".

ח"כ מריח: "אנחנו לא גוזלים אדמות. אלה בתים שלנו, זה זכויות שלנו" ערוץ כנסת

גם שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר בירך את שר המשפטים ניסנקורן ויו"ר מפלגתו בני גנץ: "תודה לשר המשפטים אבי ניסנקורן ויו"ר כחול לבן בני גנץ על שינוי חשוב של מדיניות האכיפה בנוגע לתיקון 116 (חוק קמיניץ). כעת יש לנו הזדמנות להתמקד בתכנון ראוי ובהסדרה שתשפר את רווחתם וכלכלתם של אזרחי ישראל, הן במועצות האזוריות והן בישובים הערבים והדרוזים".

תנועת 'רגבים' הגיבה להקפאת החוק: "ממשלת ישראל בראשות אבי ניסנקורן, נכנעה לסחטנות וללחצים של חברי הכנסת הערבים בעניין חוק קמיניץ, ונתנה רוח גבית לעבריינות. חוק קמיניץ הוא ההישג המשמעותי ביותר בתחום המשילות, שהובילו הליכוד וממשלות הימין בעשור האחרון".

"ההחלטה שפורסמה, משקפת התנהלות כושלת של הממשלה, המובילה להפקרת הנגב והגליל והפיכתם לאקס טריטוריה", כך רגבים.

אבי ניסנקורן
צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

כאמור, בהנחיית שר המשפטים אבי ניסנקורן: היועץ המשפטי לממשלה הודיע על עדכון מדיניות האכיפה בעניין עבירות תכנון ובנייה ביישובים הערביים והדרוזיים וביחס לשימושי פעילות לא חקלאית (פל"ח) ביישובים החקלאיים.

במכתב ששלח המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט אזרחי), ארז קמיניץ, לשר המשפטים, נאמר כי בהמשך לבקשתו של השר מגורמי המקצוע במשרד המשפטים, התקיימו לאחרונה ישיבות עבודה עם נציגי החברה הערבית והדרוזית ועם נציגי המגזר החקלאי, הן ביחס למקרים קונקרטיים שדרשו מענה מקצועי והן ביחס להיבטי האכיפה באופן כללי.

בסופו של ההליך גיבשו גורמי האכיפה, על דעת היועץ המשפטי לממשלה, עדכון למדיניות האכיפה. בניגוד לפרסומים שונים מהיממה האחרונה.

בהודעת היועמ"ש נטען כי אין מדובר בהקפאת תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה, או בהקפאת האכיפה באופן כללי, אלא בעדכון מדיניות האכיפה. זאת, באופן שתינתן הקלה ביחס לבתים ישנים מאוכלסים אשר אינם מסכנים תכנון, לגביהם מוסכם כי הם יירדו לתחתית סדר הקדימויות באכיפה המדינתית ולגביהם המדינה לא תפעל באמצעות מנגנון הקנסות המנהליים.

מדינות האכיפה ביחס לעבירות תכנון ובנייה ביישובים הערביים והדרוזיים:

עד ליום 31.12.2022 לא יינקטו הליכים להטלת קנסות מינהליים לפי תיקון 116 לחוק ביחס לבניה ישנה למגורים, היינו ביחס לבנייה המשמשת בפועל למגורים, ושהשימוש האסור בה החל לפני 1.1.2018, וזאת בכפוף לתנאים אלו:

א. לא מדובר בבנייה על קרקע מוגנת, למעט קרקע חקלאית; היינו הבנייה לא נמצאת על תשתיות לאומיות, סביבה חופית, גן לאומי, שמורת טבע או שטחים ציבוריים פתוחים.

ב. לא מתנהלים לגבי המבנה הליכי אכיפה, למעט אכיפה לפי תקנות העבירות המינהליות, ובכלל זה, המבנה לא סומן להריסה ע"י מוסד התכנון.

מדיניות האכיפה ביחס לשימושי פעילות לא חקלאית (פל"ח) במגזר החקלאי:

א. הפעילות האכיפתית לפי חוק התכנון והבנייה נגד מבנים הנמצאים בחלקה א' בנחלות המושבים, אשר ניתנים להסדרה בשל צמידות הדופן שלהם לחלקת המגורים, תמוקם בתחתית סדר העדיפויות של האכיפה המדינתית, וזאת בכפוף לנקיטת פעולות הסדרה ע"י בעל הנחלה ובכפוף לתנאים נוספים. מדיניות זו תעמוד בתוקפה עד ליום 31.12.2022.

ב. רשות מקרקעי ישראל תקים צוות עבודה מצומצם שיבחן עדכון של רשימת השימושים המותרים להשכרה במסגרת הפעילות הלא חקלאית.

ג. רשות מקרקעי ישראל תעלה הצעת החלטה לפני מועצת מקרקעי ישראל, אשר תכלול הקלות שונות הנוגעות לתשלום דמי שימוש עבור תקופת העבר במסגרת הסדרה יזומה של השימושים הלא מוסדרים בנחלה (למעט בתביעות מתנהלות), וזאת לתקופה מוגבלת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו