מזמור - השלוחה החרדית:
"גיבורים שקבלו על עצמם גבולות של קדושה"

בשבועות הקרובים תיפתח השלוחה החרדית של בית הספר למוזיקה 'מזמור'. עם מרצים מהשורה הראשונה, הקפדה על רוח וכללי ההלכה.

אבנר שאקי , כ"ח בחשון תשפ"א

בזית ספר מזמור למוסיקה
בזית ספר מזמור למוסיקה
צילום: הדר זכריה

"הנגינה ביהדות היא עניין מאוד נשגב. היא חלק חשוב ביותר בעבודת ה'. גם בית המקדש היה מאוד מוזיקלי", אומר נאור כרמי, מפיק, נגן ומעבד, אשר מתעתד ללמד ולנהל את ההרכבים בשלוחה החרדית של בית הספר הדתי הגבוה למוזיקה 'מזמור' אשר רוקמת עור וגידים בימים אלה.

"הכהנים לא היו מקריבים קורבנות בלי נגינה. הלווים למעשה הפכו את הקורבנות מעניין גשמי לעניין רוחני. לצערנו, בגלל חורבן הבית, המקום המוזיקלי נחלש בעם ישראל, אבל מייסד תנועת החסידות הבעל שם טוב חידש אותה והזכיר לנו שבעם ישראל נגינה כשרה היא חלק מעבודת ה'.

"לכן כשנפתח לראשונה מקום ללימוד מוזיקה שפועל על טהרת הקודש, בהפרדה מלאה בין גברים ונשים, שהמוזיקה בו הולכת להיות על טהרת הקודש וברמה גבוהה מאוד, זה חידוש ענק שמאוד משמח אותי, ושאני מאושר לקחת בו חלק. אנחנו הולכים שם לעבוד את ה' דרך הנגינה, וללמוד איך עושים את זה. מאז בית המקדש לא היה דבר כזה".

לדעתך לימוד במסגרת תורנית תחת מגבלות ההלכה יכול לעזור ליצירה או דווקא להזיק לה?

"לימוד הכפוף להלכה ולרוח התורה לדעתי עוזר לאיכות היצירה, מכיוון שבמקרה כזה ההתעסקות במוזיקה היא הרבה יותר נקייה. אתה רק במוזיקה, בלי הסחות דעת, ומתעסק רק במה שבאמת חשוב. אנחנו לא מלמדים תורה אצלנו, אלא מוזיקה, וברמה הכי גבוהה בעולם. האם להיות מוזיקאי שמקפיד על ההלכה זה קשה ומגביל? כן, אבל מי אמר שגבול זה לא דבר חיובי. לגיזום הגפן קוראים 'לזמר', כך היא פורצת וגדלה, דווקא כשחותכים אותה. גם התפילה – 'פסוקי דזמרה'. לזמר מלשון לחתוך. כמו צינור שאתה לוחץ עליו וכך יוצא זרם חזק יותר, כך גם האדם. כשאתה מצמצם אותו באופן נכון הוא רק משתבח.

"אני רואה שלצערי אנשים שמתעסקים עם אומנות ומוזיקה לפעמים מסתבכים. הצמצום שהקב"ה ציווה אותנו בו הוא צמצום חיובי, בריא ומצמיח. אבל מעבר לזה חשוב לי לומר שגם אם היצירה הייתה פחות חזקה ואיכותית כשהיא נלמדת על טהרת הקודש, הייתי אומר לך שלמרות זאת זה כדאי ושאני מעדיף אותה ככה. היצירה היא לא הדבר הכי חשוב. יש דברים חשובים ממנה. יותר חשוב שאדם יהיה שמח ובריא בנפשו. אדם שעובד את ה' מבין שהמוזיקה חשובה, אבל לא הכי. היא הכלי, לא המטרה".

אורות וכלים

השלוחה החרדית של 'מזמור', אשר תנוהל על ידי אביחי צדוק בוגר בית הספר, אמורה לפתוח את שעריה בעוד מספר שבועות במבנה שהוקצה עבורה בשכונת הר הנוף - חרף מגבלות הקורונה ולפי הוראות משרד הבריאות - ומסקרנת מוזיקאים רבים. בהקשר זה מעניין לשמוע את דבריו של איציק וייס, מנהל 'מזמור'. "כיום אין לציבור החרדי מקום בו אנשיו ונשיו יכולים ללמוד מוזיקה ברמה גבוהה מבלי להתפשר על אורחות חייהם. עבור אותם יקרים החלטנו להשקיע ולפתוח את בית הספר. לציבור החרדי בכללותו יש תוכן רוחני עשיר במיוחד, שיכול להוות בסיס ליצירה עמוקה מאוד, אך בהיעדר הכלים הנכונים - היצירה לא יכולה להתגלות בעולם.

"אם כן, המטרה שלנו היא לבנות כלים עבור האורות הגדולים הללו, כדי שיוכלו לבוא לידי ביטוי, וכדי שנשמע על יוצרים ישראלים חדשים מהמגזר החשוב הזה. יחד עם זאת חשוב לי לומר שלא קלה דרכנו, ושנתקלנו בלא מעט קשיים במהלך הדרך. בראש ובראשונה כמובן עמד העניין הכספי. לימודי מוזיקה הם עניין יקר. המורים שגייסנו הם בעלי מקצוע מהשורה הראשונה, ובעלי שם. יחד עם זאת, הציבור החרדי כידוע אינו נחשב לציבור ממעמד כלכלי גבוה בהכרח. כמובן שקיימת אפשרות להשגת תמיכות, אבל התמיכות הללו מגיעות על פי רוב למוסדות שכבר עומדים על הרגליים. מעבר לכך, מטבע הדברים תוכנית לימודים נפרדת מצריכה תקצוב כפול לכל קורס".

בעניין ההקפדה התורנית, עד כמה חרדים יכולים להיות רגועים בשנות לימודיהם בבית הספר החדש שאתם פותחים?

"בית הספר מותאם לציבור החרדי בכל המובנים. המקום, תוכניות הלימודים, התכנים, וכמובן גם המרצים. לדעתי זו בעזרת ה' תהיה הצלחה גדולה, כי מוזיקאי יוצר מורכב מהצד הביצועי ומהתוכן. כלי ריק או אור בלי כלי, לא יכולים להשפיע. אבל אם לוקחים את האור ומכניסים אותו בכלי מתאים וטוב, זה יכול לגלות בעולם דברים מאוד טובים ובכללם אמנים ייחודיים שישפיעו טוב בעולם. תמיד יהיו כאלה שיגידו שכשאתה סוגר את עצמך אתה מפסיד משהו, אבל אני מאמין שאם יש סיבה טובה שבגללה אתה צריך לסגור את עצמך, אז כנראה שלא הפסדת כלום".

מרצה מסקרנת נוספת אשר תשולב בבית הספר החדש, בלימודי הנשים כמובן, היא דין דין אביב, זמרת יוצרת ומורה לפיתוח קול ואומנויות הבמה, אשר תלמד את הבנות אינטרפטציה, פרפורמנס, פיתוח קול ושיעורי תנועה. "במשך השנים חבר'ה חרדים ניסו להשתלב במזמור, בית ספר דתי שיש לו זיקה ליהדות ואפשר ללמוד בו בהפרדה, אבל לא כל כללי ההלכה נשמרים בו באופן מוחלט. לפעמים למשל גברים ונשים שרים שם יחד. יש בבית הספר כיוון תורני, אבל הוא לא מאוד מאוד חד וברור.

יונתן רזאל ודין דין אביב שילמדו בשלוחה החרדית של בית הספר למוסיקה מזמור
אוהד רומנו והילה ליפשס

"יחד עם זאת, אדם חרדי חייב הפרדה מוחלטת, ובית הספר החדש יאפשר את זה. בציבור החרדי ההלכה היא מעל הכל. והציבור היקר והקדוש הזה זקוק שיראו אותו. שיפסיקו להכריח אותו להתאים את עצמו לאחרים. בציבור החרדי אין הרבה חוגים של תרבות, מוזיקה, וכו'. אין קונסרבטיון לחרדים. אני רואה מדי פעם חבר'ה חרדים שמנסים להשתלב במסגרות שלא לגמרי מתאימות להם, וזה קשה. מדובר בגיבורים שקבלו על עצמם גבולות מאוד חזקים הקשורים בקדושה וטהרה, ויש ערך מאוד גדול בלכבד את זה ולנצל את זה המקסימום פוטנציאל שקיים שם.

"יש בציבור החרדי עולם שלם של אוצרות שבעתיד יצאו ממנו, וכולנו נזכה בהם. ביהדות יש גבולות מאוד לא פשוטים בענייני קדושה וטהרה, וזו ממש מסירות נפש להחזיק בהם. במיוחד כשאתה צעיר. אני מאוד מעריכה את מי שבוחר לחיות ככה, ולכן כל כך חשוב בעיני לאפשר להם להתפתח כנטיית ליבם. מוזיקה זה עבודת ה'. לעשות משהו שאתה אוהב או שאתה טוב בו, להגשים את הכישרון שה' נתן לך, זה הודיה לה' ולגמרי הכרת הטוב.

"מעבר לכך", מוסיפה דין דין, "ידוע שהיכל הניגון והיכל הקודש צמודים. ולדעתי כשבן אדם לא עוסק בתחום שהוא מוכשר בו זה חילול שם שמיים. כי זו למעשה חסימה של האור והשפע האלוקיים שיכולים להתגלות בעולם. כשהורה למשל לא משתדל לזהות את הכישרונות שהקב"ה נתן לילדים שלו ועוזר לו לפתח אותם, זה מסוכן. זה יכול לגרום לתסכולים מודעים ולא מודעים.

"ואני חושבת שלנו, בעלי התשובה, יש תפקיד מיוחד בעניין הזה. נולדנו חילונים ולמדנו בצורה מאוד מקצועית, וכעת אנחנו יכולים להעביר את הידע הזה בצורה מתוקנת לציבור החרדי והדתי. בבית הספר שיפתח בקרוב גברים ילמדו גברים, נשים ילמדו נשים, ולדעתי זה מבורך. אני רואה שוב ושוב שנשים משוחררות יותר כשהן רק ליד נשים. לא צריכות להוכיח שום דבר. יותר פנויות לדבר עצמו. לפעמים זה אפילו לא מודע. וכמובן שגם לגברים זה מסיח את הדעת. הפוטנציאל הגלום בלימודי גברים ונשים לחוד הוא ענק".

אין דרך אחרת

אמן נוסף שילמד בבית הספר החדש הוא ישי לפידות, אשר יעביר מספר קורסים בנושאי מקצועות הבמה – עמידה, שואו, מימיקה ועוד. "זה כבר כמה שנים שאני שומע על 'מזמור' ועל פועלו. ככלל, ברור שיש לברך על אקדמיה מקצועית שמכוונת אל לב היצירה היהודית ומתמקדת בה. הרעיון החדש של הקמת שלוחה חרדית היא ברכה כפולה מכופלת ולו רק בשל האפיקים המקצועיים שהיא פותחת בפני אלה אשר בשל אמונתם והשקפתם מתקשים לילך לבית ספר ישראלי דתי מוזיקלי.

"עם התפתחותו הדמוגרפית של הציבור החרדי והרחבת הגוונים שבו, אני פוגש עוד ועוד נערים ונערות שחפצים להתמקצע בשלל מקצועות המוזיקה, הנגינה, הבמה והסאונד, ואין להם שום מקום או מוסד לימודי מקצועי שידע להכיל אותם ואת החוקים והכללים עליהם הם גדלו. אני שמח שמעכשיו יש. לאלה אשר מקפידים מלידתם על המתווה הזה, אין ברירה ואין דרך אחרת. כנראה שהגיע הזמן שגם להם תהיה דרך ללמוד מוזיקה ברמה גבוהה".

מהו הקשר שאתה רואה בין עבודת ה' ומוזיקה וכיצד הוא משפיע על חייך?

"מבחינתי זה לא עוד סוג של קשר. זה אני עצמי. אצל אומן שומר תורה ומצוות, האדם, הנפש, עבודת ה' והמוזיקה - זה הכל דבר אחד ברור ושלם, כשכל אחד מהצדדים הנ"ל משלים את חברו. בעולם האמונה היהודי ישנו קשר ישיר בין עולם הניגון לעולם התשובה. לכל יהודי יש בכל יום את רגעי התשובה שלו, ואם הם מתקשרים עם עולם המוזיקה, בוודאי עם זה המקצועי, שני העולמות מרוויחים מכך".

את הראיון אודות בית הספר החדש חותם היוצר יונתן רזאל, שילמד בבית את יסודות הלחנת השירים. "אני מאוד שמח ומתרגש מהקמת השלוחה החרדית ללימודי מוזיקה ברמה גבוהה. הרבה זמן רציתי להיות שותף בעניין שכזה. בשלב הראשון אלמד הלחנת שירים, ובעתיד יכול להיות שאלמד גם תחומים נוספים. הייתי רוצה ללמד כבר כעת דברים נוספים, אך לצערי הזמן לא מאפשר לי כרגע. אני מרגיש שהמון אנשים יראי שמיים רוצים לעשות מוזיקה נפלאה, ללמוד את חוכמת הניגון הכשר ומקצועות המוזיקה, וכל זאת באווירה, תוכן וחברה של קודש. תודה לה' שסוף סוף זה יוכל לקרות".

---

לכל התכנים של אבנר שאקי לחצו כאן