מודרנה: יעילות החיסון שלנו - 94.5%

חברת הביו-פארמה "מודרנה", עימה חתמה ישראל על הסכם אופציה לאספקת חיסונים, מפרסמת תוצאות אופטימיות ראשונות של שלב הניסוי השלישי.

ערוץ 7 , כ"ט בחשון תשפ"א

חיסון לקורונה. אילוסטרציה
חיסון לקורונה. אילוסטרציה
צילום: iStock

חברת התרופות האמריקנית "מודרנה", עימה חתמה ישראל כבר בשלב מוקדם יחסית של מגיפת הקורונה על הסכם אופציה לאספקת חיסונים, מפרסמת היום (שני) תוצאות ראשוניות של ניסוי שלב 3 בחיסון.

על פי החברה, יעילות החיסון שפיתחה מודרנה עומדת על 94.5%, יעילות גבוהה משמעותית מהמינימום הנדרש להכרה בחיסון כיעיל.

החיסון אותו מפתחת חברת מודרנה, בדומה לזה שמפתחת חברת התרופות פייזר, ינתן בשתי מנות בפער של חודש.

במודרנה מציינים כי החיסון שפתחו עמיד במשך חצי שנה בטמפרטורת הקפאה סטנדרטית (מינוס 20 מעלות) ובמשך 30 יום בטמפרטורת קירור רגילה. זאת בניגוד לחיסון של חברת פייזר לו נדרשות אחסנה ושינוע בטמפרטורות חריגות.

תופעות הלוואי שהתגלו אצל נסייני החיסון היו תופעות לוואי סטנדרטיות לחיסונים, ובהן עייפות חולפת וכאבי ראש.

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין מסר, "חברת מודרנה היתה חברת החיסונים הראשונה איתה חתם משרד הבריאות כבר לפני חודשים. הודעת החברה היא בשורה מצוינת לאזרחי ישראל. הפעילות של משרד הבריאות בחודשים האחרונים מוכיחה את יעילותה ואת הצלחתה באיתור, התקשרות ורכישה של החיסונים המובילים בשוק. יחד עם זאת, עדיין דרך ארוכה לפנינו ואסור לנו להיות שאננים".

אמש נזף ראש הממשלה נתניהו במנכ״ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, לאחר שלוי אמר בקבינט הקורונה: ״ברבעון הראשון של 2021 יגיעו מקסימום 200 אלף חיסונים, וגם אז יקח חודש לכל אדם להתחסן, כי דרושות 2 מנות בהפרש של חודש״.

כאמור, על פי הדיווח בגלי צה"ל נתניהו לא אהב את חשיפת הפרטים הללו ונזף בפרופ' לוי: "זה לא מידע שאתה מורשה למסור".