הזדמנות של פעם בדור בשוק הנדל"ן

השנה הקרובה טומנת בחובה הזדמנות יוצאת דופן, הזדמנות של פעם ב-25 שנה בשוק הנדל"ן

תגיות: נדל"ן
אדיר יונסי , כ"ט בחשון תשפ"א

אדיר יונסי
אדיר יונסי
צילום: קרדיט שרון פאיס

השנה הקרובה טומנת בחובה הזדמנות יוצאת דופן, הזדמנות של פעם ב-25 שנה – עצירה וייתכן אפילו ירידת מחירים במחירי הדירות בישראל. מחירי הנדל"ן עולים משנת 2007 ללא הפסקה ושינוי מגמה אינו נראה בטווח הבינוני - ארוך.

הסיבות העיקריות לכך הן ביקוש טבעי הנובע מקצב גידול האוכלוסייה של יותר מ2% בשנה ומנגד מחסור חמור בהיצע הדירות. גם אם בוחנים את הנתונים בראייה עתידית אנו מבינים כי מדינת ישראל צפויה למנות כ-17 מיליון תושבים תוך פחות מ-30 שנים, ומנגד כפי שפורסם בחודש האחרון, המדינה לא עומדת ביעדי התחלות הבניה שהוגדרו על-ידי משרד השיכון על מנת להגדיל את היצע הדירות. 

נתוני הלמ"ס האחרונים הצביעו על כך שבעקבות משבר הקורונה נרשמו ירידות מחירים ברחבי הארץ ובהם: תל-אביב, חיפה ובאר-שבע. אל חשש, לא צריך לדאוג למשקיעי הנדל"ן בתל-אביב ובכלל באזור המרכז בין גדרה לחדרה. אך מה יקרה לתחום הנדל"ן בפריפריה בטווח של השנה הקרובה? מדובר באזורים שבהם ישנו לרוב מעמד סוציו-אקונומי נמוך מאשר במרכז הארץ, ובמקומות מסוימים כמו בחריש ובעפולה המדינה יצרה הצפה של דירות מעבר לביקושים הטבעיים מבלי לדאוג למקומות עבודה שימשכו לעיר תושבים.

התוצאה היא שינוי מגמה בטווח הקצר, קיפאון במחירים בחלק מהאזורים וירידת מחירים בהרבה מאוד אזורים בארץ. אפשר לראות בכך הזדמנות שכדאי לנצל כיוון שזהו חלון הזדמנויות שייסגר בתוך שנה עד שנתיים לכל היותר – במקביל לזמן שבו יגיע לשוק חיסון לקורונה והכלכלה תחזור להתאושש. האבטלה הגבוהה על רקע מגפת הקורונה, המשבר הכלכלי הארוך, אי הוודאות וריבית המשכנתאות שעלתה – מפעילים כוחות שמחלישים את הביקושים בשוק הנדל"ן בכלל וגם בתחום של הדירות למגורים. זאת התקופה לרוכשים בעלי יכולת לנצל את הקפאת הביקושים. 

בניתוח לטווח הקצר ניתן לזהות הזדמנות של פעם בדור לרכישת דירה בגלל ירידת מחירים. חשוב להבהיר שירידות המחירים הן בטווח הקצר. בצד ההיצע תוכניות הממשלה אינן מיושמות, ראשי הערים מצמצמים זכויות לבנייה למגורים, קבלנים לוקחים פחות סיכונים, הבירוקרטיה להתחדשות עירונית ארוכה מאוד ועוד. לכן הביקושים ה"כבושים" היום יצוצו כשמשבר הקורונה יסתיים ואנשים יחזרו לשוק הדיור וימצאו מחסור מחריף בהיצע הדירות.

הכותב הוא מנכ"ל משותף YG השקעות