קולט אביטל:
"לאפי איתם אין רקע וכישורים מתאימים"

קולט אביטל, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, מתנגדת למינויו של אפי איתם ליו"ר יד ושם: "ישלפו את דעותיו על הטרנספר - נגדו".

103FM , ב' בכסלו תשפ"א

מינויו של השר לשעבר אפי איתם לתפקיד יו"ר 'יד ושם' עורר סערה גדולה. בן כספית וינון מגל ביקשו לשוחח על הנושא עם קולט אביטל, יושבת ראש מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל.

קולט הסבירה מדוע היא מתנגדת למינויו של איתם לתפקיד. "'יד ושם' חי על אמינות, על אובייקטיביות של החוקרים, על זה שאנחנו באים וטוענים שאחד הדברים שגרם לשואה זה חוסר סובלנות וגזענות.

"באים אנשים מחו"ל ששמעו והכירו וקראו את דעותיו של אפי איתם על טרנספר וכו' נגד ערביי ישראל, ויגידו לנו, 'מה אתם רוצים, אתם מדברים? אין לכם שום אמינות. אנחנו לא יכולים להאמין לאדם שמדבר בצורה הזאת'. זה לא בדיוק עוזר לנו, ולא בדיוק מדבר על אדם סובלני".

עוד הוסיפה אביטל: "הוא לא האישיות המתאימה. אין לו לא את הרקע והכישורים לזה. אין לו את הידע המעמיק. הוא גם לא בא מתחום החינוך. מדאיג אותנו שינהל את המוסד הזה אדם שאין לו לא את הרקע ולא את הכישורים", והדגישה: "הנושא הוא לא בהכרח פוליטי, או בדעותיו הפוליטיות כי אנחנו בסך הכול הצענו גם אנשי ימין". היא ציינה כי אבי דיכטר היה מועמד ראוי לטעמה, "מכיוון שהוא בן של ניצולי שואה, הוא מכיר את הנושא, הוא ניהל במשך כמה שנים את הקרן לרווחת ניצולי השואה אז הוא קרוב לנושא".

ינון מגל התרעם: "זה העיוות ההיסטורי של השמאל, שהלקח שלנו מהשואה זה כביכול שאנחנו לא נהפוך לנאצים, זה טרללת. מתחת לכל ביקורת, זו דעתי".

על כך השיבה אביטל: "אני חושבת שלמנות את אפי איתם בשעה הזאת, בה אנחנו מתמודדים עם מדינות כמו פולין, צ'כיה והונגריה בהן יש היום שכתוב ההיסטוריה, כדי לייפות את ההיסטוריה שלהם. 'יד ושם' הוא המוסד שנלחם נגד זה, אנחנו לא יכולים להעמיד אדם שמדבר בצורה הזאת. ההתבטאויות של אפי איתם יזיקו לו ויזיקו ל'יד ושם' כי ישלפו את זה נגדו זה כל העניין, יש לנו מספיק אויבים".