משבר הקורונה? 5 סיבות למה מחירי הנדל"ן רק ימשיכו לזנק

עומרי גלילי, מנכ"ל משותף YG השקעות, מסביר מדוע למרות המשבר הכלכלי בעקבות מגפת הקורונה הנדל"ן ממשיך להיות אפיק כדאי להשקעות

עומרי גלילי , ג' בכסלו תשפ"א

עומרי גלילי, מנכ"ל משותף בחברת  YG השקעות
עומרי גלילי, מנכ"ל משותף בחברת YG השקעות
צילום: אריאל שי

מציאות חיינו השתנתה עם כניסתו של משבר הקורונה. כשהנגיף פקד את מדינתנו רוב המשק נסגר ושותק. שוק הנדלן בתקופה זו נעשה מורכב ביותר ומושפע מבעיות מאקרו ומיקרו כלכליות. בערים רבות נראו ירידות חדות במכירת דירות, והיה נראה כי הענף נמצא בקיפאון אך למרות זאת הראלי במחירי הנדלן צפוי להימשך והתסמינים יישארו לטווח הקצר בלבד כמכה קלה בכנף.

ביקוש טבעי

קצב גידול האוכלוסייה בישראל (2%) הוא הגדול ביותר במערב בשל היותה של ישראל יעד להגירה בינלאומית. עד שנת 2048 צפויים להיות כ17 מיליון תושבים אשר יזדקקו לעוד כ2.5 מיליון יחידות דיור. באופן טבעי גודל הביקוש מהווה תמיכה במגמה ארוכת טווח של עליית מחירים. בנוסף לכך מצטרף שיעור הגירושין של יותר משליש הזוגות בישראל, רווקים שבוחרים לגור לבדם, גיל נישואים מאוחר מה שמהווה חלק בלתי נפרד מעליית המחירים בהתאם למחסור בעשרות אלפי דירות.

היצע נמוך

על מנת להתמודד עם קצב הביקוש הנוכחי, מדינת ישראל ומשרד השיכון הגו את ''התוכנית האסטרטגית לדיור'' שמציבה יעדי תכנון ובניה כדי לספק את המענה הנדרש לצרכי הדיור העתידיים של האוכלוסייה בישראל בראיה אסטרטגית ארוכת טווח. היעדים לשנים הקרובות היו היתרי בניה של 55-60 אלף יחידות דיור בשנה לעומת זאת בשנים האחרונות הקצב עומד על 52 אלף יחידות ובעקבות הקורונה הקצב עומד על 11,000 יחידות. המחסור הקיים גורם לקבלנים להסס לפרויקטים חדשים ונוצרת החמרה במחסור הקיים.

הורדת המס על רכישת דירה להשקעה

הצטמקות מס הרכישה על דירות להשקעה ל5% מהווה צעד נכון להחזרת המשקיעים לשוק ואיתם את כל בעלי המקצוע המעורבים בדבר: (מתווכים, עורכי דין, קבלנים, בנקאים ועוד). השקעות אשר בוצעו עד כה בחו"ל יחזירו את המשקיעים ארצה ואלו יחזרו להיות הקטר המוביל של שוק הדיור תוך כדי האצת עליית המחירים.

ריבית נמוכה

ריבית נמוכה מהווה זרז מרכזי לעלייה במחירי הדירות וזאת כתוצאה ישירה מהלוואות זולות/ לקיחת משכנתא שמביאות לעלייה בביקוש לדירות. ההשקעות ימשיכו בתנועתן לעבר שוק הנדל"ן אשר נחשב לשוק ההשקעות היציב ביותר, וזאת בייחוד כשאין אלטרנטיבות ראויות להשקעה בשוק ההון.

אין בעל בית

בתקופה שבה רק לאחר שלוש מערכות בחירות הוקמה ממשלה וקיים משחק כיסאות תמידי על תפקיד שר השיכון – לא נראה כי קיים מנהיג אשר יכול לטפל בבעיות שקיימות בענף. המצב הנתון מצד אחד מציב תכניות מבעוד מועד כנקודת אור רחוקה אך מנגד מעיד על מצב של המשכיות מגמתית בהיצע הנמוך שמצית את עליית המחירים.

משבר הקורונה צפוי להישאר עימנו ולא ברור מתי יחלוף אך השפעותיו על עולם הנדל"ן הן קצרות טווח. בסופו של יום בהסתכלות לטווח הארוך הוא לא יפגע בענף. הראלי של עולם הנדל"ן יימשך עם עליית המחירים מאז שנת 2007 כיוון שהיסודות של הכלכלה והדמוגרפיה בישראל יישארו כתנאי בסיס איתנים ואלו חזקים מהנגיף וימשיכו להכתיב את הכיוון – גם אם המנהיגות תמשיך לא לבצע את תפקידיה.

הכותב מנכ"ל משותף YG השקעות