TRX
TRX צילום: freepik

כשנה לאחר תחילת משבר הקורונה, חדרי הכושר עדיין מושבתים וכך גם חדרי הסטודיו. המתאמנים מצידם נתונים לחסדי "קבינט הקורונה" שבמשך חודשים רבים לא הגדיר את תחום הכושר כתחום "חיוני" ומחפשים פתרונות אחרים.

מרבית האנשים מזמינים משקולות הביתה, חלק מסתפקים בהליכות בפארקים ועבור חלק – זאת הזדמנות מושלמת ללמוד איך מתאמנים באמת לבד. נשאלת השאלה, איך אפשר בסכום סמלי יחסית "להחליף" חלק גדול מציוד הכושר באביזר אחד פרקטי? והתשובה היא בלי יותר מידי היסוס: רצועות אימון. אותן רצועות שוודאי הכרתם בחדר הכושר, הסטודיו או שראיתם בפארק.

TRX
TRX צילום:יח"צ

האימון בעזרת רצועות אימון TRX הוא אחד האימונים הכי ספונטניים שאפשר לעשות, כאשר כל מה שנדרש לעשות זה לעגן את הרצועות למקום מתאים ובטוח. 3 דברים נדרשים:

1. שיהיה לכם קיט רצועות איכותי

2.משקל גוף1 (זה יש לכולנו בשפע)

3. ידע! איך עושים את זה באמת?

בעוד שלא קשה במיוחד להזמין סט רצועות הביתה, נראה שרבים לא בטוחים איך להשתמש בו – ובצדק. אימון הרצועות דורש פרקטיקה שונה, היכרות עם היכולות האישיות והבנה תנועתית טובה. זאת אולי אחת הסיבות שרבים מהמתאמנים שומרים את אימון הרצועות לעבודה עם מאמן הכושר האישי שלהם.

"האימון עם הרצועות דורש מהמתאמנים להקפיד על ניואנסים קטנים בזמן ביצוע של תרגיל ולמצוא כל הזמן את האיזון הנכון בין דרגת קושי טובה לבין ביצוע תקין של התרגיל. השענות מעט גדולה מידי אחורה או קדימה וזה פשוט הופך להיות קשה מידי", אומר יובל שטיין, מנהל צוות מאמני כושר אישיים גוף1.

"לכן אני יכול להבין מדוע אנשים לא מבינים כל כך את אופי השימוש ברצועות אימון כאשר אין להם הדרכה מתאימה. מצד שני, זה אחד הרעיונות הכי מגוונים ומעניינים שאני מכיר. אפשר להתאמן בבית עם עוגן מיוחד לדלת, אפשר לצאת לפארק ולתלות על מתקן מתאים או סתם על מתקן מתח".

עוד מסביר יובל על אחד ההבדלים המהותיים שבין "גומיות התנגדות" לבין רצועות האימון:

"גומיות אימון מאוד מוגבלות בעומס שניתן להעמיס עליהן. לעתים קרובות נקרעות ומתיישנות מהר. האלסטיות של הגומיות יוצרת מצב שבו רגע אחד אפשר להתנגד לגומייה ורגע שני היא כבר מתוחה מידי והביצוע קשה מידי. רצועות האימון לעומת זאת אינן אלסטיות ומקור הכוח הוא לא הרצועות אלא משקל הגוף. כל מה שנשאר לנו זה לקבוע את הזוית שלנו ולשנות בתוך שניות את עצימות האימון על ידי השענות גדולה יותר. כאן הכוח תלוי בנו ולא בסוג הגומייה. בנוסף מדובר במוצר עמיד הרבה יותר. אני למשל משתמש באותו סט של רצועות כבר 8 שנים. בדרך קרעתי כבר עשרות גומיות."

כחלק מהביקוש הגודל והעולה לאימון עצמי, פיתח יובל קורס לימוד למתאמן העצמאי עם רצועות אימון. במהלך הקורס שמתבצע אונליין, לומדים המתאמנים איך לעשות אימון TRX אונליין, עם עשרות תרגילים בעזרת הרצועות כולל שגיאות נפוצות ודגשים חשובים באמצעות סרטוני לימוד מקצועיים. המקדימים להירשם אף מקבלים סט רצועות מתנה לאחר ההרשמה.

"ראיתי שאנשים מנסים ללמוד מסרטונים אקראיים באינטרנט והתוצאות לא מלהיבות. לא ברור לי איך תרגיל שלוקח כמה דקות לפחות להסביר אותו ולעבור על שגיאות נפוצות בו ודגשים מועבר באינטרנט דרך הדגמה קטנה של 20 שניות. לכן פיתחתי את הקורס לקהל הרחב במיוחד מתוך הקורונה, שלא יהיו תלויים באף אחד".