ד"ר מאיר סיידלר
ד"ר מאיר סיידלר ללא קרדיט צילום

ספיר שץ טולדנו יוצאת במאמר תגובה נגד מה שכתבתי על השקר הפמיניסטי ועל תמונת המציאות המעוותת שהפמיניזם הישראלי מציג בכל הקשור לאלימות נגד נשים.

המאמר של שץ טולדנו נכתב עם הרבה רגש ומעט נתונים, והנתון המרכזי שלה שגוי: היא טוענת שבתקופת הקורונה גדל מספר התיקים על אלימות במשפחה שנפתחו במשטרה ביותר מ-300 אחוזים.

הכותבת התבלבלה, והינה הסיבה לטעותה: המספר 300 אחוזים נמצא בדו"ח ויצו, אך הוא מתייחס אך ורק למספר הפניות על אלימות במשפחה למוקד החרום של משרד הרווחה.

זוהי אכן עליה גדולה, אך היא כאמור עליה במספר שיחות טלפון למוקד טלפוני ולא עליה בתיקים שנפתחו במשטרה. הבדל משמעותי, לא? לפי נתונים שנמסרו ממשטרת ישראל מספר התיקים שנפתחו על אלימות בין בני זוג (אגב, כרבע מהם אלימות נגד גברים) גדל בתקופת הקורונה בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד בכ-15% ולא ב-300% כפי שכתבה שץ טולדנו!

העלייה הגדולה במספר הפניות למוקד החרום הטלפוני יכולה לנבוע מסיבות רבות (כמו עצבנות יתר בגלל הסגר וכדו'), ולכן כדאי להסתכל על נתונים נוספים כדי לקבל תמונה שלמה: לפי נתונים שנמסרו ממשרד הרווחה מספר תיקי הטיפול באלימות במשפחה שנפתחו במחלקות לשירותים חברתיים ברחבי הארץ גדל בתקופת הקורונה בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד בכ-16%.

לפי נתונים שנמסרו על ידי מנהל בתי המשפט מספר התיקים שנפתחו על אלימות במשפחה גדל ב-5%. לפי נתונים שנמסרו ממשרד הבריאות מספר הנשים שהגיעו לחדרי מיון בעקבות תקיפה על ידי בן זוג לא גדל בשנת 2020.

בהזדמנות זו, יורשה לי להשחיל שאלה לפמיניסטיות: כיצד בבקשה נמנע את הרצח הבא של אישה על ידי בעלה? על ידי ניפוח של מקרים בודדים והצגתם כמכת מדינה? על ידי הפגנות נזעמות בכיכר רבין? על ידי שינוי בתוכניות לימודים? על ידי תקצוב ממשלתי נוסף לפונקציונריות פמיניסטיות?

על ידי סרטוני תעמולה שקריים המציגים את הגבר היהודי-ישראלי כאלים במיוחד? על ידי העלאת המודעות? בקרב מי? בציבור היהודי אנחנו כבר כולנו סופר-מודעים, המודעות יוצאת לנו כבר מהאף ומהאוזניים, בעיקר בגלל שהאנשים מרגישים שמאחורי המאבק נגד אלימות נגד נשים מתחבאה אידיאולוגיה פמיניסטית רדיקלית.

אני מסכים עם הכותבת שהחברה צריכה להיות ערה לתופעות של אלימות מכל סוג. לדעתי רוב הציבור הישראלי רגיש מאד לאלימות. אינני מקבל את כתב האישום נגד החברה היהודית-ישראלית בכלל ונגד הגבר היהודי-ישראלי בפרט. עיוות המציאות והאשמות שווא הן הדבר האחרון שימנע את הרצח הבא.