לוחמי גולני
לוחמי גולני צילום: דובר צה"ל

סא"ל אבי מרציאנו מגד 13 בגולני ששרף את הדגלים בפלוגה הוותיקה התייחס לסערה בהודעה שכתב לאחד מחבריו.

"מתחת לאף התפתחה תת תרבות עבריינית של מאפייה של חיילים ותיקים מול צעירים אני לא מתכוון לאפשר זה. החיילים חשובים לי יותר". כך דיווח הכתב הצבאי של ידיעות אחרונות יוסי יהושע.

אמש פורסם כי מפקד גדוד 13 בגולני איתר אצל חייליו דגלים ואביזרים שונים העוברים בין הלוחמים מדור לדור - ושרף אותם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: חטיבת גולני פועלת באופן שוטף ושיטתי למגר נורמות פסולות והתנהגות אשר אינה עולה בקנה אחד עם הערכים המצופים מחיילי חטיבת גולני.

השבוע נמצאו על ידי מפקד הגדוד שלטים, דגלים ואביזרים נוספים מסוג שאינו תואם את הנורמות שנקבעו, ובכלל זה ארגז המכיל סמים. נדגיש כי בניגוד לנטען, לא נשרפו דגלי גולני עם שמות של חללי החטיבה אלא נשרף דגל אחד שעליו נכתבו התבטאויות פסולות

בחטיבה קיים קו ברור המפריד בין מסורות וסמלים המהווים חלק מהווי היחידה לבין תרבות עבריינית המעודדת חוסר משמעת והשפלות אשר פוגעות במבצעיות הכוחות. באירוע זה, כמו גם באירועים אחרים, יודעים המפקדים להבחין בין השניים ומצופה מהם להגיב ביד קשה למיגור תופעות שכאלו.

האירוע המדובר קרה לאחר מספר שיחות שקיים מפקד הגדוד לחייליו בנוגע לכבוד האדם, שיוויון וסוג הציוד שבזכותם להחזיק ונדגיש כי מדובר בקומץ מזערי של לוחמים שפעלו באלימות ובריונות כלפי לוחמים צעירים בגדוד בגין סוגיית הסמים נפתחה חקירת מצ״ח ועם סיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית.