הרב חגי לונדין
הרב חגי לונדין צילום: ללא

העם היהודי היה תמיד מיעוט לאורך ההיסטוריה. "לא מרובכם מכל העמים חשק ה' בכם... כי אתם המעט מכל העמים" (ספר דברים). העם היהודי מצטיין ברוחניות (איכות) ולא בחומריות (כמות).

לעיקרון הזה ישנן נגזרות רבות: הכלכלה הישראלית מבוססת על היי-טק ולא על אוצרות טבע; לצה"ל אין מיליוני חיילים אולם מאופיין בסייבר וטכנולוגיה מדויקת; אין הרבה ספורטאים יהודים מצטיינים (חוץ מדני אבדיה כמובן), אבל יש הרבה מאד מקבלי פרס נובל.

נגזרת נוספת לאופי היהודי-ישראלי היא טיפול ברגעי משבר: החומריות במהותה היא סטטית ולכן בנויה יותר לכללים נוקשים של משמעת קפדנית; הרוחניות במהותה היא דינאמית ולכן נוטה יותר לאלתור ויצירתיות.

במשבר הקורונה אנו רואים זאת בבירור: מצד אחד, תרבות ה'יהיה בסדר' ועיגול הפינות אינה מתיישבת (לצערנו) עם כללים נוקשים של סגר ולכן מדינת ישראל פחות מצליחה בו; מצד שני, צדדים דינאמיים כיוזמה וטכנולוגיה הם נקודת חוזק ישראלית. זו אחת הסיבות להצלחה הפנומנאלית של מבצע החיסון שדורש שינוע, מערכת בריאות ציבורית דגיטלית, בעלת יכולת אלתור ונחישות.

הדברים נכונים גם ביחס לעולם התורה: לפני כ817 שנה (בכ' טבת) נפטר רבי משה בן מימון (הרמב"ם) שהקפיץ מדרגה את היצירה התורנית מכמותיות לאיכותיות (מבט כללי על עקרונות המסורת ולא רק למדנות נקודתית); ולפני כמאה שנים בדיוק (כ טבת תרפ"א) נשא הרב קוק דרשה שזכתה לכינוי 'הרצאת הרב' (מודפסת בסוף הספר 'אורות התורה'), שקראה לחדש את היצירה התורנית בעידן המודרני. תהליך שמצוי כיום בעיצומו במפעלי למדנות שונים.

אנו טובים מאד לבקר את עצמנו (ביקורתיות היא גם מאפיין של איכות רוחנית); אבל לעיתים כדאי גם להחמיא ולהעצים נקודות חוזק. העם והתרבות שלנו הם משהו מיוחד. אנו זוכים לראות זאת כל פעם מחדש. ברוך ה'.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו