מנכ"ל ומייסד עמותת מקימי ישראל ליבמן בועידה הכלכלית השנתית

ישראל ליבמן, מנכ"ל ארגון מקימי, סיפר לעיתונאית עפרה לקס במסגרת הועידה הכלכלית השנתית של בשבע וערוץ 7 על המציאות הכלכלית הקשה שהקורונה הביאה איתה.

בשיחה חשף ליבמן כי מתחילת המגיפה התקבלו בארגון כמות פניות עצומה של משפחות מוכרות וחדשות השרויות במשבר כלכלי, בלבול, אי וודאות וחוסר ידיעה של התמודדות עם המצב.

עוד הוסיף כי נדבך גדול מהפניות היו אלה משפחות שצריכות לקבל תחושת עידוד ותקווה.

כשליבמן נשאל מה עונים לאנשים ומשפחות שפונות לארגון משום שנקלעו למשבר כלכלי, ענה כי ישנה שיטה ברורה לארגון: ראשית היועצים מגיעים ומנתחים את המציאות הכלכלית של כל משפחה ומשפחה, "ראינו כי המציאות הכלכלית של כל משפחה שונה מהאחת לשניה, ומשום כך אנחנו מרכיבים מעטפת בהתאם".

לדבריו, "אנחנו תמיד מביעים למשפחה תקווה בתהליך, כאשר אנחנו נכנסים עם המשפחות לפרטי פרטים ומגלים מה המצב הכלכלי ניתן לנתח ולהבין את המצב ומה האופק, לאחר מכן ולאורך כל התהליך אנחנו מלווים, מייעצים ומעודדים אותם".

ליבמן הוסיף כי הליווי של הארגון מתבטא בנוסף בחינוך של "אין חכם הרואה את הנולד" ובתוך כך הארגון מקיים לאורך התהליך שיח והסברה על חשיבות החסכונות לעת המשבר ואף למוכנות למשבר הבא. "משפחות רבות עוברות את משבר הקורונה בצורה טובה יותר בזכות אותם חסכונות ששמו בצד לפני המשבר".

בנוסף, סיפר מנכ"ל העמותה שהרבה משפחות עברו בעת הזאת אירועים משמחים, כמו בר מצוות חתונות וכו' בפורום קטן ובהוצאות קטנות מהמתוכנן, במקרים אלה יועצי הארגון המליצו למשפחות לשמור את ההפרשים בחסכונות לצורך מוכנות תמידית למשבר הבא.

בסיום הבהיר את הסיכון החמור שיש בקריצה המגונה של "הלוואה ברגע"- ואמר "כולם מודעים לסכנות בהלוואה אך משהו בפנים לא תמיד ברור, חשוב שנזכור תמיד שהלוואה בסוף צריך להחזיר". עוד הוסיף: "אחד מהנגעים הקשים שאנחנו פוגשים בימי הקורונה זה חוסר ההתמודדות של אנשים עם המצב, במקום להפחית בהוצאות או ביצוע שינוי כלכלי, משפחות לוקחות 'הלוואה ברגע', חלקן לוקחות הלוואות קטנות, חלקן אף בסכומים גבוהים, אך שוכחים הם שלבסוף יצטרכו להשיב את הסכום"

על אף העבודה הקשה של הארגון והגדלת ההיקף בשל משבר הקורונה, ליבמן שיתף כי הארגון בנוי על תרומות ושתורמים קבועים נאלצו לעצור את הוראת הקבע לארגון בשל המשבר הקשה.