ניסיתם פעם לחשוב נדל"ן (ולחסוך)?

לחשוב נדל"ן זה לדעת איך להפוך את הכסף היציב שיש לכם למקור השקעה שתבטיח רווחים וביטחונות בטווח הרחוק. איך עושים את זה נכון?

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשפ"א | עודכן: 23:03

ליאור זברג, מחבר הספר 'לחשוב נדל"ן' מספר על המשמעות של חשיבה נדל"נית נכונה מעבר לשיקולים הטכניים הכרוכים בעולם הנדל"ן.

"הרעיון סביב לחשוב נדל"ן הוא איך לאמץ את החשיבה הנכונה והגישה הנכונה שיכולות להניב את מירב הכסף והרווחים מנדל"ן. הפעולה מתחילה בשיעורי בית על הכורסא בבית. כל אחד יכול לרדת לשטח, אבל אם אין לו את הגישה הנכונה הוא יפספס את המטרות העיקריות וירוויח פחות", אומר זברג.

כמי שמלווה אנשים בעסקאות נדל"ן ועוסק רבות במניעת הפסדים הנגרמים מטעויות של מי שאינם מכירים את התחום, אומר זברג: "רוב המשקיעים קונים מעל מחיר השוק ועושים טעויות בקניה כשהמטרה היא לעשות את הרווח גם בקניה ולא רק בעתיד. טעות נפוצה היא שאדם מתל אביב מגיע לבאר שבע או חריש ועושה את החישוב של המחיר למטר או שיקול של הנוף לים, שיקולים שלא רלוונטיים למקום שבו הוא רוכש אלא לאזור שממנו הוא מגיע".

"גרוע יותר קורה כשבאים לקנות דירה בחו"ל ומשווים למחירים בתל אביב בעוד ביחס לשוק המקומי הוא קונה במאה אלף שקלים יותר יקר. אם הוא יחשוב נכון וילמד את הדברים, או לפחות ידפוק בדלת של השכן וישאל כמה עולה כאן בית ומתחקר מעט. זה יכול להיות תחקיר אצל השכן או אצל בעל המכולת או פנסיונר שיושב על הספסל, וכך להבין בדיוק מה השווי ומה הכדאיות וכמה קל יהיה לקנות בעתיד".

זברג מבהיר שנדל"ן אינו עסק לכרישים עסקים עתירי הון. "גם אם זה היה נכון, הקורונה החליטה שזה לא נכון. כל הכרישים היו מאוד חזקים לפני הקורונה, אבל בקורונה המלכים של השוק הם הזוגות הצעירים עם ההון העצמי היציב שהם לא צריכים אותו לשוטף, שהם לא חברה שמשלמת בו משכורות. זוג עם 300-400 אלף שקל או פחות יכולים לעשות פלאות באיתור נכס, בלחץ מול קבלנים ובעלי דירות, האפשרויות הרבה יותר גדולות בזכות הקורונה ולא צריך להיות כריש".

באשר לירידת המחירים שיש מי שציפה לה הוא אומר ש"אנשים חיכו לשלב שבו תהיה ירידת מחירים אבל יש היום יותר אנשים שמחפשים לקנות דירות מאשר אנשים שמוכנים להתפשר ולמכור בזול".

עוד מספר זברג על דרכו האישית לעולם הנדל"ן מאז השתרר מצה"ל לפני 8-9 שנים, כאשר כבר אז התעניין בתחום ושמע המלצות רבות להיכנס לתחום, "הרגשתי צעיר מדי לתחום הזה, הכול היה נראה לי חדש. עשיתי את כל הטעויות האפשריות ולמדתי על בשרי. בזכות הטעויות הצלחתי בעצמי ומטרת הספר היא לתת לליאור הבא שרק השתחרר מהצבא או מעבודה את הכלים שאספתי בדרך בבחינת 'אין חכם כבעל הניסיון', ללמוד מטעויות של אחרים".

זברג מדגיש כי דירה למגורים אינה בגדר השקעה אלא צורך. "אני ואשתי קנינו קודם דירה להשקעה וזה מה שדירבן אותנו לחסוך למגורים וזה קרה באותה שנה. אני ממליץ לזוגות לקנות דירה למגורים בכמה שיותר זול, להתפשר על מרחקים ולא על איכות חיים אבל לפתור את העניין בכמה שפחות שנים ולהשאיר כסף להשקעת נדל"ן שהיא הדאגה לעתיד שלנו, החתונות של הילדים, הפנסיה וכו' והצורה הטובה ביותר היא דירות להשכרה. זה יציב ונותן ביטחון לטווח ארוך".

על תהליך הליווי שהוא עובר עם זוגות מספר זברג כי חשוב ביותר להתמקד ולייצר שינוי מחשבתי שמוביל בסופו של דבר דירה או כמה דירות להשקעה. בספרו הוא מסביר כיצד נכון וניתן לבצע את המיקוד גם ביעד הרכישה, גם בסכומים, גם באזור הרכישה וגם במו"מ שיוביל לרכישה "כמו מקומי", כהגדרתו.

לרכישת הספר לחצו כאן