קולנוע
קולנוע צילום: ISTOCK

זה מדהים כמה מהר אנחנו מתרגלים למילים חדשות. נגיד המילה הזו, סטרימינג, הרי רק לפני כמה שנים שמענו עליה לראשונה, וגם אז היינו בטוחים שזו בסך הכל מילה נרדפת לנטפליקס, והנה כבר מדברים מומחים למיניהם ומספרים לנו בטון ידעני שאוטוטו היא הולכת להחליף את הקולנוע. את הקולנוע, לא פחות.

בשנים הראשונות התחרו שירותי הסטרימינג למיניהם ('הזרמה' בעברית) בעיקר בערוצי הטלוויזיה, מציעים לנו סרטים ישנים ופרקים מסדרות שעד אז היה ניתן למצוא רק במסך הקטן. וכך, במחי לחיצת כפתור קטן שמכריז "לפרק הבא", נכנס לו הבינג' בסערה לחיינו.

במשך עשרות שנים היה ברור איך צריך לצפות בסדרה, היה ברור שיש פרק חדש שמשודר ביום קבוע וזמן קצוב שתיאלץ לחכות בינו לבין הבא אחריו. אבל לא עוד. למה שאנחנו נגיד לך מתי לראות? שאלה נטפליקס, למה שסתם תישאר במתח? קח עונה שלמה, רק, אם אפשר בבקשה, תשלם לנו סכום סמלי כל חודש. ואנחנו שילמנו.

אבל כל זה חדשות האתמול, נטפליקס וחברותיה כבר מזמן לא מתמקדות רק בסדרות. הזרם הדקיק של סרטי המקור ששירותי הסטרימינג טפטפו אלינו בשנים האחרונות, הפך לנחשול של ממש עם בוא הקורונה וסגירת בתי הקולנוע.

'מולאן' ו'נשמה' של דיסני יצאו ישירות ל'דיסני +', אולפני וורנר הודיעו כי כל סרטי 21 (למשל 'וונדר וומן' ו'מטריקס') שלהם יצאו בו זמנית לבתי הקולנוע ולשירות הסטרימינג שלהם 'HBO max', ונטפליקס... טוב, אחרי ששנה שעברה סרט מקור של נטפליקס היה מועמד לאוסקר, נראה שזה כבר מובן מאליו שהיא משחקת במגרש של הגדולים.

"בסדר", אתם בטח אומרים לעצמכם, "אז נראה בסטרימינג. ראיתי ככה את מולאן/וונדר-וומן/Tenet והיה בסדר גמור. זה לא כזה ביג דיל, בסך הכל איכות קצת פחות טובה". אז זהו, שלא.

כל הסרטים שמניתי עכשיו, וקרוב לוודאי שגם רוב מוחלט של הסרטים ש'יוזרמו' לנו בשנים הקרובות, הם סרטים הוליוודיים שנועדו למסך הגדול והגיעו לכיס שלנו בטעות. השאלה האמיתית היא מה יקרה כשהמאגר הזה ייגמר?

ההבדלים בהתחלה בטח יהיו מינוריים, כמעט בלתי מורגשים, אבל מטבע הדברים עם הזמן הם ילכו ויגדלו, יהפכו מורגשים יותר. יכריזו בקול על מה שעכשיו הוא רק בגדר השערה - לא רק הקולנוע כפי שהכרנו אותו גוסס, אלא גם המושג 'סרט' עצמו הולך להשתנות.

איך כמה ולמה? בחלק השני...