בא כוח משפחת סנדק למשנה לפרקליט המדינה: איך תרצה שנאמין לחקירה?

בא כוח משפחת סנדק למשנה לפרקליט המדינה: למרות מה שאמר סגן ראשת מח"ש אתה רוצה שנאמין לחקירה, אבל הליקויים מלמדים על מחדל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז בטבת תשפ"א

בא כוח משפחת סנדק למשנה לפרקליט המדינה: איך תרצה שנאמין לחקירה?-ערוץ 7
דורשים ועדת חקירה
צילום: חוננו

במכתב ששיגר למשנה לפרקליט המדינה, עורך הדין מומי למברגר, פורס עורך הדין מנשה יאדו מארגון 'חננו' המייצג את משפחת סנדק, את מה שבעיניו הם הכשלים והליקויים המרכזיים בחקירת פרשת מותו הטראגי של אהוביה סנדק ז"ל. בראיון לערוץ 7 הוא מספר.

"ברקע המכתב פניה מוקדמת שלי למשנה לפרקליט המדינה בעקבות הפרסום של סגן ראשת מח"ש, משה סעדה, שטוען שראשת מח"ש, קרן בר מנחם, מסכלת ומטרפדת את החקירה. אני פונה בבקשה להדיר את גברת בר מנחם מהחקירה. המשנה לפרקליט המדינה השיב לי ואמר שהוא סומך עליה לחלוטין. הוא בעצמו מינה את הצח"מ שעליו סעדה מעלה ביקורת והכול תחת ידו ובאחריותו. למעשה הוא משדר לי שהכול תחת שליטה. המשמעות היא שאתה מצפה ממני, כמי שלא רואה את המהלכים והמסמכים שאתה רואה, לתת אמון עיוור בגברת קרן בר מנחם, למרות מה שאמר משה סעדה".

"אנחנו יודעים שהם לא נחקרו עד יום חמישי ואנחנו לא מכירים מקרה כזה של חשד להמתה שלא חוקרים. אנחנו יודעים שהם הגיעו למח"ש ביום התאונה עצמו אבל הם שולחו משם. יש כאן אימות אובייקטיבי ולמרות זאת אתה סומך ואומר שהכול תקין ובפיקוח, אני לא יכול להתווכח איתך כי אני מחוץ לחומות החקירה, אבל אני רק אומר לך שיש כאן שורה של כשלים ובסופו של יום נדרוש מהפרקליטות הסברים, איך אמרתם שהכול תקין ולמה".

"אנחנו אומרים שאם אתה מקבל אחריות על החקירה דע שבסופו של יום נראה אם אנחנו יכולים לסמוך על אמינות החקירה. עכשיו זה בספק ומחיר זה יתברר", אומר יאדו המתבקש לשים את האצבע על הליקויים המרכזיים ומשיב: "הדברים הכי משמעותיים הם הדברים המתכלים".

"יום אחרי האירוע הוצאנו מכתב קריאה לאסוף את כל האינפורמציות לפני שהן הולכות לאיבוד. למשל, ידוע לנו שבכפר הערבי טייבה הסמוך יש מצלמות מאחד הלולים עם קו ראיה לזירה. המצלמות לא נאספו. זה סוג של ראיית זהב ואנחנו רוצים שיאתרו את המצלמות. אנחנו רוצים שיאספו את הפלאפונים של השוטרים כדי לראות עם מי הם דיברו. יש מידעים מתכלים שצריך לאסוף במהירות. האינטרס הוא שיהיה בירור עם כמה שיותר ראיות. זה אמור להיות אינטרס של מח"ש לא פחות מאשר שלנו. אנחנו סבורים שזה לא נעשה ויש כאן רפיון מחדל. הדברים יתאמתו במהלך ובתום חקירה ואנחנו מפנים את האצבע מעכשיו כדי לנסות ולמנוע מצב שבו יטענו שאין ראיות".

"נקודה שניה היא שהשוטרים לא נחקרו במיידי, אפילו לא נשקל מעצר של אף אחד מהם במיידי למיצוי החקירה. זה מחדל שאני לא מבין איך המשנה אומר שהכול בסדר כשכל עורך דין או כתב פלילי אומר שזו שערורייה", דברי עורך הדין יאדו.