המגזר צמא לאיחוד מפלגות שיביס את מאבקי האגו: צבי הנדל מגיב למאמרו של עדו בן פורת

הציבור שלנו יודע להכיר את הטוב להנהגה הפוליטית כשהיא יודעת להתעלות מעל מאבקי האגו ולהתאגד יחדיו סביב הערכים המשותפים.

צבי הנדל , ו' בשבט תשפ"א

המגזר צמא לאיחוד מפלגות שיביס את מאבקי האגו: צבי הנדל מגיב למאמרו של עדו בן פורת-ערוץ 7
צבי הנדל
צילום: Yossi Zeliger/Flash90

קראתי בעיון רב את מאמרו של סגן עורך אתר ערוץ 7 עדו בן פורת על יוזמת האחדות שאנחנו זוכים לקדם בשבועות האחרונים.

על אף המחלוקות אני שמח שקמפיין האחדות של הרב קמינצקי מעורר עניין, אך ברצוני להעמיד מספר דברים על דיוקם בניגוד למה שנכתב.

אחדות אינה אחידות; אחדות שמגיעה מתוך עבודה משותפת יכולה לגרום לכל קבוצה להוציא מעצמה את המיטב על מנת להגדיל את כוחה הפוליטי של הרשימה המאוחדת. זאת הסיבה שנכון, בשלב הזה, שיהיה ביטוי לכל קבוצה במגזר מבלי שזהות אחת תנסה לטשטש את רעותה.

בשבועות האחרונים שוחח הרב קמינצקי עם נציגים מכל ארבעת המפלגות. באותן שיחות הרב נוכח לגלות רצון כנה מצד כלל הגורמים להוביל אחת ולתמיד לאיחוד השבטים וריצה משותפת. כלל נציגי המפלגות המגזריות מבינים שהציבור שלנו מאס בפילוגים ובשביל לקדם את הנושאים החשובים לכולנו ולשמור על צביונה היהודי והדמוקרטי של המדינה חייבים לאחד את הכוחות לכדי רשימה אחת.

ברמה הפרקטית, החיבור והרצון לקדם אחדות נועד לפני הכל על מנת לעבור את אחוז החסימה וממרום שנותיי הפוליטיות אני מבין עד כמה המשימה הזו הולכת ונהיית מורכבת ומאתגרת מדי מערכת בחירות. למרות זאת, מדי מערכת בחירות אנו עדים לרבבות קולות מצביעים של בני ובנות הציונות הדתית שנזקרים לפח בשל מלחמות אגו במקרה הטוב או שכרון גדלות במקרה הרע.

כן, גם אם ילדינו למדו במוסדות ה"ממותגים" כחרד"לים או ליברלים וגם אם יש ביננו חילוקי דעות כפי שקיים בין אחים בכל בית, הרי שרובנו ככולנו גדלנו על אותו סל ערכים משותפים. כמי שהיה עד לאורך שנות קריירה פוליטיקה ארוכות לפילוגים, תככים ואף מצבי קיצון שהובילו לשנאת חינם מיותרת אני אומר לכם חד משמעית - רב ביננו המחבר על המפריד, ואין שום סיבה רציונלית אמיתית לכך שמפלגות האיחוד הלאומי, הבית היהודי, נועם ועוצמה יהודית ירוצו בנפרד ויובילו לאובדן קולות במקום לסכם על ריצה משותפת בבחירות הקרובות.

כמי שחווה מערכת בחירות אחת או שתיים בחייו אני יודע שאיחוד שכזה יזכה לחמישה מנדטים לכל הפחות, והסיבה העיקרית לכך היא הצמא והכרת הטוב שהציבור הדתי מקנה לנציגיו הפוליטיים כשהם יודעים להתעלות מעל המחלוקות ולבכר את עולמות האידיאלים והערכים המשותפים על פני עולמות היצר, הקנאה והשררה.

ברור כי השלם יהיה גדול מסך חלקיו, אך מעבר למכפיל הכוח, הוא שיבטיח את השמעת קולה המגוון של הציונות הדתית בכנסת הבאה, והחשוב מכל- לאחר שנים רבות של פירוד ופילוג פוליטי חסר תוחלת סופסוף הקולות השונים יישבו יחדיו וילמדו להכיר ולהכיל באמת אחד השני בבחינת מעשה שיוצר תודעה, ויוביל את הציונות הדתית למחוזות הערכיים הטבעיים לה כל כך של חלוציות, התלהבות וחיבור בין רוח לגשמיות, חיזוק הזהות והערכים היהודיים, שליחות לאומית ואהבת הארץ.

אני ממאן ליישר קו עם העובדה שישנים גורמים פוליטיים שמנסים לשכתב את המציאות הפוליטית החדשה כגזירת גורל. מניסיון העבר אנו מבינים את החשיבות האידאית שבייצוג פוליטי אותנטי לרעיון ולמפעל הערכים העצום שהציונות הדתית מייצגת, ובלעדיה האקום הפוליטי שייווצר יתמלא בשתדלנים וגורמים פוליטיים ממגזרים אחרים שימהרו לפקפק בנחיצות תקצובן הייחודי של המוסדות והישיבות הציוניות ובוודאי בצורך בנציגות ציונית דתית בבתי הדין ובמסדרונות המועצות הדתיות, כאשר המפלגות החרדיות נכסו לעצמן כבר מזמן את דגל השמירה על עולם התורה והעסקנות הדתית כדרך קבע.

גם אם נבין את החשיבות הרבה שבמינוי רבני ערים ושכונות ציוניים, אותה קריאה תיפול באופן טבעי על אוזניים פוליטיות ערלות כמקובל בכללי המשחק הפוליטיים.

ואני באמת שואל, על מה בכלל אנחנו מתווכחים? אם החרדים השכילו לשבת יחדיו חסידים לצד ליטאים עם אילנות יחסין נפרדים ופערי לימוד ואידאולוגיה שלדידם נראים כתהומיים איך זה שאנחנו עם פערים קטנים בהרבה איננו מסוגלים לשבת זה לצד זה מחוץ לכותלי בית הכנסת?

זכינו וקריאה זו תתקבל על ידי מגוון רחב של אנשים בציונות הדתית. רבני ישובים וראשי ישיבות לצד ראשי מועצות, אישי ציבור ופוליטיקאים לצד נשים חשובות במגזר. כל אלה מבינים את החשיבות ליצור רשימה אחת, גדולה וחזקה, בשביל לדאוג לכך שהערכים החשובים לנו ישמרו ויהיה מי שיפעל למענם בכנסת.

צבי הנדל כיהן כחבר כנסת מטעם המפד''ל וכראש המועצה האזורית חוף עזה