נתב"ג
נתב"גצילום סלולרי: ידידיה מאיר

ראש הממשלה בנימין נתניהו יביא לאישור הממשלה היום (ראשון) הצעה לעצירת הטיסות לישראל וממנה ולסגירת נמל התעופה בן גוריון כדי למנוע כניסת מוטציות נוספות של נגיף הקורונה.

אם יאושרו, יחולו ההגבלות על טיסות נוסעים למשך 14 ימים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בדיון שנערך אמש סוכם באופן עקרוני על איסור כניסה ויציאה של טיסות נוסעים זרות וישראליות, צמצום היתר ההגעה לנתב"ג, כך שיתאפשר רק במקרים חריגים שיאושרו ע"י ועדה בראשות מנכ"לי משרדי הבריאות והתחבורה.

כמו כן סוכם על גיבוש מתווה נפרד למקרים הומניטריים שיצריכו טיסות מיוחדות.

שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן הבוקר כי 195,000 חיסונים נעשו בסוף השבוע. בסך הכל חוסנו למעלה מ-2.5 מיליון אזרחים, מתוכם קרוב למיליון קיבלו גם את המנה השניה.

אדלשטיין ציין כי למרות ההתחסנות המואצת, מצב התחלואה בישראל בעייתי. "קצב הירידה בתחלואה איטי מדי. כנראה הסיבה היא גם המוטציות, אבל גם העדר הקפדה על הסגר. אני מבקש מכל אחת ואחד - הקפידו על ההנחיות".

בתוך כך אגף המודיעין בצה"ל פרסם אתמול דו"ח ובו הוא מזהיר מהתפתחות של מוטציה ישראלית, "המוטציה הבריטית לא ניתנת לבלימה בישראל".

"יש לנהל את התפרצות וריאנטים שמעלים את קצב ההדבקה ובכלל זאת הווריאנט הבריטי שהתפשט בישראל וביתר העולם וכן הווריאנט הדרום-אפריקני. בעיה זו היא גלובאלית ואותותיה ניכרים כבר במדינות אירופה ובארה"ב, ובמדינות נוספות בעולם בהתפרצויות מהירות יותר, אשר השליטה בהן הופכת לקשה ביותר".

"קצב חיסון איטי מחוץ לישראל, במקביל לגלי תחלואה שם, עלול לגרום לכך שחלון ההזדמנויות ליצירת וריאנט שכזה ימשיך להיות קיים במהלך השנה הקרובה לפחות במקביל לעלייה בסבירות להיווצרות מוטציה עמידה בישראל".

"בנסיעה לחו"ל", נכתב, "גם על מחלימים ומחוסנים להתנהל בזהירות - להקפיד על ריחוק חברתי, מסכות והימנעות מהתקהלויות. מומלץ להימנע מנסיעות מיותרות, ובדגש על מקומות שבהם הווריאנטים המטרידים נפוצים - יש לעקוב אחר עדכונים".

עוד נאמר כי "יש לבחון להתייחס למחוסנים או מחלימים באופן דומה בעת הגעתם לישראל לכל הפחות בהיבטי בדיקתם וייתכן אף בידוד מקוצר, היות שאם ידבקו במוטציה בעייתית המתמודדת עם החיסון - הם עלולים להפיץ אותה בקהילה".