הרב עמיחי גורדין: אל תשלחו ידכם אל החמ"ד

החיצים המחודדים של ארגוני הנשים הופנו אל שוש נגר כי העזה לעמוד חוצץ כנגד הגישה המנסה למחוק את ההבדלים המגדריים בין גברים לנשים.

הרב עמיחי גורדין , י"ב בשבט תשפ"א

הרב עמיחי גורדין: אל תשלחו ידכם אל החמ"ד-ערוץ 7
הרב עמיחי גורדין
צילום: באדיבות המצולם

זעמה הקדוש של שדולת הנשים ושל ארגון נעמת הופנה כעת אל החינוך הממלכתי דתי ואל העומדת בראשו, שוש נגר.

במכתב מתנשא לשר החינוך מאשימה שדולת הנשים את שוש נגר בקידום תפיסות פטריארכליות ובקידום סטריאוטיפים מגדריים.

במסגרת עבודתי החינוכית יצא לי להכיר אישית את ראש החמ"ד שוש נגר ולהיחשף ליכולותיה החינוכיות והניהוליות.

שוש נגר, האישה הראשונה שנבחרה לעמוד בראשות החמ"ד הינה אישיות חינוכית מרשימה מאוד. שוש לא נבחרה לתפקידה למרות שהיא אישה וגם לא בגלל שהיא אישה אלא בגלל אישיותה, כשרונותיה ויכולותיה.

במדינה מתוקנת ובארגוני נשים מתוקנים היתה שוש נגר זוכה לברכות על כך ששברה את תקרת הזכוכית והוכיחה שאישה יכולה לעמוד בראש כלל מערכות החינוך הממלכתי דתי. במדינה מתוקנת ארגוני נשים היו מביאים את שוש נגר כדוגמא למצב נורמלי, בריא, וטבעי בחינוך הממלכתי דתי ובו אנשים נבחרים על סמך יכולותיהם האישיות. מצב שבו גברים ונשים משמשים בתפקידים בכירים ומשמעותיים.

בעולם מתוקן, לא היו מתייחסות נשים, שכל שהספיקו לעשות במהלך חייהן לא מדגדג את רשימת ההישגים החינוכיים המרשימים של שוש נגר, בצורה כל כך מתנשאת ומזלזלת כלפי ראש החמ"ד. בעולם מתוקן ארגונים שעיסוקם המרכזי הוא מאבקים ציבוריים היו נוהגים קצת יותר כבוד והערכה באנשי חינוך ומעש.

כל זה היה קורה במדינות מתוקנות. בארצנו הקטנה החיצים המחודדים של ארגוני הנשים הופנו אל שוש נגר כיוון שהיא עשתה מעשה שלא יעשה והעזה לעמוד חוצץ כנגד הגישה המנסה למחוק את ההבדלים המגדריים בין גברים לנשים. שוש נגר העזה ברוב חוצפתה לייצג תפיסת עולם הסבורה שיש הבדלים בין נשים לגברים.

יודגש, המאבק הנמרץ של ארגוני הנשים על הנקודה הינו מאבק צבוע. ארגוני הנשים באים בטענות כלפי שוש נגר על כך שכביכול היא פוגעת בקידום נשים. מה שהם לא אומרים זה שמאחורי המאבק הקדוש שלהן על השארת הנקודה התמימה, עומדות תפיסות קוויריות המנסות לנתץ את ההבדלים שבין גברים לנשים ולייצר רצף של זהויות שונות העומדות בין גברים לנשים. לא על נשים מנסה להגן הנקודה אלא על הניסיון לייצר מנעד רחב של זהויות א-מגדריות.

אם שדולת הנשים בישראל, נעמת וארגוני נשים נוספים מעוניינים לקדם תפיסות קוויריות זאת זכותם המלאה. תעשו זאת במגרש שלכם, ואל תפעילו טרור כלפי החינוך הממלכתי דתי. את הגישה הקווירית תנחילו בבתי הספר של הילדים שלכן ותנו לנו לחנך את הילדים שלנו על השקפת העולם שלנו, "זכר ונקבה בראם".

אף אחד לא יטיף לנו מוסר על שיוויון. בוגרות החמ"ד אינן נופלות ביכולותיהן והישגיהן במאומה מבוגרות החינוך הממלכתי. טפלו בבעיות שיש בציבור שלכם, ותניחו לנו לנפשנו.