פרופ' גבי ברבש
פרופ' גבי ברבשצילום: חדשות 12

פרופ' גבי ברבש, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, שוחח היום (חמישי) עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm על מדדי התחלואה הגבוהים וטען שהציבור איבד אמון במנהיגות.

פרופ' ברבש אמר, "אנחנו תקועים על מספר מאומתים שלא יורד, גם אם יורד קצת, מספר הקשים עדיין לא יורד. יכול להיות שנראה את האפקט של זה מגיע בימים הקרובים". למרות שקרוב ל-3 מיליון איש התחסנו במנה הראשונה וכ־1.5 מיליון במנה השנייה, טרם רואים את ההשפעה של כך על התחלואה הקשה. על העיכוב אמר ברבש כי: "זה קצת מדאיג ואולי מביא אותנו לצורך לחשוב עוד הפעם האם החיסון, ואני בכוונה מגזים, הוא חזות הכול או שזה לא מספיק".

הוא התייחס ליעילות החיסונים כנגד המוטציות השונות, והסביר: "כשאתה מסתכל על תוצאות של ניסוי שהוא לא בתנאי מעבדה ואתה מנסה להפיק מזה לקחים לגבי איך הוא יתנהג במציאות, לא תמיד זה עובד בדיוק אחד לאחד. לא בהכרח מה שהצליח בניסוי בצורה כל כך מובהקת יצליח במציאות בצורה כל כך חזקה, וצריך לחכות קצת ולראות שמספר הקשים, בעיקר בקרב המחוסנים, גילאים מעל 60 באמת יורד. ציפינו שהוא כבר ירד, ואותי זה קצת מדאיג שזה לא התחיל".

כאשר התגלתה המוטציה הבריטית טענו במשרד הבריאות כי היא מדבקת יותר אך לא גורמת למחלה קשה. כעת, מתברר על פי נתונים שהגיעו מבריטניה כי המוטציה אכן גורמת למחלה קשה יותר ואף פוגעת בצעירים באופן משמעותי יותר.

פרופ' ברבש הבהיר כי הנגיף מתעתע וכי יש לנקוט במשנה זהירות בטיפול בו: "עכשיו בודקים טוב טוב את הנושא של עמידות החיסון. זה לא שמחר נגלה כנראה שהחיסון לא תקף עבור הווריאנט הבריטי, יכול להיות שזה לא משחק של סכום אפס, אולי במקום 90 אחוז יהיו 70 אחוז וזה גם טוב, אבל זה לא בדיוק כמו שהיה בניסיון".

"העם איבד אמון"

במוצאי שבת האחרונה הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל תסגור את השמיים במטרה למנוע חדירה של מוטציות חדשות לשטחה. למרות זאת, מאז ועד יום שני בו בוצעה ההחלטה, הגיעו ארצה 22 טיסות, ובחלקן התגלו חולים מאומתים. אם כך, למרות שמחסנים במרץ, מייבאים גם מוטציות והדבר מסתמן כמחדל. על כך אמר ברבש: "קל מאוד להגיד נסגור את שדה התעופה והמעברים, האם מישהו משקיע חשיבה או היערכות מה יקרה בעוד שבועיים שיתחילו הלחצים הפופוליסטים לפתוח את המעברים והתעופה? האם מישהו בונה את המערכת?"

הוא מתח ביקורת חריפה על ניהול המאבק בהתפשטות המגפה, וטען: "הממשלה הזאת לא ניהלה את המשבר הזה מהיום הראשון, כל מה שהיא עשתה זה להטיל גזרות וכל פעם העם עבד לפי זה, אבל זה לא מספיק. כל פעם שהפילו מטלה העם עמד בה אבל הממשלה לא נערכה, המילה אכיפה הפכה לקלישאה, הממשלה לא נערכה לאכוף התנהגות כמו שצריך במדינת ישראל עם הישראלים. העם הזה עייף מול המנהיגות הזאת. למנהיגים האלה העם עייף להקשיב, העם איבד אמון – זה הכול. אכיפה בררנית, חוסר ניהול של המשבר - זו הסיבה".

יש בכלל מנהיגות שמסוגלת למשול בארץ הזאת?

"בשביל להיות הוגן, קשה מאוד את המשבר הזה של הקורונה לנהל. מדינות יותר מתורבתות משלנו גם מתקשות לנהל את המשבר הזה. עדיין, כל אחד מאתנו יכול לזהות את הרגעים בהם ראינו איך הממשלה לא מנהלת את מה שהיא צריכה לנהל והיה אפשר לנהל".