אדם נידון לפי מעשיו

ח"כ עמית הלוי מהליכוד נשא דברים בהכנסת ספר התורה לעילוי נשמת אהוביה סנדק ז"ל ויצא נגד הרדיפה אחרי נוער הגבעות.

ח"כ עמית הלוי , כ"ח בשבט תשפ"א

אדם נידון לפי מעשיו-ערוץ 7
עמית הלוי
צילום: דוברות

חברה בריאה מענישה אנשים על מעשיהם, "אין האדם נידון אלא לפי מעשיו", אם אדם עושה מעשה רע, מעשה שמנוגד לחוק שהעם קבע, צריך להיענש, חברה מקולקלת מוסרית, מענישה אדם על זהותו, על אופיו, על דעותיו, גם אם לא חטא ולא עשה דבר. 

חברה כזו מחליטה שאדם מסוים זר לה, היא לא אוהבת את הרעיונות שלו, את המראה שלו, את מקום מגוריו ומסמנת אותו, היא מרשיעה אותו עוד לפני שהיא חשדה בו במשהו, עוד לפני שהיא חקרה ובוודאי לפני שהאשימה אותו. 

הרכוש של אדם כזה או קבוצה כזו שסומנה, לא נחשב, הזמן שלהם לא נספר, המערכת מרשה לעצמה לעשות בהם כרצונה, כי היא יודעת שאין להם אבא, שאף כלי תקשורת לא יהפוך את הפגיעה בהם לכותרת ראשית. 

זה החטא הגדול שמערכת אכיפת החוק שלנו בישראל צריכה לתקן, גם לגבי הנוער האהוב כאן, נוער אהוביה ולא רק לגביו, יש עוד קבוצות. בשביל זה כמו בכל תהליך של תשובה היא צריכה להתחיל ב- "הכרת החטא". 

והחטא הזה של סימון הזרות – מתחיל במשטרה בעצם הקמת מפלג לפשיעה לאומנית, מה זו ההגדרה הזו ? 
יהודי עבריין, שעבר על החוק במדינה יהודית, צריך לתפוס אותו ולהעניש אותו, כל פשיעה צריך לחקור ולהעניש, מה זה פשיעה לאומנית ? להעניש בגלל שהוא יהודי? אומר לכם מה זה - זה סימון!  זה לשדר למערכת מהרגע הראשון, הם לא אזרח שחטא, הם אויב. 

שם זה מתחיל וזה ממשיך בפעילות של המפלג הזה בימ"ר ש"י – שמשתמש בכלים שהחוק נתן לו לחקור ולאכוף, ככלי ענישה: מתעמר בנערות ובנערים הללו, עוצר אותם גם כשלא עשו דבר, ראיתי את רשימת התיקים הארוכה שנסגרו בדיוק באותה קלות כמו שנפתחו, את גילויי היחס העוין כמעט בכל הזדמנות, דווקא לכל אירועי הפח"ע שמשתוללים סביבנו של אויבים מרים ואמיתיים הוא לא מספיק להגיע – שריפות, יידויי אבנים ובקבוקי תבערה, כ-5-6 כל יום. 

את היחס הזה ראינו גם בסלחנות בחקירת אלו שמעורבים במקרה הנוראי בו נהרג אהוביה. הם לא נעצרו מיד לחקירה, אפילו התראיינו לתקשורת. 

את כל זה אנחנו חייבים לתקן ואנחנו נתקן גם אם ייקח עוד זמן, אני ממתין לפגישה עם מפכ"ל המשטרה החדש קובי שבתאי, בעניין המפלג בימ"ר ש"י ואני לא מתכוון להרפות מהעניין, אנחנו גם לא נוותר על קוצו של יוד בחקירה של מות אהוביה. 
אין יהודים זרים בארץ שלנו, ולא יהיו, בוודאי ובוודאי לא אלו שמוסרים את חייהם, את כוחם וזמנם, לארץ הטובה שלנו, לאדמה הקדושה שלנו ולבניין המדינה ולביטחונה. 

הכנסנו עכשיו ספר תורה למעוז אסתר ע"ש אהוביה, אני זוכר איילת, שאמרת לי ולעירית בשבעה שאת מתכוונת לדאוג לכתיבת ספר התורה ולהכנסתו לכאן. לכל ישראלי יש אות בתורה כמו שכבר דרשו – ישראל – יש שישים ריבוא אותיות לתורה – לא הכרתי אישית את אהוביה, למרות שהמבט שלו כל כך חי ועצמתי, שנדמה כאילו נפגשת איתו, אני רוצה לסיים באות של התורה שאני הרגשתי שהיא האות שלו בתורה.

אנחנו מצווים ומבורכים למצוא חן בעיני אלוהים ואדם, להיות נקיים מה' ומישראל,– באופן טבעי אנחנו אוהבים לקבל הערכה ואהבה מהסובבים אותנו, מהחברה, אבל זה יכול להפוך לרועץ אם כמות הלייקים שעושים לנו תהפוך למדד המרכזי למעשים שלנו, האם אנחנו מקובלים בחברה, אז היחס החברתי עלול להפוך לשיעבוד ולגרום לאדם לסטות מהאמת ומהיושר. לכן תמיד חז"ל הקדימו את החיוב למצוא חן בעיני אלוהים לפני האדם. ללכת בדרך שהיא תפארת לעושיה ואחר כך תפארת לו מן האדם. 

אהוביה – ברמח אבריו כמו בשמו לימד אותנו את הלימוד הזה – להיות קודם כל אהוב בעיני ה', גם אם זה במחיר זמני של להיות בעבר אחד, כשכל העולם בעבר השני, אבל לעשות את הישר בעיני ה'. היית ותישאר אהוב בעיני ה' ובעיני כולנו. תמשיך לפעול למעלה כפי שפעלת למטה למען העם והארץ, תשמור על מעוז אסתר, על החברות והחברים ועל המשפחה היקרה שלך.