הרס מזבח יהושע: אמת מארץ תצמח

הרשות הפלסטינית מבינה כי ממצאים ארכיאולוגים יהודיים הינם כאבדה המכריזה על בעליה והיא מנצלת את סמכויותיה כדי לפגוע בהם.

ירון בוסקילה , כ"ט בשבט תשפ"א

הרס מזבח יהושע: אמת מארץ תצמח-ערוץ 7
ירון בוסקילה
צילום: הביטחוניסטים

בשנת 2015, בשלהי מסע הכיבושים של הארגון האיסלאמי הקיצוני דעא"ש, נראו אנשי הארגון פורצים למוזיאון בעיר מוסול שבעירק.

חברי ה"חיזבה", תת ארגון של דעא"ש; האמון על השמדת ארכיאולוגיה ומחיקת סימנים היסטוריים של דתות אחרות, נראו בסרטון מנתצים בפטישים פסלי ענק מימי האשורים, כולל את פסלו העתיק של המלך סרגון מייסד האימפריה האכדית.

אחד מאנשי ה"חיזבה" שהופיע בסרטון, טען בפני המצלמה כי "הנביא שלנו, הורה לנו להסיר את כל הפסלים האלה, כפי שעשו המאמינים שלו כאשר כבשו ארצות אחרות בכדי להשכיח את זכרם של הכופרים".

תמונות ההרס שודרו ונראו בכל בית ונראה היה שהעולם הזדעזע ממראות הרס העתיקות יותר מאשר מראות המוות והפליטים ששטפו את אירופה.

מזכ"ל אונסק"ו באותם ימים, הגברת אירינה בוקובה, פנתה לבית המשפט הבינלאומי בהאג בדרישה להתערב ולהביא למשפט את האחראים בטענה כי "השמדה מכוונה של מורשת תרבותית משולה לפשע מלחמה" וכי "אסור לשתוק, וכל המנהיגים הפוליטיים והדתיים באזור צריכים לקום, ולומר בבירור שאין שום הצדקה להרס הזה".

אמש דווח כי אתר מזבח יהושוע, אתר היסטורי יהודי בעל חשיבות היסטורית אדירה, נהרס ע"י מכונות גריסת אבנים של הרשות הפלסטינית אשר השתמשה בשרידי ההיסטוריה היהודית עבור מצע לכביש אשר נסלל ע"י עובדי הרשות הפלסטינית עבור תושבי אחד הכפרים הסמוכים, למרות הפגיעה האנושה בערכי מורשת לאומיים היסטוריים ארגון אונסק"ו וארגון "עמק שווה" המנהל מאבק תדיר כנגד רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים וידוע היטב במוסריותו הכפולה , יצאו לפגרת "אג'נדה" במקרה בו מדובר בפגיעה בנכסי תרבות יהודיים.

אם נדמה למי מהציבור כי הרס האתר נעשה בטעות אין זה אלא כתוצאה מתמימות או כתוצאה מהתעלמות מכוונת של חלק מערוצי התקשורת מהאירוע החמור. אתר מזבח יהושוע הינו מקום אותו שמה מזה זמן רב הרשות הפלסטינית למטרה בשל הנוכחות והביקורים הישראליים באתר.

ובדיוק כפי שטען ח"כ אחמד טיבי כי בהר הבית מעולם לא היה קיים בית מקדש וכי מדובר בהמצאה יהודית כך גם במקרה של מזבח יהושוע טענה הרשות הפלסטינית כי זיהוי האתר כמזבח ישראלי הינו זיוף ההיסטוריה הפלסטינית של המקום ומהווה שימוש שקרי בארכיאולוגיה בידי ישראל כדי להשתלט על המרחב והם יפעלו כדי למנוע זאת!

הרשות הפלסטינית מבינה היטב כי ממצאים ארכיאולוגים יהודיים הינם כאבדה המכריזה על בעליה והיא מנצלת את סמכויותיה במקום כדי לפגוע באתרים ארכיאולוגיים תוך הפרה של הסכמי אוסלו, והפרה של אמנת אונסק"ו משנת 1972 הקוראת להגנה על מורשת התרבות ומורשת הטבע של העולם מתוך כוונה ברורה להילחם במורשת ובזיכרון הקולקטיבי היהודי כפי שעושה הוואקף שנים ארוכות בהר הבית.

מימוש והחלת ריבונות איננה רק נקיטת פעולות לבנות חדש אלא גם שמירה על הקיים והישן. שימור מבנים ואתרים בעלי ערך תרבותי, היסטורי וארכיטקטוני מעיד על יחסה של החברה לעברה ולערכיה המוצהרים במטרה להבטיח שמירת משאבים חומריים ורוחניים גם לדורות הבאים. אבדן אתרים ומבנים היסטוריים מדלדל את מטען הזיכרון הקולקטיבי וחשיבות שימורם גדולה לאין שיעור.

חוסנה הלאומי של מדינת ישראל נמדד גם ביכולתה לשמור ולשמר את נכסיה התרבותיים ולהתייחס אליהם בחשיבות ראויה. על מדינת ישראל לפעול באמצעות המנהל האזרחי ביהודה ושומרון לשימור האתרים הארכיאולוגים ולעצור לאלתר את המשך עבודות סלילת הכביש הסמוך למזבח יהושוע.

יש לקיים פיקוח הדוק ומעקב אחר שימור כל האתרים הארכיאולוגיים בתחומי יהודה ושומרון ולהטיל סנקציות קשות כלפי הרשות הפלסטינית במקרים בהם נגרם נזק על ידם לאתרי מורשת יהודיים ולאתרים ארכיאולוגים מכל סוג. למען עתידו של עברנו ולמען חיזוק שורשי העתיד עלינו לשמור על אוצרות התרבות הלאומיים של העם יהודי כי הם אלה העדות החיה לזכות ההיסטורית שלנו בארץ ישראל לדורי דורות.

ירון בוסקילה הוא מזכ"ל תנועת הביטחוניסטים