פרופ' דרור מבורך: "למה להביא טורניר ג'ודו? זה לא הזמן"

למרות הנתונים האופטימייים על יעילות החיסונים, פרופ' דרור מבורך עדיין מודאג ממגמות התחלואה • עם זאת הדגיש: "בסופו של דבר - אני אופטימי"

103FM , ג' באדר תשפ"א

פרופ' דרור מבורך: "למה להביא טורניר ג'ודו? זה לא הזמן"-ערוץ 7
פרופ' דרור מבורך
צילום: דוברות הדסה

מבצע החיסונים בישראל ממשיך לנוע, ואת התוצאות, כך נראה, מתחילים להרגיש בשטח. התחלואה בקרב המתחסנים נמוכה בצורה משמעותית, והדבר מצמצם את העומס בבתי החולים בישראל.

פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקת קורונה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, ביקש להתייחס לנושא וטען כי עלינו למצוא את האיזון בין הצורך בפרנסה לבריאות.

מבורך מתח ביקורת חריפה על טורניר הג'ודו המתקיים בישראל. הוא שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב־103fm.

מה מצבנו הבוקר?

"יותר טוב מלפני 4 שבועות, אבל הירידה לא נוסקת - אנחנו נעצרנו ב־100 חולים ואנחנו מקווים שתהיה ירידה נוספת בזמן הקרוב".

הייתה שוב עלייה של חולים קשים?

"כן. הגענו ביום חמישי ל־85 חולים קשים ובסוף השבוע עלינו ל־100. גם הבוקר (ב') אנחנו עם 101 חולים, עם 60 חולים קריטיים וקשים. לא ידוע אם זו עלייה, אבל זו בהחלט בלימה של הירידה שראינו בימים שלישי עד חמישי של סוף השבוע שעבר".

איך אתה רואה את ההמשך מבחינת פתיחה וסגירה? יש ויכוח על המסחר.

"למזלי אני לא בין אלה שלוקחים את ההחלטות, אבל יש פה משחק בין התפרצות של המוטציה הבריטית האלימה, שהולכת ומשתלטת על השיח של הקורונה. מהעבר השני - האפקט של החיסון, שהולך וגובר ועל כל אלה."אם היינו עכשיו יושבים בסגר אמיתי, זה היה 'ווין־ווין' מבחינת הקורונה, אבל אנחנו יודעים שהמצב הזה הוא ממש לא 'ווין־ווין' לילדים ולבעלי עסקים. צריך שיקול דעת טוב כדי לברור את הדרך הנכונה בין הצרכים הרפואיים שיצילו נפשות לבין הצרכים של הציבור, שגם הוא נקעה נפשו והוא סובל. "אני מקווה שלמקבלי ההחלטות יהיה את שיקול הדעת הנכון - ולא סתם יריבות פוליטית - כדי לעשות את מה שדרוש לעשות לכל העם כרגע".

מה קורה עם גיל התחלואה?

"באופן מפתיע, 38 אחוזים מהמאושפזים בגל הראשון, ו־33 אחוזים בגל השני היו מתחת לגיל 40. אז זה נכון שאנחנו רואים הצערה של האוכלוסיה שמתאשפזת כרגע, ונכון שפחות בני 60 פלוס מגיעים. אני עדיין לא יודע או יכול להגיד לך נתונים על הסגר השלישי, כי אנחנו בתוכו, אבל יש הצערה מסויימת. שלא יהיה פה ספק, אנשים מתחת לגיל 40 היו בגל הראשון ובגל השני ובגל השלישי".

משהו לא מסתדר לי. לכאורה, אומרים שהקסם עובד ושיש פחות אנשים חולים. מצד שני, אתה אומר, הירידה לא דרמטית.

"התחלואה של בני השישים פלוס שמתאשפזים היא יותר חמורה מתחלואה של צעירים שמתאשפזים, ולכן מבחינת העומס של בתי החולים זה יותר טוב".

מה עמדתך על תחרות הגראנד סלאם בג'ודו, שבה הכניסו לפה מאות אנשים מכל העולם בלי מגבלות הבידוד?

"אני אאכזב פה אולי חובבי ספורט, אבל אני ממש נגד הדבר הזה. אני חושב שזו טעות. באוסטרליה הגיע בן אדם עם מוטציה בריטית, שמו אותו במלונית, הוא עשה אינהלאציה ודרך המיזוג הוא הדביק את כל דיירי המלונית במוטציה הבריטית שהוא הביא איתו. כתוצאה מזה מלבורן כולה נכנסה לעוצר. כלומר, כל טעות קטנה כזאת מסוכנת. כבר דיברנו על הפרצות בנתב"ג - אז למה להביא טורניר ג'ודו כזה?"

בשיבא סגרו 2 מחלקות קורונה, אצלכם זה יותר לאט.

"אנחנו סגרנו גם אחת - אבל כיוון שהירידה נבלמה, לא סגרנו. בסופו של דבר, אני אופטימי. השאלה היא כמה סבל ייגרם לכולם עד שנגיע למימוש של האופטימיות הזו".