נדחתה העתירה לתפילת יהודים בהר הבית

בג"ץ דחה את העתירה לקביעת זמן ומקום לתפילת יהודים בהר הבית.

תגיות: בג"ץ הר הבית
יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ה' באדר תשפ"א

נדחתה העתירה לתפילת יהודים בהר הבית-ערוץ 7
הר הבית
Photo by Yossi Zamir/Flash90     

בג"ץ דחה אתמול (שלישי) את עתירת 'הקרן למורשת הר הבית והמקדש' בדרישה לקבוע זמן ומקום בו יוכלו יהודים להתפלל בהר הבית.

העותרים טענו כי למדינה אין סמכות להגביל תפילת יהודים בהר הבית וניסו להשתמש ב'חוק יסוד: הלאום' על מנת לחייב את המדינה להקצות שטח מיוחד לתפילת יהודים שם.

שופטי בג"ץ דחו את העתירה וכתבו: "חרף כאבם של העותרים וחוסר הנחת מהמצב שבו נפגעות זכויותיהם של אלו המבקשים להתפלל בהר הבית, אין מנוס מדחיית העתירה".

לדברי השופטים, "הטענה כי בעתירות אחרות שהוכרע הדבר, דובר היה על תפילה בהר הבית במועדים מיוחדים, אינה משנה לעניין זה. גם אין בהוראות חוק יסוד: ישראל – הלאום מדינת הלאום של העם היהודי כדי לשנות דבר מהאיזון שנקבע, הכפוף להערכות מצב עדכניות ובחינת הגורמים המקצועיים בדבר".

תום ניסני, מנכ"ל הקרן למורשת הר הבית והמקדש אמר: "אותו בג"צ שיודע לבטל הריסת חדרים בבתים של מחבלים רוצחים בשם זכויות אדם מומצאות, לא יודע להגן במקומות בהם הוא באמת נדרש כבית דין גבוה לצדק שאמור להגן על זכויות אזרח ואדם בסיסיות. האפליה בהר הבית היא בלתי-נסבלת, ונדמה שגם המדינה וגם בית הדין הגבוה לצדק לא נמצאים שם כדי להגן על עולי ההר. נמשיך לקדם שינוי במדיניות עד שיושג שוויון וחופש ליהודים בהר הבית".

עו"ד זיו מאור, היועץ המשפטי של העמותה מסר כי "למרבה הצער, עשרות שנים לאחר שקבע שליהודים יש זכות חוקתית להתפלל על הר הבית, בית המשפט העליון בישראל בחר היום להצטרף למנהגים הלא חוקיים של משטרת ישראל, ולשמור על האיסור בן 5 העשורים של תפילה יהודית על ההר.
במקום לדחות את טענות העתירה לגופה, פסק הדין הדק מתחמק מהדיון המשפטי והחוקתי בכך שהוא פשוט קובע כי הטיעונים הייחודיים שהוצגו בעתירה כבר הוכרעו בתיקים קודמים, דבר שאינו אמת".

אסף פריד, דובר מטה ארגוני המקדש, מסר: "הפסיקה של בג"ץ אנכרוניסטית ומנותקת מהמציאות החדשה בהר הבית, מתמיהה ואף מקוממת. בשנתיים האחרונות יהודים כבר מתפללים בהר הבית יום יום. ביחיד, בציבור ובמניינים של שחרית ומנחה. עדיין ללא סממני תפילה חיצוניים, אבל בתפילת עמידה, קדיש וקדושה. באבטחת המשטרה ובאין מפריע".

לדבריו, "הניתוק של שופטי בג"ץ ממה שקדוש לעם ישראל זועק לשמים. הפסיקה האבסורדית מלמדת עד כמה שופטי ישראל מנותקים ואינם מודעים למה שקורה במקום הקדוש ביותר לעם ישראל. עיניהם טחו מראות ומהבין את ההתנהלות וההסדרים במקום. איך יתכן ששופטי בית המשפט העליון במדינת ישראל לא עלו להר הבית לפני הוצאת פסק דין כואב כל כך מתחת ידם".

"גם אם חלילה אין בליבם הכיסופים הטבעיים לעלות למקום הקדוש הזה, ואז היו מתקוממים מאליהם נוכח האבסורדים השוררים במקום, עצוב להיווכח שהם לא עלו אל ההר אפילו בקשר לשבתם בדין בענין, וכדי לבחון את מה שקורה בשטח באופן בלתי אמצעי", כך פריד.