שטיסל | כולנו ליפא וגיטי

גיטי אשת ברזל חזקה ועוצמתית, שמחזיקה על כתפיה את המשפחה כולה. ליפא הוא איש של לב, איש רך. זה גרם לו לטעויות בעבר, וזה משחק תפקיד חשוב בכל החיים הזוגיים והמשפחתיים החדשים. אזהרת ספויילר

תגיות: שטיסל
איתן נוימן , ו' באדר תשפ"א

שטיסל | כולנו ליפא וגיטי-ערוץ 7
ליפא וגיטי בעונה 3 של שטיסל
צילום: ורד אדיר, באדיבות yes

אחד מהשבחים הרבים שמגיעים לשטיסל עם סיום העונה השלישית - הוא העובדה ששטיסל הצליחה להושיב הרבה זוגות לצפות יחד בסדרה פעם בשבוע.

גברים רבים מתקשים להצטרף אל נשותיהם לצפייה ב"החיים עצמם", ונשים רבות מתקשות להצטרף אל האיש שלהם לצפייה ב"שעת נעילה" או "פאודה". שטיסל הצליחה לחבר זוגות רבים לצפייה שבועית משותפת, וכן, גם אותנו, ואילו נוצרה רק לשם כך, דיינו.

הזוגות שישבו אחת לשבוע לצפות בפרק חדש, צפו בין השאר בזוג המרתק- ליפא וגיטי. גיטי אשת ברזל חזקה ועוצמתית, שמחזיקה על כתפיה את המשפחה כולה. מחזיקה את המעמד, את ה-מה יגידו, את השידוכים, את הנורמות, גם את הפרנסה וגם את הילדים.

ליפא, גבר טיפוסי שעשה טעות קשה בעבר, סוחב את המשקעים ונאלץ לחיות חיים לא פשוטים לצד אשה חדה, דורשת, ואוחזת חזק. ליפא הוא איש של לב, איש רך. זה גרם לו לטעויות בעבר, וזה משחק תפקיד חשוב בכל החיים הזוגיים והמשפחתיים החדשים.

הפרק האחרון מביא את המתח הזה לישורת האחרונה. יוסלה הבן צריך לצאת עם שירה לוינזון על פי אמות המידה של גיטי. זה מה שמצופה ממנו, זה מה שיציב ומוכר, ו"אולי פעם אחת משפחת וייס תעשה משהו כמו שצריך". אבל הלב שלו הולך אל שירה לוי, וליפא הרך מבין אותו והולך איתו. במאבק הזה ביניהם בסופו של עונה- ליפא מנצח. למרות ה"על גופתי" של גיטי, הזוג וויס יושב בבית המזרחי של משפחת לוי ושותה לחיים, ויוסלה הבן סוף סוף שמח.

אבל ברגע גאוני גיטי אומרת שכמו שהיא הסכימה לבוא איתו לכאן, עכשיו תורו לבוא איתה. עכשיו התור להקשיב למי שמחזיק את קירות הבית וחלם על כך שהקירות קורסים. עכשיו התור להקשיב למי ששנים כבר מחזיקה את הבית הזה ביד חזקה, יודעת מה שלום כולם, ופתאום דואגת. הפעם באמת נכון להקשיב לה, והם נוסעים יחד לשערי צדק. ליפא מסתובב ומסתובב סביב עצמו לחפש חניה בזמן שגיטי כבר לצד הבת שלה שבסכנת חיים.

כגבר שכל הזמן ליבו יצא אל ליפא, התאכזבתי לגלות את התבוסה של הדמות בסצינת הסיום. מסתבר שאכן כדי שהילדה תישאר בחיים ליפא צריך לחזור בתשובה, ורק ברגע שהוא מבטיח כך בתפילתו, נראה שהעניינים מסתדרים. מה קרה ל"את כל הזמן רוצה לשנות אותי, ואני לא יכול לחיות ככה"? מהפך.
זוגות רבים ימשיכו לחיות את המתח בין הרצון לשנות את בן הזוג, לבין הרצון לחופש וחירות. את המתח בן להיות איש לב רך, לבין לשמור על עמוד שדרה חזק ולדאוג שקירות הבית חזקים.

אהבתי לגלות שהזוג וויס לומד שלכל אחד מהם יש חשיבות. בזכות ליפא יוסלה הבן יכל למצוא כלה כלבבו ולהיות מאושר. בזכות גיטי היה אפשר לעמוד לצד הבת שהגיעה לסכנת חיים, ואולי אפילו להציל אותה.

מסתבר שלכל אחד מבני הזוג ולאופי שלו יש חשיבות למרקם הזוגי והמשפחתי. ליפא אולי נחל תבוסה אדירה בכך שהוא נאלץ להבטיח לחזור בתשובה כדי להציל את הילדה, אבל היי, יוסל'ה התחתן עם שירה לוי.

המשחק השלישי והמכריע בסדרת הגמר, נגמר בתיקו 1-1, ובמשפחה אחת מנצחת.