מנחם טוקר: "פטירתה של אוסנת הובילה לגל התחסנות"

איש הרדיו, שכן של משפחת בן שטרית, מנחם טוקר, מספר על השינוי הדרמטי שחל במודעות הציבור החרדי לחובת ההתחסנות לאחר פטירת אסנת בן שטרית ז"ל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י' באדר תשפ"א

מנחם טוקר: "פטירתה של אוסנת הובילה לגל התחסנות"-ערוץ 7
אסנת בן שטרית ז"ל
צילום: אינסטגרם

פטירתה של אסנת בן שטרית ז"ל גורמת טלטלה לא מבוטלת ברחוב החרדי. איש הרדיו הוותיק מנחם טוקר, שכן של משפחת בן שטרית מספר על הלכי הרוח בעקבות האירוע הטראגי.

"אני חש גל גדול של אנשים שמתחסנים", אומר טוקר ומספר: "אני עצמי פרסמתי בסטטוס שלי על סיפור המתחסנים, כמה שזה חשוב ושהמסיתים אחרים שלא להתחסן הם סוג של רוצחים. קיבלתי פתאום עשרות הודעות של מתחסנים עם צילומים של בחורי ישיבה שמתחסנים. חבר'ה שלא חשבו שזה חשוב ועכשיו יוצאים להתחסן".

בדבריו מדגיש טוקר כי "ברחוב החרדי אחוז די גבוה מתחסנים, אבל בחורי ישיבה בגיל 16 רובם או מחלימים או מתחסנים. הבעיה היא המבוגרים יותר שמקבלים דברים כמו של הרב אמנון יצחק שהתפרסם בשמו שלא להתחסן, או אשרוב שגם הוא קורא לא להתחסן. כל אחד יכול לעשות את מה שהוא רוצה אבל זה פיקוח נפש וכשרואים אישה בגילאי 30 ללא מחלות רקע שנפטרה ברגע אחד וארבעה ילדים קטנים אומרים קדיש, אנשים אומרים מה זה הפייק הזה וגם מי שחושש להתחסן חייב ללכת ולהתחסן".

מה הפך את האירוע הקשה הזה לטלטלה משמעותית כל כך במגזר החרדי? על כך משיב טוקר כי "היה כאן מכלול של כמה דברים. זה הגיע ברגע מאוד דרמטי. במותה היא ציוותה את החיסונים. כששומעים על מישהו בגיל 70, אומרים שזה לא יגיע לפה ולשם, אבל כאן זה מגיע למישהי ללא מחלות רקע ושומעים שבן משפחה שלה היה ממקימי קבוצות האנטי חיסונים ורואים שזה מגיע לשם. זה יוצר זעזוע שתפס בצורה מאוד גדולה וחבל שהגענו למצב הזה.

"הפטירה שלה גרמה לרבים להתעורר להתחסן והובילה לגל התחסנות. אנשים פונים אליי ושואלים איך להתחסן ולאן להגיע. זה הפך להיות דיבור. פונה אליי מישהו ומספר שיש אצלו בישיבה ארבעים איש שלא התחסנו עדיין".

ממשיך טוקר ומספר: "אני בשיחה מאוד רצינית עם משה ליאון לקיים הופעה לבחורי ישיבה רק כאלה שהתחסנו. מי שלא התחסן לא יוכל להיכנס. זה דבר שאמור לעודד. זו פתיחת תרבות. דווקא המגזר החרדי שבחלקו עשה דברים לא נכון, דווקא בנושא החיסונים כאיש אחד בלב אחד. זריזים מקדימים למצוות".