תתעוררו. עדיין אין תשובות לסיפורו של אהוביה סנדק

כולנו אוהבים לצטט את מורנו הרב עמיטל על התינוק הבוכה. יש פה דם של נער יהודי מת שבוכה. תתעוררו.

ארי זיבוטפסקי , י"ז באדר תשפ"א

תתעוררו. עדיין אין תשובות לסיפורו של אהוביה סנדק-ערוץ 7
אביו של אהוביה סנדק ז"ל בעצרת המחאה
צילום: אלעזר ריגר

עברו למעלה מ -50 יום מאז מותו של נער יהודי צעיר, אהוביה סנדק ז"ל, בתאונת רכב בנסיבות חשודות בהן מעורב רכב משטרתי.

במהלך תקופה ממושכת זו לא הוצעו לציבור תשובות לשאלות הרבות על מה שקרה. לא נפתחה חקירה עצמאית - למעשה המשטרה ממשיכה לחקור את עצמה.

כמה ממנהיגי הצבור הדתי לאומי הגיבו מיידי, למשל ראש ישיבת שדרות הרב דוד פנדל שנשא דברים וח"כ בצלאל סמטריץ שהגיע לזירה. אבל עכשיו חלפו יותר ימים מאשר בין פסח לשבועות, ואיפה הנהגת ה"ממינסטרים" של הדתי לאומי?

זה לקח שבוע אחרי האירוע הקטלני, אך ב- 28 בדצמבר התייחס הרב עמיחי גורדון לנושא.

מאמרו העלה כמה נקודות חשובות מאוד, החל מההכרה שיש צורך בחקירה רצינית וכנה לאירוע המזעזע, והיא מסתיימת במילות תנחומים למשפחה. בין לבין יש מסר חשוב מאוד על האי-נכונות של עידוד התנהגות לוחמנית ובלתי חוקית, כמו זריקת אבנים.

באמצע המאמר, הרב גורדון שואל רטורית:

"למה התעוררתי"?

התשובה לא היתה בגלל האירוע הטרגי וחוסר חקירה עצמאית. אבל לפחות הוא התעורר. אני חושש שרבים אחרים בחברה הישראלית עדיין לא התעוררו להתנהגות הסוריאליסטי של הממסד מסביב האירוע הטרגי הזה.

הייתה צריכה להתקיים חקירה עצמאית מיידית. וכאשר לא הוקמה, הייתה צריכה להיות סערה מהקולות המוסריים של המדינה. כל הכבוד לאלה שהתעוררו מיד לעוול - ח"כ סמוטריץ', הנוער, ומספר מנהיגים.

למרבה הצער, לפני 6 שבועות לא היה זה המוות של הנער והנסיבות המוזרות סביב האירוע שלדברי הרב גורדון העירו אותו. אלא זה היה מספר מבוגרים שלדבריו תמכו בבני נוער שיידו אבנים לכיוון שוטרים. אכן, יידוי אבנים הוא בהחלט מעשה ראוי לגינוי. לדברי הרב גורדון, זה מה שהעיר אותו. ואכן, מבוגרים אחראיים צריכים להרתיע התנהגות מסוג זה. אבל האירוניה המרה כאן היא שזריקת אבנים היא מה שהקפיצה את ההפגנות לחדשות בכלל ומה שהעירה את הרב עמיחי גורדון.

אבל עכשיו כעבור שבועות רבים היו מאות, אם לא אלפי, מחאות שלוות. שלוות לחלוטין, במוקדים רבים ברחבי הארץ. הייתי נוכח בכמה מהם ויכול להעיד על הכאב שעל פניהם של המפגינים, על כנותם ועל שלוותם המוחלטת של ההפגנות.

"למה התעוררת"? כעת השאלה היא מדוע הנהגת המיינסטרים אינה מתעוררת.

אף אחת מהשאלות שלא נענו אז, עדיין לא נענו. וביניהם:

- למה השוטרים לא נעצרו ולא הושעו כמו שנהוג עם שוטרים שמעורבים באירוע קטלני?

- למה דחו את חקירת השוטרים ובכך אפשרו להם זמן לתאם עדויות?

- למה לא נחקרו עוברי אורח שהיו במקום?

- למה לקח כ"כ הרבה זמן לגבות עדויות מהנערים ששרדו את האירוע?

-למה השוטרים לא איתרו את אהוביה ז"ל ליותר משעה?

- למה לא היה טיפול רפואי מצד השוטרים בפצועים לאחר שהרכב התהפך כמה פעמים מול עיניהם?

- למה לא פועלים על פי החוק שאומר שהחקירה חייבת להתנהל על ידי מח"ש בלבד?

- למה "חקירה" זו נמשכת כל כך הרבה זמן?

ועוד.

מדוע הרב גורדון, לדוגמה, איננו שוב מביע דעתו שיש צורך בהקמת חקירה, מדוע לא לקח את תלמידיו להפגנה במרחק של כ -5 דקות בצומת הגוש (אחד מהמוקדים הרבים של הפגנות ההמשך הקבועות)? האם הוא יצר קשר עם תלמידיו לשעבר בתפקידי סמכות? אני לא רוצה לייחד את הרב גורדון אלא הוא רק דוגמה משום שהוא כן התייחס לסיפור בתחילתו.

איפה ההנהגה הפוליטית? מדוע ח"כ נפתלי בנט, המעוניין בתמיכה של אזרחים מוסריים ושומרי חוק, לא הוציא מילה על עיוות הצדק הזה?

בבקשה, מנהיגים- תתעוררו! שיהיה אכפת לכם מאהוביה וחבריו כאילו הם האחים והילדים שלכם, כי אכן כך הם. דאגו לרפורמה במשטרה כדי שהשוטרים שלנו יוכלו לבצע את עבודתם החשובה באופן מקצועי ומוסרי.

כולנו אוהבים לצטט את מורנו הרב עמיטל על התינוק הבוכה. יש פה דם של נער יהודי מת שבוכה. תתעוררו!

יש כאלו בעמדות כוח שרוצים שהציבור ישכח מהסיפור של אהוביה. לכן הציבור קורא למנהיגים, לרבנים ולפוליטיקאים: תתעוררו! צריך להיות מאמץ מתואם מצדכם כעת כדי לגרום לממשלה לחקור בצורה הוגנת את האירוע הזה ולהכשיר את המשטרה למלא את תפקידה במעמד מכובד והומניטרי יותר.